وبلاگ

جینکوبیلوبا گیاهی ضد آلزایمر

گیاه جینکوبیلوبا درختی بومی چین است که هزاران سال برای مصارف مختلف پرورش داده شده است. در حالی که اگرچه در طب سنتی چین اغلب از برگ ها و دانه های این گیاه استفاده می شود، تحقیقات اخیر بیشتر روی عصاره آن که از برگ های آن تهیه شده است، متمرکز است. گیاه جنکوبیلوبا خواص زیادی برای سلامتی دارد. در این مقاله به بررسی خواص درمانی این گیاه میپردازیم.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

 بهبود عملکرد مغز و کاهش زوال عقل

در مورد تقویت عملکرد مغز در افراد سالم با مصرف جینکو گمانه زنی هایی وجود دارد. چندین مطالعه مشاهده کرده اند که مصرف جینکو می تواند نتایجی چون بهبود حافظه، تمرکز و مدت زمانی که فرد می تواند بدون خستگی به مطلبی توجه کند را در پی داشته باشد. البته برخی مطالعات نیز این نتایج را رد کرده اند. در حالی که مکمل جینکو ممکن است توانایی ذهنی را بهبود بخشد، هیچ تضمینی در این باره وجود ندارد.
مطالعات بسیاری در زمینه اثرات جینکو در افراد با بیماری هایی چون آلزایمر و افت عملکرد شناختی انجام شده است. در تحقیقی که با بررسی 21 مطالعه انجام گرفت، مشخص شد که عصاره جینکو می تواند قابلیت های عملکردی را در افراد مبتلا به آلزایمر خفیف افزایش دهد. در بررسی دیگری کاهش قابل توجهی در طیف علائم مرتبط با زوال عقل هنگام استفاده از جینکو برای 22 تا 24 هفته مشاهده شد.
این نتایج مثبت می تواند به دلیل نقشی باشد که جینکو در بهبود جریان خون به مغز ایفا می کند. اما به طور کلی هنوز نقش جینکو در درمان زوال عقل به اثبات نرسیده است.

جینکوبیلوبا به عملکرد قلب کمک میکند

التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به یک آسیب یا تهاجم یک ماده خارجی است. در پاسخ التهابی، اجزای مختلف سیستم ایمنی برای مبارزه با مهاجم یا بهبود ناحیه آسیب دیده به کار گرفته می‌شوند. برخی از بیماری‌های مزمن حتی زمانی که هیچ بیماری یا آسیبی وجود ندارد، باعث ایجاد پاسخ التهابی می‌شوند. با گذشت زمان، این التهاب بیش از حد می تواند باعث آسیب دائمی به بافت ها و DNA  شود. تحقیقات نشان می‌دهد عصاره جینکوبیلوبا می‌تواند نشانگرهای التهاب را در برخی بیماری‌ها از جمله بیماری التهاب مفاصل، بیماری التهابی روده (IBD)، سرطان، بیماری های قلبی و سکته مغزی کاهش دهد.

بهبود گردش خون و سلامت قلب

در طب سنتی چین، از دانه‌های جینکوبیلوبا برای باز کردن کانال‌های انرژی در اندام‌های مختلف، از جمله کلیه‌ها، کبد، مغز و ریه‌ها استفاده می‌شده است. توانایی این گیاه در افزایش جریان خون به قسمت های مختلف بدن ممکن است منشأ بسیاری از مزایای فرضی آن باشد.
یک مطالعه در افراد مبتلا به بیماری های قلبی که از مکمل جینکوبیلوبا مصرف کرده بودند، افزایش فوری جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن را نشان داد. این حالت به افزایش 12 درصدی سطح اکسید نیتریک که عامل گشاد کردن رگ‌های خونی است، نسبت داده شده است. همچنین مطالعه دیگری همین اثر را در افراد مسن که تحت درمان با عصاره این گیاه قرار گرفتند نشان داد. تحقیقات بیشتر به اثرات محافظتی این گیاه بر سلامت قلب، سلامت مغز و پیشگیری از سکته مغزی اشاره می کند.

بهبود سلامت حافظه

گفته می شود که جینکوبیلوبا ممکن است عملکرد مغز را در افراد سالم بهبود بخشد. تعداد انگشت شماری از مطالعات کوچک از این ایده حمایت می کنند که مصرف مکمل این گیاه ممکن است عملکرد ذهنی را افزایش دهد. این مطالعات، ادعاهایی را مطرح کرده است که آن را با بهبود حافظه، تمرکز و توجه مرتبط می کند.

جینکوبیلوبا دشمن افسردگی

مروری بر مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که مصرف مکمل جینکوبیلوبا ممکن است به درمان علائم افسردگی کمک کند. موش هایی که قبل از یک موقعیت استرس زا اجتناب ناپذیر جینکوبیلوبا دریافت کردند نسبت به گروهی که مکمل دریافت نکردند، کمتر تحت تاثیر استرس قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که این اثر مربوط به خواص ضد التهابی این گیاه است که توانایی بدن را برای مقابله با افزایش سطوح هورمون استرس بهبود می بخشد. با این وجود، افسردگی یک وضعیت پیچیده است که ممکن است دلایل ریشه ای مختلفی داشته باشد.

کمک به درمان میگرن

در طب سنتی چین، جینکوبیلوبا یک درمان بسیار محبوب برای سردرد و میگرن است. همان طور که گفته شد، این گیاه دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. اگر سردرد یا میگرن ناشی از استرس بیش از حد باشد، مصرف آن ممکن است مفید واقع شود. علاوه بر این، اگر سردرد به کاهش جریان خون یا انقباض عروق خونی مربوط باشد، توانایی جینکوبیلوبا در گشاد کردن رگ‌های خونی ممکن است علائم را بهبود بخشد. برعکس، برخی از میگرن ها به دلیل گشاد شدن بیش از حد رگ های خونی ایجاد می شوند. در این شرایط، اینگیاه ممکن است کم اثر یا بی اثر باشد.

جینکوبیلوبا علائم PMS را کاهش می دهد

تحقیقات اولیه نشان می دهد که جینکوبیلوبا ممکن است به درمان علائم فیزیکی و روانی سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند. یک مطالعه بر روی 85 دانشجو نشان داد که هنگام مصرف جینکوبیلوبا، علائم PMS گزارش شده 23 درصد کاهش یافته است. جالب توجه است، گروه دارونما در این مطالعه نیز کاهش جزئی در علائم PMS را تجربه کردند.

بهبود عملکرد جنسی

جینکوبیلوبا با افزایش گردش خون از طریق گشاد کردن عروق، ممکن است بتواند به درمان علائم مختلف اختلال عملکرد جنسی کمک کند. یک مطالعه استفاده از این گیاه را برای افزایش میل و رضایت جنسی در زنانی که همزمان تحت روان درمانی جنسی قرار می‌گرفتند، ارزیابی کرد. ترکیب جینکوبیلوبا و روان درمانی در مقایسه با دارونما در طولانی مدت موثر بود، اما مکمل جینکو به تنهایی موثر نبود.

عوارض جانبی و تداخلات جینکوبیلوبا

مصرف جینکوبیلوبا برای اکثر افراد کم خطر است اما اگر به گیاهان حاوی آلکیل فنول ها حساسیت دارید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید، نباید این گیاه را مصرف کنید. عوارض جانبی احتمالی شامل حالت تهوع، اسهال، سرگیجه، سردرد، درد شکمی و واکنش های آلرژیک است.  جینکوبیلوبا پتانسیل تداخل با برخی داروها را دارد. برخی از این تداخلات ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. مهمترین تداخلات دارویی احتمالی شامل داروهای رقیق کننده خون (نظیر وارفارین و آسپرین)، داروهای ضد افسردگی (نظیر داروهای مهار کننده آنزیم مونوآمین اکسیداز و داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین مثل فلوکستین و سرترالین)، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (نظیر ایبوپروفن) است.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی موردنیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی موردنیازتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روزبرای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *