وبلاگ

کاسنی چیست و چه خواصی دارد؟

گیاه کاسنی با نام تجاری (Cichorium intybus) گیاهی با خواص فراوان است که از ریشه و قسمت‌های خشک شده آن که بر سطح زمین قرار دارند، برای تهیه مصارف دارویی استفاده می‌کنند. کاسنی به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی کاربردی ترین نوع این گیاه، عرق معروف آن است.

برای آشنایی بیشتر با خواص کاسنی و اشکال مختلف آن تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. همچنین اشاره می‌کنیم چه افرادی باید در مصرف آن احتیاط کنند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

برگ کاسنی

طبیعت برگ کاسنی، سرد و تر در درجه اول است. دارای اجزای حاره لطیفه است و مفتح یا گشاینده سدد کبدی است. مقوی کبد، مسکن حرارت خون و صفرا و تشنگی است. همچنین مسکن التهاب معده است و موافق کبد حار و بارد، منقی مجاری ادرار و کلیه و بهترین دارو برای درمان یرقان سددی است. برای درمان تب‌های مزمن مفید است. مقوی معده، رفع کننده تعفن رطوبات است.

تخم کاسنی

طبیعت تخم کاسنی در درجه دوم سرد و خشک و مایل به حرارت است. دارای اجزای بارده است و برای تب‌های صفراوی، تب‌های سددی، یرقان و خفقان قلب یا طپش قلب نفع دارد. تخم کاسنی برای صداع یعنی سردرد، بیماری‌های کبد، دفع سموم، ضعف کلیه، بیماری‌های طحال و برای تحریک اشتها تاثیرات بی بدیلی دارد.

ریشه کاسنی

طبیعت ریشه کاسنی، در درجه اول گرم و در درجه دوم خشک است. ریشه کاسنی به غایت مفتح و ملطف اخلاط است. منقی مجاری غذا و مدر بول است و مصفی خون، همچنین رفع کننده ورم احشا و ورم استسقا است و منضج و محلل موادی است که مسسب تب‌های مرکبه مزمن و دردهای مفاصل می‌شوند.

خواص کاسنی برای کبد

کبد یکی از اعضای رئیسه بدن است و از نظر حکمای طب سنتی ایرانی کبد معدن روح و قوای طبیعی است. روح و قوای طبیعی سبب بروز افعال طبیعی مانند تغذیه و تنمیه در بدن می‌شوند. از جمله کارهای بسیار اساسی و مهمی که برای کبد ذکر کرده‌اند، عمل کیموس سازی است که در اثر آن غذاهای مصرفی تبدیل به اخلاط چهارگانه می‌شوند.

همواره حکمای طب سنتی نسبت به بهداشت کبد و حفظ سلامت آن سفارش اکید کرده‌اند و توجه به این عضو شریف را از واجبات زندگی سالم دانسته‌اند. نتایج عملکرد خوب کبد در تمامی بدن حتی در رنگ پوست و چهره و چشم انسان به خوبی قابل روئیت است.

درمان کبد چرب

پزشکان طب سنتی ایران برای کبد هفده نوع بیماری بر شمرده‌اند. برخی از این بیماری‌ها در اثر تغییر در مزاج کبد به وجود می‌آید که تحت عنوان سوءمزاج‌های کبد دسته‌بندی شده‌اند. همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، تقریبا تمامی شرایطی که لازم است یک داروی کبدی دارا باشد، کاسنی به تنهایی دارد.

کاسنی دارای خاصیت سردی بخشی است ولی با این که دارای طبع سرد است، مضر کبد نیست، زیرا که سردی بخشی مفرط مضر کبد است و سردی بخشی کاسنی از درجه اول تجاوز نمی‌کند. از طرفی تلخی که در کاسنی وجود دارد از جمله بازکننده‌های غیر گرم است و این ویژگی، کاسنی را از سایر گیاهانی که دارای طبیعت سرد هستند متمایز کرده است.

از دیگر خواص کاسنی، خاصیت جمع کنندگی معتدل آن است و این خاصیت به گونه‌ای است که باعث تقویت کبد می‌شود. همچنین کاسنی مدر صفرا است یعنی باعث ترشح صفرا می‌شود.

از طرفی سبب جدا شدن صفرای غلیظ چسبیده به جدار عروق صفراوی می‌شود و آن‌ها را به روده‌ها می‌ریزد. صفرا نیز سبب افزایش سرعت حرکت دودی روده‌ها می‌شود و عمل آن‌ها را تقویت می‌کند. این امر باعث می‌شود یبوست‌های ناشی از ترشح صفرا به روده برطرف شود.

کاسنی داروی گیاهی تصفیه خون

پاکسازی خون از منظر طب سنتی، اهمیت ویژه‌ای دارد. طب سنتی برای پاکی و صافی خون از سموم مختلف و حفظ سلامتی تن، نقش فوق العاده‌ای قائل است. به عبارتی تصفیه خون هم در پیشگیری از انواع بیماری موثر بوده و هم در درمان بیماری‌ها بسیار تاثیرگذار است.

کاسنی مصفی خون است یعنی پاک کننده خلط خون است. وقتی کبد دچار بیماری می‌شود فضولاتی که در آن حبس شده‌اند با خون آمیخته می‌شوند و خون را کثیف می‌کنند یعنی خون را غلیظ‌تر و لزج‌تر می‌کنند. کاسنی با جدا کردن فضولات از خون، آن را پاک و صاف می‌کند و این یکی از شاهکارهای کاسنی است که آن را به صورت یک داروی موثر برای تصفیه خون درآورده است.

بهبود سلامت قلب

بهبود سلامت قلب اینولین نه تنها برای سیستم هضم مفید است، بلکه سطح کلسترول LDL که به آن کلسترول بد نیز می‌گویند را کاهش می‌دهد. این نوع کلسترول یکی از دلایل اصلی آترواسکلروز و فشار خون است؛ زیرا وقتی به عروق و رگ‌ها متصل می‌شود جریان خون را مسدود می‌کند. در نتیجه می‌تواند احتمال سکته‌های قلبی و مغزی را کم کند. جالب توجه است، مسیر شیمیایی که اینولین برای کاهش کلسترول LDL فعال می‌کند به ندرت فعال است.

مگر اینکه فرد مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کند؛ بنابراین این مزیت کاسنی اثر کمی کمتری دارد. تحقیقات بیشتری در حال بررسی این است که چگونه کاسنی می‌تواند از راه‌های دیگر به سلامت قلب کمک کند. کاسنی همچنین دارای فنل‌های گیاهی است که به طور گسترده به عنوان عوامل ضد ترومبوتیک و ضد آریتمی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. آن‌ها آنتی اکسیدان محسوب می‌شوند و مطالعات نشان داده است که قهوه با پایه کاسنی می‌تواند تعادل خون و پلاسما را در بدن به طور قابل توجهی بهبود بخشد که احتمال بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

ضد سرطان

عصاره کاسنی در مطالعات انواع مختلف سرطان با کاهش رشد تومور مرتبط است. گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که این به دلیل فروکتان‌های موجود در کاسنی است که دارای کیفیت ضدتومور و خواص آنتی‌اکسیدانی هستند. براساس مطالعه تأثیر اینولین بر سرطان سینه و رشد تومور منتشر شده در مجله تغذیه، استفاده از پلی فنول‌ها و مواد فیتوشیمیایی در کاسنی نیز ممکن است یک روش آسان و بدون خطر برای پیشگیری از انواع مختلف سرطان، از جمله سرطان پستان و روده بزرگ باشد.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی موردنظر خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *