وبلاگ

چاق شدن توسط دارو

افزایش وزنو چاق شدن یا توزیع مجدد چربی بدن از عوارض جانبی رایج بسیاری از داروهای پرمصرف است. مقادیر افزایش وزن متغیر بین چند کیلوگرم تا افزایش 10% یا بیشتر وزن اولیه بدن است. اغلب همراه با این افزایش وزن، خطرات سلامتی بدتر، از جمله افزایش بروز سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، و سایر عوامل خطر قلبی عروقی همراه است.

با بسیاری از کلاس‌های دارویی، مانند آنتاگونیست‌های گیرنده β، داروهای ضد روان‌پریشی، کورتیکواستروئیدها، داروهای نوروتروپیک، و آن‌هایی که در درمان HIV استفاده می‌شوند، هم افزایش وزن قابل توجه و هم اختلالات متابولیک در بیماران مستعد رخ می‌دهد.

معرفی چاق شدن

بسیاری از داروهای پرمصرف باعث افزایش وزن می شوند که . به ویژه در افراد مستعد – ممکن است منجر به اضافه وزن یا چاق شدن بیماران شود. سایر داروها عمدتاً از طریق افزایش چربی مرکزی . از جمله تجمع چربی احشایی و/یا آتروفی چربی زیر جلدی (لیپودیستروفی) بر توزیع مجدد چربی بدن تأثیر می‌گذارند.

همراه با این تغییرات، افزایش مقاومت به انسولین، دیس لیپیدمی، سندرم متابولیک . و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 (T2DM)، استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)، بیماری های قلبی عروقی، سرطان و حتی افزایش مرگ و میر است.

این وزن بدن و عوارض جانبی متابولیک مستلزم نظارت دقیق و درمان‌های بالقوه اضافی . برای به حداقل رساندن تأثیر سلامتی آن‌ها است. در نتیجه هزینه‌های پزشکی را افزایش می‌دهد و به عدم انطباق کمک می‌کند، که خطر بدتر شدن شرایط زمینه‌ای را به دنبال دارد

مسدود کننده های کانال کلسیمی

مسدود کننده های کانال کلسیم وزن خنثی در نظر گرفته می شوند . و اثرات نامطلوبی بر متابولیسم گلوکز و/یا لیپید نشان نمی دهند. با این حال، فلوناریزین، یک مسدود کننده کانال کلسیم که در پیشگیری از میگرن استفاده می شود . با افزایش اشتها و افزایش وزن تا 4 کیلوگرم همراه است. این خواص با اثرات مسدود کننده آن بر گیرنده کانال کلسیم و گیرنده دوپامین مرتبط است

داروهای روانگردان

چاقی در بین بیماران مبتلا به اختلالات روانپزشکی دو تا سه برابر بیشتر از جمعیت عادی است و افراد چاق بیشتر از افراد دارای وزن طبیعی از بیماری های روانپزشکی رنج می برند. علل زمینه‌ای این تعامل بین چاقی و بیماری‌های روانپزشکی احتمالاً شامل مجموعه‌ای از رفتارهای مخاطره‌آمیز متابولیک، مانند تغذیه ناسالم و فعالیت بدنی ناکافی، و همچنین سوء مصرف مواد است .

که با بسیاری از شرایط روان‌پزشکی همراه است (29). اما به نظر می رسد فرآیندهای عصبی پاتوفیزیولوژیکی که منجر به بیماری های روانپزشکی می شوند، مسیرهای مغزی مشترکی با آن هایی دارند که منجر به افزایش وزن ناخواسته، چاقی، سندرم متابولیک و عوامل خطر بیماری قلبی عروقی می شوند، که هر یک می توانند بر خطر دیگران تأثیر بگذارند

شواهد فزاینده به نقش حیاتی برای دو مسیر اصلی اشاره می‌کنند: فرآیندهای التهابی شامل تغییرات مرتبط در عملکرد مغز و تحریک مزمن محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA). اختلالات روانپزشکی اغلب با تحریک مزمن محور HPA و افزایش مداوم کورتیزول مشخص می شوند که با چاقی شکمی، استئاتوز کبدی، مقاومت به انسولین و بیماری قلبی عروقی مرتبط است .

داروخانه گیاهی

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.

تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد .

داروخانه گیاهی زجاج کلاب حافظ سلامتی شما .

استرس روانی-اجتماعی مزمن نیز با التهاب و تغییرات متابولیک، از جمله افزایش وزن با غلبه تجمع چربی احشایی و مقاومت به انسولین مرتبط است . از سوی دیگر، افزایش چاقی منجر به فعال شدن مزمن .

با درجه پایین فرآیندهای التهابی می شود . که نشان داده شده است . که نقش قوی در تغییرات پاتوفیزیولوژیک مغز مرتبط با بیماری روانپزشکی دارند . بنابراین ممکن است که التهاب ناشی از چاقی به ایجاد اختلالات خلقی و شیوع روزافزون آنها در سراسر جهان کمک کند. درمان های پزشکی برای افسردگی، اختلالات خلقی و سایر بیماری های روانپزشکی با افزایش وزن گاهی بسیار زیاد همراه بوده است (جدول 1). داده های اپیدمیولوژیک همبستگی مثبتی را بین افزایش وزن و زمان قرار گرفتن. در معرض داروهای روانگردان .

یا تعداد داروهای روانگردان مختلف مورد استفاده نشان می دهد . با این حال، تفاوت در میانگین افزایش وزن بین کلاس‌های دارویی مختلف و حتی در همان کلاس زیاد است. برای اکثر درمان‌های روانپزشکی، هیچ ارتباطی با افزایش وزن و تشخیص اولیه یا شدت بیماری زمینه‌ای، نتیجه درمان، وزن در شروع بیماری یا درمان، سن یا جنسیت یافت نمی‌شود، که مانع پیش‌بینی بیمارانی می‌شود که یا عوارض متابولیکی نخواهد داشت.

داروخانه آنلاین

شما میتوانید تمامی داروهای مدنظر خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید .

همچنین میتوانید از بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین داروی مدنظر خود را پیدا کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

آنچه به طور مداوم نشان داده شده است این است . که افزایش وزن در ماه اول پس از شروع درمان، پیش بینی کننده قوی افزایش وزن طولانی مدت است.

بنابراین، وزن باید قبل و مدت کوتاهی پس از شروع درمان با داروهای روان‌گردان کنترل شود و افزایش 5 درصدی بالاتر از وزن اولیه پس از ماه اول باید پزشکان را وادار به تجدید نظر در گزینه‌های درمانی یا شروع راهبردهای کنترل وزن کند

کورتیکواستروئیدها

اگرچه افزایش وزن به عنوان یک عارضه جانبی رایج درمان طولانی مدت با گلوکوکورتیکوئیدها است ، مطالعات آینده نگر برای بررسی افزایش وزن کمیاب است. داده ها در بیمارانی که از درمان کورتیکوئیدی مزمن. استفاده می کنند .

افزایش وزن قابل توجهی را در 70 درصد از همه بیماران نشان می دهد (83). افزایش وزن مرتبط با درمان با گلوکوکورتیکوئید می‌تواند با افزایش بیش از 10 کیلوگرمی در تقریباً 20 درصد از بیماران در سال اول درمان، بسیار زیاد باشد. خطر افزایش وزن با گلوکوکورتیکوئیدها وابسته به دوز است . و با مصرف بیش از معادل 5 میلی گرم پردنیزون خوراکی یا تزریقی در روز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و تزریق استروئید اپیدورال تکی بر وزن بدن تأثیری ندارند.

گلوکوکورتیکوئیدها و اثرات بر چاق شدن

گلوکوکورتیکوئیدها ممکن است . از طریق تغییر در فعالیت پروتئین کیناز فعال شده . با AMP در هیپوتالاموس باعث افزایش مصرف غذا و ترجیح رژیم غذایی برای “غذاهای راحت” پر کالری و پرچرب شوند. گلوکوکورتیکوئیدها ترموژنز و بیان پروتئین جداکننده 1 (UCP-1) را در بافت چربی قهوه ای کاهش می دهند . و در نتیجه بر سرعت متابولیسم تأثیر می گذارند (87). درمان مزمن با گلوکوکورتیکوئید یا حالت بیش فعالی مزمن محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) با فعال شدن سیستم اندوکانابینوئید ( eCB) مرتبط است، که یک تنظیم کننده قوی برای دریافت غذا و کاهش مصرف انرژی است.

نتیجه

 بسیاری از داروهای پرمصرف می توانند باعث افزایش وزن، تجمع چربی مرکزی ترجیحی (احشایی)، تجمع چربی خارج از رحم در کبد و ماهیچه و در نتیجه عوارض جانبی متابولیک گلوکولیپید شوند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی را در بیماران افزایش می دهد. در بیماران پرخطر، استفاده از داروهای جایگزین یا کمتر متابولیک فعال می تواند افزایش وزن ناخواسته و اختلالات متابولیک را معکوس یا از آن جلوگیری کند. در بیمارانی که نیاز به مصرف داروهایی دارند که باعث چاقی و اختلال متابولیک می شوند، نظارت و مدیریت مکرر افزایش وزن، فشار خون بالا، دیس لیپیدمی و دیابت نوع 2 با استفاده از درمان های استاندارد ضروری است.

لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین مارا در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *