وبلاگ

پنیرک چه گیاهیست و چه کاربردی دارد؟

گیاه پنیرک گیاهی پایا، خزنده، گلدار و خودرو است. ارتفاع این گیاه دو ساله و علفی 10 تا 15 سانتی متر می باشد، که در برخی شهر های ایران مثل دزفول ارتفاع آن به 60-50 سانتی متر نیز می رسد. گیاه پنیرک دارای ساقه های ستبر و شاخه شاخه، منشعب و کرکدار است. برگهای پنیرک دایره ای شکل و دندانه دار می باشد. گلهای کوچک این گیاه به رنگ بنفش، آبی و صورتی می باشد.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

گیاه پنیرک بومی غرب اروپا بوده، اما در  قسمت هایی از مدیترانه و شمال آفریقا هم رشد می کند و به برخی از کشورهای انگلیسی زبان هم راه یافته است. مناطق رویش این گیاه در ایران آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، شمال ایران، دامغان، کرمان، جنوب ایران، بلوچستان، خراسان، بهبهان و سایر مناطق ایران است. در ایران این سرده حدود 10 گونه گیاه علفی یک‌ساله یا چندساله دارد. هرچند این گیاه در ایران به صورت خودرو است اما در قسمت هایی از کشور هم در مزارع برای استفاده بعنوان گیاهان دارویی کاشت می شود.

ترکیبات گیاه پنیرک:

گیاه پنیرک دارای ریز مغذی های فراوانی از جمله ویتامین A، ویتامین C، ویتامین های گروه B و ویتامین E، انواع فلاونوئیدها، اسیدهای چرب ضروری، موسیلاژ، لانولین، فیبر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، سلنیوم و روی می باشد. در برگهای گیاه پنیرک کبیر تانن یافت می شود. در برگها در حدود ۰۱۸/۰ ماده ای فعال یافت شده که محرک عضلات رحم و روده است. گل پنیرک حاوی مقدار کمی ماده رنگی بنام مالوین است که در اثر هیدرولیز به مالوی نین و گلوکز تبدیل می شود. تمام بخش های گیاه پنیرک حاوی 15- 50 درصد موسیلاژ است. بر طبق مطالعات انجام شده بر روی موسیلاژ گیاه پنیرک این ماده حاوی مواد دی-گالاکتوزرونیک اسید، ال-رامنوز، آل- آربینوز، گلوکز و گالاکتوز و… می باشد.

درمان زخم ها با پنیرک:

گیاه پنیرک برای درمان زخم ها و التهابات غشاهای مخاطی معده، روده، دهان و گلو استفاده می شود.

خواص ضد باکتریایی پنیرک:

پنیرک دارای خواص ضد باکتریایی می باشد.

نیرک برای درمان بیماری های دستگاه تنفسی:

پنیرک یکی از گیاهان بسیار مفید در درمان بیماریهای تنفسی است. گیاه پنیرک به دلیل داشتن موسیلاژ در ترکیبات خود باعث می شود تا بافت ملتهب دستگاه تنفسی فوقانی با یک لایه محافظ پوشش داده شده و خاصیت ضد التهابی آن باعث بهبود التهابات شود.

درمان سرفه با گیاه پنیرک:

از برگ و گلهای این گیاه دمکرده ای تهیه می شود که برای درمان سرفه، زکام و خشن شدن صدا بسیار موثر است. در واقع مهم ترین خاصیت این گیاه خاصیت ضد سرفه آن است. برای تهیه چای این گیاه، برگها و گلها چند ساعت قبل از مصرف خیسانده می شود.

درمان کم خونی:

گیاه پنیرک به دلیل داشتن مقادیر زیادی آهن برای درمان کم خونی مفید است.

اثرات ضد پیری:

گیاه پنیرک به دلیل داشتن انواع ویتامین ها و فلاونوئید ها در صورت استفاده به صورت پماد یا ژل اثرات ضد پیری بر روی پوست دارد.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای موردنیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب به سادگی تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی موردنیازتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *