وبلاگ

کرونا و بیشینه تحقیقاتی آن

بیماری کرونا نام یک خانواده گسترده از ویروس ها است که میتوانند بر روی انسان ها و حیوانات اثر بگذارند و عفونت های تنفسی خفیف تا حاد ایجاد کنند.در سال 2002 و 2012 دو ویروس SARS- CoV و MERS- CoV به ترتیب بروز یافتند. در سال 2019 ویروس جدیدی با نام کووید 19 ظهور یافت و از نظر تعداد مبتلایان و وسعت مکانی بیماری از دو ویروس مذکور پیشی گرفت.

میزبان بیماری کرونا

خفاش ها میزبان های طبیعی مهم آلفا کرونا ویروس ها و بتا کرونا ویروس ها میباشند.علاوه بر خفاش ها،پانگولین ها نیز میزبان های دیگری هستند که با کووید 19 در ارتباط میباشند.

رسپتور و پاتوژنز

 کووید 19 از همان گیرنده ای استفاده میکند که ویروس SARS- CoV از آن استفاده میکرد یعنی آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2.نکته جالب این است که علاوه بر نسخه این آنزیم در بدن انسان،ویروس نسخه این آنزیم را در بدن خوک،موش خرما ،گربه، سگ و پانگولین تشخیص میدهد.این مطلب نشان دهنده تعداد زیاد میزبان های این ویروس و قابلیت این ویروس برای فعالیت در محیط زیست است.

ساب یونیت s1 ویروس دارای دو دومین به نام های انتهای n و انتهای c میباشد که انتهای c دارای نقشی کلیدی برای ورود ویروس به سلول است و در عین حال یک هدف مناسب برای آنتی بادی های خنثی کننده است. انتهای c دارای یک ناحیه آمینواسیدی به نام RBD میباشد (دومین متصل شونده به رسپتور)که از طریق آن به آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 متصل است و چون این آنزیم در سلول های آلوئولار،میوسیت قلب و اندوتلیال عروق گیرنده دارد و در عین حال میل ترکیبی این گونه از ویروس کرونا با آنزیم ACE2  بیشتر است نسبت به سایر گونه ها سلول های بدن را بیشتر درگیر میکند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان است.

مشابه سایر کرونا ویروس ها،کووید 19 نیز نیازمند یک چرخه پروتئولیتیک برای پروتئین s میباشد تا بتواند چرخه اندوسیتیک را فعال کند.پروتئاز های میزبان نیز در این فرایند مشارکت دارد .یکی از این آنزیم ها TMPRSS2 میباشد که در تعداد زیادی از سلول های بدن تولید شده و بیان ژنی آن در سلول های اپیتلیال بینی،سلول های آلوئولار و نیز برونش ها با آنزیم   ACE2  هم زمان است.

علائم این بیماری به صورت اختلال تنفسی معمولی تا شدید بروز می یابد. ویروس تکثیر خود را از سلول های تنه اصلی و شاخه های کوچک تر برونش آغاز میکند و به تدریج به آلوئول ها میرسد.فرایند تکثیر ویروس بسیار سریع است و این یک واکنش ایمنی سریع و شدید را در بدن القا میکند. این واکنش به صورت طوفانی از سیتوکاین ها است که دیسترس تنفسی شدیدی را ایجاد مینمایند و این عامل اصلی مرگ در بیماران است.بیماران مسن تر (بالای 60 سال)یا دارای بیماری زمینه ای ریسک بالاتری برای ابتلا به این دیسترس دارند.در عین حال اختلال در تعداد زیادی از ارگان ها نیز در بین بیماران گزارش شده است.بررسی های هیستوپاتولوژیک آسیب دوطرفه آلوئول ها،تشکیل غشای هیالین،تخریب سلول های نوموسیت و در عین حال فیبری شدن آلوئول ها را نشان میدهد.

مشخصه های بالینی و اپیدمیک کرونا

تمامی سنین مستعد ابتلا به این بیماری میباشند و سن متوسط ابتلا به این بیماری 50 سال است. همان طور که گفته شد افراد مسن تر از 60 سال و افراد مبتلا به بیماری زمینه ای مستعد علائم شدید تری مانند پنومونی هستند و احتمال بستری یا مرگ آنها وجود دارد.نکته جالب این است که زنان باردار خطر بالاتری برای این بیماری ندارند اما در عین حال انتقال این ویروس از مادر به جنین گزارش شده است.

علائم بالینی معمول عبارتند از تب ، بی حالی و سرفه خشک. علائم کم تر شایع نیز شامل تولید خلط،اسهال، خلط خونی ،گلودرد،بی اشتهایی و.. میباشد.

تشخیص

گلد استاندارد تشخیص این بیماری تشخیص مولکولی هسته ویروس کووید 19 میباشد.کیت های تشخیص معمولا ژن های ORF1b(RdRp را شامل میشود)، N،E و S را هدف قرار میدهند.علاوه بر تشخیص مولکولی تشخیص با توجه به نشانه های بیمار در سی تی اسکن نیز امکان پذیر است و این بیماران در سی تی اسکن نشانه های تیپیکی دارند.این نشانه ها شامل علامت ground- glass opacities  با گسترش محیطی یا خلفی بودند.

درمان کرونا

در حال حاضر هیچ درمان ثابت شده ای برای این بیماری وجود ندارد ولی برخی درمان ها میتوانند کمک کننده باشند.تا تاریخ 2 اکتبر 2020 ،405 روش درمانی در حال پیشرفت بودند. به طور کلی دارو هایی که برای درمان کووید 19 استفاده میشوند در سه دسته عمده قرار میگیرند:

داروهایی که جلوی ورود ویروس را میگیرند

داروهایی که جلوی تکثیر ویروس را میگیرند

دارو هایی که سطح فعالیت سیستم ایمنی را تعدیل مینمایند

واکسن

مهم ترین روش جلوگیری از گسترش این بیماری در دراز مدت میباشد.این واکسن ها شامل مدل های مختلفی از جمله پروتئین نوترکیب،ویروس کشته شده،ویروس ضعیف شده و mRNA ترکیب شده با نانو ذرات چربی میباشند. یکی از اولین واکسن هایی که در شهر ووهان و در بین 603 داوطلب بزرگسال آزمایش شد، واکسنی بود که در آن آدنو ویروس تیپ 5 پروتئین S کووید 19 را بیان میکرد و توسط  موسسه بیولوژی CanSino و آکادمی پزشکی نظامی چین به اجرا گذاشته شد. پس از آن واکسن های دیگری در سایر کشور ها مراحل آزمایش بالینی را پشت سر گذاشته و مجوز گرفتند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مدنظر خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در انتخاب داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود.
لطفا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *