سلامت, وبلاگ

چه زنانی بیشتر در معرض کیست تخمدان هستند؟

چه زنانی بیشتر در معرض کیست تخمدان هستند؟

خانم های زیادی کیست تخمدان دارند ولی هیچ گونه اطلاعی از وجود آن ندارند و تنها در صورتی که به پزشک مراجعه کنند با انجام سونوگرافی پی به وجود آن می برند. عده ای نیز دچار درد و یا اختلال در دوره ماهیانه می شوند و همین مسئله آنها را مجبور می کند پیش پزشک روند و از وجود این کیست ها مطلع شوند. البته بعضی از خانم ها بیشتر در معرض ابتلا به این کیست ها هستند.

کیست تخمدان چیست؟

کیسه هایی کوچک پر از مایع که در تخمدان ها ایجاد می شود، احتمال بروز آن ها در تمام سنین در بین خانم ها وجود دارد. در حالت عادی این کیست ها بی خطر هستند و تنها در صورت پارگی, خونریزی و یا درد باید دارو مصرف شود و یا جراحی شود.

 

علائم کیست تخمدان

اگر هر یک از علائم زیر را دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص کیست زودتر درمان شروع شود.

  • درد در هنگام مقاربت جنسی
  • درد در اطراف شکم یا لگن
  • دوره های قاعدگی نامنظم و درد مزمن در طول دوره
  • درد لگن پس از ورزش یا فعالیت شدید
  • تهوع و استفراغ
  • ناباروری
  • سوزش سر دل
  • مشکلات کنترل ادرار

انواع کیست تخمدان

کیست خوش خیم

این نوع کیست ها هیچ گونه علامتی ندارد و نیاز به درمان خاصی نیز ندارند و معمولا به صورت طبیعی بر طرف می شود.

کیست بدخیم

این نوع کیست ها معمولا بزرگ شده و در صورتی که به موقع تشخیص داده نشود احتمال سرطانی شدن آن وجود دارد و در سنین بالا بیشتر بروز می کنند.

انواع کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

روش های درمان کیست تخمدان

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که شایع ترین آن درمان کیست تخمدان با داروی گیاهی است، استفاده از داروهای گیاهی علاوه بر کم خطر بودن تاثیر بسیار خوبی بر روی درمان این بیماری دارد.

مصرف یک دوره قرص ضد بارداری که توسط پزشک تجویز می شود.

بعضی کیست ها را تنها با عمل جراحی می توان درمان کرد. این نوع کیست ها سایز بزرگی دارند و با مصرف دارو از بین نمی روند و برای بیماری درد و نارحتی زیادی به همراه دارد. این نوع کیست ها معمولا با نزدیک شدن به زمان یائسگی ایجاد می شوند. احتمال سرطانی بودن این نوع کیست ها وجود دارد در صورتی که دیر تشخیص داده شود امکان دارد باعث تخلیه تخمدان شود.

چطور از ایجاد کیست تخمدان پیشگیری کنیم

طب سنتی چهار عامل را در تشکیل کیست تخمدان موثر میداند، در صورتی که هر یک از موارد را دارید بیشتر در معرص ابتلا به این بیماری هستید.

افزایش وزن

غاضافه وزن باعث مشود مواد زائد در اطراف رحم انباشته شود و خون رسانی به درستی انجام نشود و رحم نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. اگر اضافه وزن دارید بهتر است هر چه سریع تر وزن خود را کاهش و تحرکتان را افزایش دهید.

مصرف خوراکی

مصرف مداوم خوراکی هایی که رطوبت دارند باعث ایجاد کیست و چاقی می شود. اگر در رژیم غذاییتان این نوع مواد غذایی را مصرف می کنید بهتر است آن ها را کمتر استفاده کنید و از مواد غذاییو دمنوش هایی که طبع گرم دارنید مانند دمنوش چای دارچین و زنجبیل به همراه عسل استفاده کنید.

غلظت خون

افرادی که غلظت خون دارند معمولا اضافه وزن دارند و عمل خون رسانی در بدن آن ها به درستی صورت نمی گیرد و همین امر باعث ایجاد کیست در آن ها می شود. بهتر است برای کاهش غلظت خون علاوه بر کاهش وزن از خوراکی هایی که باعث کاهش غلظت خون می شوند استفاده کرد. شربت مصفی خون با ترکیبات گیاهی که دارد به شما کمک می کند تا غلظت خون را کاهش دهید.

خوراکی هایی با طبع سرد

مصرف خوراکی های سرد و آن هایی که طبع سردی دارند احتمال ایجاد کیست تخمدان را بیشتر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *