معرفی گیاهان دارویی, وبلاگ

کیست تخمدان و بررسی آن

كيست تخمدان عملكردي شايع ترين توده تخمداني در زنان سنين باروري هستند. فراواني كيست هاي عملكردي تخمدان و عوارض آن در زنان سنين باروري و هزينه تحميل شده بر اجتماع براي تشخيص و درمان آن، بر لزوم پيشگيري از اين كيست ها است . کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که میتوانند ساده یا پیچیده هستند . و معمولا به طور تصادفی در معاینات بالینی و تصویربرداری ها کشف میگردند. کیست تخمدان میتواند موجب پارگی، خونریزی و پیچ خوردگی که جزو اورژانس های زنانه محسوب میشوند، گردد؛ لذا تشخیص و درمان سریع آن جهت جلوگیری از عوارض مربوط به آن ضروری میباشد.

عوامل خطر کیست تخمدان میتواند در هر سنی ایجاد شود اما شیوع آن در سالهای باروری و همینطور در سنین قاعدگی( menarchal female ) زنان بیشتر است. به طور کلی عوامل زیر را میتوان جزو عوامل خطر کیست تخمدان نام برد: • بیمارانی که تحت درمان ناباروری قرار میگیرند؛ به دلیل استفاده از داروهایی که باعث تحریک تخمک گذاری میشود امکان ایجاد کیست تخمدان در این افراد بیشتر است. • افرادی که داروی تاموکسیفن مصرف میکنند.

کم کاری تیرویید

دوران بارداری؛ به خصوص در سه ماهه دوم بارداری

سیگار کشیدن

گنادوتروپینهای مادری(Maternal gonadotropins )

انواع کیستهای تخمدان

کیست شکلاتی (endometrioma )

اندومتریوز به وجود سلولهای بافتی رحم در خارج از حفره رحم گفته میشود . که شایعترین محل اندومتریوز تخمدان میباشد، که به آن اندومتریوما(کیست شکلاتی) گفنه میشود. 35 درصد از کیست های خوش خیم تخمدان را تشکیل می دهد. کیست های بزرگ شکلاتی در معاینه های لگنی تشخیص داده میشود . اما اندازه برخی از کیست های شکلاتی کوچکتر است به همین دلیل از سونوگرافی و آزمایش خون جهت تشخیص استفاده میشود.

یک کیست های تخمدانی فانکشنال

کیست های تخمدان فیزیولوژیک یا فانکشنال حین عملکرد طبیعی تخمدان در روند تخمک گذاری اتفاق می افتد که به دو دسته کیست فولیکولار و کیست لوتِئال یا کیست جسم زرد تقسیم میشود.

دو کییست فولیکولار

کیست فولیکولار زمانی تشکیل میشود که حین روند تخمک گذاری فولیکول ها نتوانند پاره شوند. که به هم ریختن تعادل هورمونهای پروسه تخمک گذاری میتواند عامل ایجاد این کیست باشد.

کیست‌های فولیکولار کوچک معمولاً در تخمدان‌های دختران قبل از بلوغ یافت می‌شوند و در بیشتر موارد اهمیت بالینی ندارند.

این کیست ها معمولاً خود محدود شونده هستند و خودبخود برطرف می شوند. با این وجود گاهی این کیست ها ممکن است بزرگ شوند و به تولید استروژن ادامه دهند، که منجر به علائم زودرس جنسی می شود.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب و درمان کیست تخمدان

شما میتوانید در داروخانه گیاهی زجاج کلاب بهترین داروهای گیاهی زجاج کلاب را تهیه کنید .

قرص سیمی فوگل

هر زنی در دوران زندگی خود با یائسگی مواجه می شود. در این زمان عادت ماهان قطع شده و علائمی چون گر گرفتگی، تعریق شبانه، بی خوابی و … به سراغ خانم می آید که باعث اختلال در زندگی شخصی می شود. قرص سیمی فوگل در این دوران می تواند کمک بسیاری کند تا علائم یائسگی کاهش یابد.

ترکیبات:
  • عصاره خشک ریشه بلک کوهش
موارد مصرف:
  • کمک به درمان علائم یائسگی مانند تعریق شبانه،گرگرفتگی و افسردگی
دستور مصرف:

روزی یک عدد در زمان معین صبح یا شب با آب مصرف شود.

منع مصرف:
  • در دوران بارداری و شیردهی مجاز نمی باشد.
  • برای بیماران کبدی از این دارو منع مصرف دارد.
  • این دارو در بیماران با تومار های حساس به استروژن مانند سرطان پستان نباید مصرف شود از مصرف همزمان این دارو با تاموکسیفن اجتناب کنید.
تداخل دارویی:

در بعضی موارد سرگیجه،تهوع و استفراغ،سردرد

شکل دارویی:
  • 30 عدد قرص به همراه بروشور در جعبه
شرکت سازنده:
  • گل دارو _اصفهان

کیست جسم زرد (کیست لوتِئال)

کیست جسم زرد ممکن است به صورت خود به خود حین حاملگی ایجاد شود اما معمولا در حضور سطوح بالای هورمون HCG (گنادوتروپین های جفتی انسانی) ایجاد میشوند. در اکثر موارد این کیست ها بدون علامت و خود محدود شونده هستند اما ممکن است در صورتی پیچ خوردگی تخمدان نیاز به جراحی اورژانسی وجود داشته باشد.

این کیست میتواند در زنان باردار، زنان مبتلا به بیماری تروفوبلاستیک حاملگی، در بارداری چند قلویی و در تحریک بیش از حد تخمدان رخ دهد.

سندرم کیست تخمدان پلیکیستیک

یکی ازشایعترین اختلالات غدد درونریز است که 16-5 %زنان سنین باروری را تحت تأثیر قرار میدهد .

در ایران شیوع این سندرم بین 0/14-1/7 % است. تخمدان پلیکیستیک سندرمی است که با اختلال تخمک-گذاری، بالا بودن اندروژن تخمدانهای پلیکیستیک مشخص میشود .

پاتوژنز سندرم تخمدان پلیکیستیک پیچیده بوده و به طور کامل مشخص نشده ولی از چاقی به عنوان عامل تشدید مقاومت به انسولین یاد شده است و چاقی در 06-46 %مبتلایان به این سندرم شناخته شده است .

چاقی به واسطه ایجاد مقاومت انسولینی میتواند به عنوان یک گنادوتروپین عمل کند و باعث اختلال در سنتز آندروژنها شود و یا از طریق آدیپوسیتوکینها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر روی هیپوتالاموس و تخمدانها اثر کند و ترشحات آنها را تحت تأثیر قرار دهد. در این بیماران خطر دیابت نوع ۲ ،افزایش چربی خون، بیماریهای قلبی – عروقی، عدم تخمکگذاری در طولانی مدت، ناباروری، ابتلا به سرطان آندومتر و سرطان پستان افزایش مییابد.

در مطالعات متعدد ارتباط بین رژیم غذایی، اصلاح سبک زندگی، برنامه های ورزشی با هدف طبیعی کردن سطوح آندروژن . و برقراری تخمکگذاری به عنوان خط اول درمان این افراد در نظر گرفته میشود. ورزشهای منظم منجر به کاهش مقاومت به انسولین میشود و بخش مهمی از درمانهای غیر دارویی میباشد.

در کسانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سندرم تخمدان پلیکیستیک هستند، با شیوه زندگی صحیح میتوان از بروز این بیماری جلوگیری و یا عوارض آن را کنترل کرد.

درمان تمامی بیماری های شما در داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما در داروخانه آنلاین زجاج کلاب میتوانید تمامی داروهای گیاهی مدنظر خود را به سادگی خریداری کنید .

تمامی محصولات از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

چکاپ های دوره ای منظم

به طور کلی بررسی کیس ها جهت تغییر سایز آنها با فواصل منظم توصیه می‌گردد. چون ممکن است بیمار علائم نداشته باشد . ولی در نمای سونوگرافی کیسه های کوچک و پر از مایع دیده شود.

درمان کیست تخمدان با دارو

اکثر کیست های تخمدان خوش خیم هستند و بررسی‌های سونوگرافی جهت تغییر اندازه آنها کافی می باشد و خودشان در عرض چند هفته از بین می روند و درمان دارویی آنها داروهای ضد بارداری و هورمونی می باشد.

درمان کیست تخمدان با جراحی

در صورتیکه کیستهای تخمدان در حال رشد باشند و طی چند دوره قاعدگی باعث درد و ناراحتی شوند ممکن است پزشک برای درمان از روش جراحی استفاده کند که ممکن است فقط نیاز به برداشتن کیست باشد که با آن سیستکتومی تخمدان و شاید نیاز به برداشتن تخمدان باشد که با آن اوفورکتومی می گویند و اگر کیست بافتی سرطانی داشته باشد ممکن است قسمت های بیشتری از رحم و بافتهای رحمی و یا حتی قسمتی از بافت های شکمی را بردارند.

درمان بیماری شما در داروخانه گیاهی زجاج کلاب

اکثر بیماری ها با داروهای شیمیایی درمان میشوند و عوارض جانبی بسیار زیادی دارند .

در داروخانه آنلاین زجاج کلاب ما به درمان تمامی بیماری های شما بدون هیچگونه داروی شیمیایی و عوارضی میپردازیم .

قطره شیر افزا گل دارو

قطره گیاهی شیرافزا حاوی عصاره رازیانه، شوید، زیره سبز، شنبلیله می‎باشد. گیاهان موجود در فرمولاسیون این محصول باعث تحریک ترشح شیر می شود. تغذیه نوزاد در سه ماهه اول زندگی باید حتما با شیر مادر باشد. در حین شیردهی احتیاجات تغذیه‎ای مادر شیرده افزایش می‎یابد و رابطه تغذیه‎ای برای مادر و طفل شیرخوار برای مدتی بعد از تولد ادامه می‎یابد. قطره شیرافزا این احتیاجات را برطرف می‎سازد.

ترکیبات:

رازیانه،زیره سبز،شنبلیله، شوید

موارد مصرف:

افزایش دهنده ترشح شیر مادران شیرده

دستور مصرف:

روزانه سه نوبت هر نوبت 30_20 قطره در یک فنجان آب سرد با کمی قند بعد از غذا میل شود.

عوارض جانبی:

تاکنون مورد خاصی گزارش نشده است

منع مصرف:

بیمارانی که نسبت به فراورده های گیاهی حساس هستند 20 قطره همراه با کمی آب میل نموده و در صورتیکه علائم حساسیت مشاهده نگردید مصرف نمائید.

شکل دارویی: قطره خوراکی 30 میلی لیتری

شرکت سازنده: گل دارو _اصفهان

مشاوره پزشکی رایگان در داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شا به راحتی میتوانید در داروخانه آنلاین زجاج کلاب از مشاوره پزشکی رایگان برای بهبود سلامتی خود بهره مند شوید .

لطفا مارا در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *