وبلاگ

سکنجبین گیاهی با خواص درمانی عجیب

گیاه سکنجبین عربی شده‌ی سکنگبین و مرکب است از سِک به معنی سرکه و اَنگُبین به معنی شهد، این ترکیب در زمان‌های گذشته به روش‌های مختلفی تهیه می‌شده اما در حال حاضر به‌ جای شهد از قند یا شکر سفید استفاده می‌کنند. سرکه انگبین یکی از نوشیدنی های بسیار سالم که در واقع نوشابه بومی ایرانی ها محسوب میشود که این روزها با ورود نوشابه های گازدار و ناسالم به سبد غذایی خانواده ها، مصرف سکنجبین رونق گذشته را ندارد. سرکه انگبین یا سکنجبین یک نوشیدنی ایرانی و بسیار خوشمزه است که این قابلیت رو داره جایگزین نوشابه و نوشیدنی های مضری شود که این روزها سلامتی ما رو تهدید می کنند. در ادامه مطلب به بررسی خواص درمانی این گیاه میپردازیم.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

انواع سکنجبین طبی

رای درمان بیماری‌ های مختلفی که در نظر است با سگنجبین درمان شوند . بسته به نوع بیماری، سکنجبین با تخم گیاهان سرد یا تخم گیاهان گرم تهیه می‌ شود.

سکنجبین عسلی

این نوع سگنجبین حاوی عسل و سرکه است و برای درمان بیماری‌ های بلغمی، تب‌ های کهنه و تقویت معده و کبد به کار می‌رود.

سکنجبین اصولی

این سگنجبین حاوی پوست ریشه‌ کبر، پوست ریشه‌ کرفس، پوست ریشه‌ کاسنی و پوست ریشه‌ رازیانه است . و برای بیماری‌ های کبد و معده استفاده می‌ شود.

سگنجبین افتیمونی

این نوع سگنجبین حاوی افتیمون و بسفایج است و بر اساس نوع بیماری و درمان، مواد دیگری نیز به آن اضافه می‌ شود. سگنجبین افتیمونی بیشتر برای بیماری‌ های سوداوی کاربرد دارد.

سکنجبین بزوری

این نوع سگنجبین حاوی تخم کاسنی، تخم رازیانه، تخم انیسون، تخم خربزه، تخم خیار و تخم کرفس است که بر اساس نیاز بیمار مواد دیگری به آن اضافه می‌ شود. سگنجبین بزوری بیشتر در تب‌ های گرم و مرکب، بیماری‌ های کبد و طحال، تسکین تشنگی در تب‌ ها و ضعف معده مصرف دارد.

سگنجبین راوندی

این نوع سگنجبین حاوی ریوند چینی است و برای تقویت و کارایی بیشتر از تربد، بسفایج، تخم کاسنی، تخم شاه تره، فاریقون و زنجبیل در تهیه‌ آن استفاده می‌ شود. سگنجبین راوندی برای درمان یرقان، درد های کبد ناشی از حرارت و رفع یبوست مفید است.

سکنجبین رمانی

این نوع سگنجبین حاوی آب انار ترش و شیرین و تمرهندی است. سگنجبین رمانی در درمان تب‌ های کهنه و مزمن و در بیماری‌ های کبد و معده استفاده می‌ شود.

سگنجبین سفرجلی

این نوع سکنجبین حاوی آب به است و برای درمان بیماری‌ های معده که گرمی و حرارت زیاد نداشته باشد و تحریک اشتها، تقویت معده و کبد بسیار مفید است.

سکنجبین عنصلی

این نوع سگنجبین حاوی عنصل یا سرکه‌ آن است. سگنجبین عنصلی در درمان بیماری‌ های ریه مانند آسم، تنگی نفس و سرفه‌ بلغمی مفید است.

خواص سكنجبين در بهار

حکیم عقيلی خراسانی از برجسته‌ترین علمای طب ایرانی یکی از تدابير حفظ تندرستی در بهار را خوردن سكنجبين می‌داند. محمد بن زکریای رازی هدف استفاده از سکنجبین را چنین ذکر کرده: يكی رفع تشنگی و ايجاد سردی و ديگر تلطيف مزاج و تقطيع اخلاط و فرونشاندن گرمی و جلای معده به عنوان اموری كه در حفظ صحت انسان نقش مهمی دارند . همچنين وی در رساله اختصاصی كه در آن فوايد شربت سكنجبين را بيان كرده . يكی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامتی را جلوگيری از بسته شدن رگها در بدن می‌داند و براي سكنجبين به جز افعال و خواص اشاره شده خاصيت باز كردن رگها بدون ايجاد گرمی را نيز شرح می‌دهد.

خواص سکنجبین برای معده

یکی از خواص سکنجبین ویژگی آن برای سلامت معده می باشد به علت اینکه طبع سگنجبین گرم و خشک است . و ترکیبی از یک ماده ترش با یک ماده شیرین می باشد لذا برای افرادی که معده سردی دارند و با خوردن هر ماده غذایی سرد دچار نفخ و درد معده می گردند . مفید می باشد طبق توصیه متخصصان طب سنتی این افراد بهتر است سگنجبین را به همراه عسل میل نمایند تا سردی معده را به خوبی از بین ببرد.

مضرات سکنجبین

در کنار خواص سگنجبین توجه کنید که سگنجبین از نفوذ غذا را به سلولهای بدن افزاش میدهد. همچنین هنگام تهیه سگنجبین مراعات نسبت سرکه و مواد قندی آن را بنمایید چرا که اگر سکنجبین ترش شود منافعی نداشته و برای اعصاب زان آور بوده وآنهایی که معده ای ضعیف دارند . و همچنین مبتلاان به اسهال ودرد سینه و خصوصا مسلولین نباد ازآن استفاده کنند. در ضمن کسانی که دچار سرماخوردگی شده اند وآنهایی کهمبتلا بهرعشهو دردهای عصبی هستند.مصرف آن با خیارموجب چاقی می شود.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی موردنیاز خود را به سادگی از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *