وبلاگ

ناخنک چیست و چه خواصی دارد؟

گیاه ناخنک یا اکلیل الملک یکی از گیاهان دارویی می‌باشد که ظاهر آن شبیه به یونجه و شنبلیله است. ناخنک را به دلیل شکل میوه این گیاه که هلال شکل بوده و شبیه به ناخن است به این نام می‌شناسند. از دیگر نام‌های ناخنک می‌توان به مواردی از جمله ناخنه، شبدر عطری، یونجه زرد، صابع الملک، گیاه قیصر، شاه افسر، اکلیل الملک اشاره کرد.
تمام بخش‌های گیاه ناخنک مورد استفاده دارویی قرار می‌گیرند. برای آنکه از خواص دارویی این گیاه دارویی بهره‌مند شویم باید در زمانی که این گیاه دارویی گل دارد آن را جمع آوری کرده و در سایه حرارت کمتر از ۴۰ درجه سانتی گراد و به تدریج آن را خشک کرد. ناخنک یا اکلیل الملک یک گیاه معطر است. در ادامه به بررسی خواص این گیاه میپردازیم.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

خواص ناخنک برای پیشگیری از غلظت خون

یکی دیگر از خواص ناخنک این است که گیاه ناخنک یک درمان موثر برای غلظت خون است. غلظت خون موجب لخته شدن خون و بسته شدن رگ‌های خونی می‌شود و ممکن است منجر به سکته قلبی شود. گیاه ناخنک از طریق رقیق کردن خون موجب کاهش نفوذ پذیری مویرگ‌ها می‌شود و از تشکیل لخته خون و حملات قلبی جلوگیری می‌کند. مصرف دمنوش ناخنک می‌تواند موجب بهبود قولنج و گرفتگی عضلانی شود.

خواص ناخنک برای بانوان

یکی از دیگر از خواص ناخنک کمک به تنظیم قاعدگی و درمان نامرتب بودن قاعدگی است. علاوه بر این گیاه ناخنک موجب رفع عفونت‌های مجاری ادراری شده و از این طریق درد‌های قاعدگی را کاهش می‌دهد. از دیگر خواص ناخنک می‌توان به رفع اختلالات یائسگی اشاره کرد. مصرف جوشانده ناخنک در صبح و عصر در سنین یائسگی می‌تواند به تسکین علائم یائسگی کمک کند. نوشیدن این جوشانده تا درمان کامل باید ادامه پیدا کند.

خواص ناخنک برای افزایش شیر مادر

مصرف گیاه ناخنک توسط خانم‌های باردار موجب افزایش تولید شیر در آن‌ها برای نوزاد می‌شود. از دیگر خواص ناخنک این است که توانایی پاکسازی کبد را دارد به همین علت در صورت مصرف توسط مادر نوزاد، خواص ناخنک وارد شیر مادر شده و زردی نوزاد را درمان می‌کند.

خواص ناخنک برای جلوگیری از سنگ کلیه

پیشگیری از بروز سنگ کلیه یکی دیگر از خواص ناخنک است. ناخنک ادرار آور است و با افزایش تعداد دفعات ادرار موجب تحرک بیشتر و در نتیجه جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه می‌شود. در صورت ابتلا به سنگ کلیه با اندازه کوچک می‌توانید با مصرف جوشانده گیاه ناخنک سه مرتبه در روز موجب دفع سنگ‎های ‎ریز کلیه و مثانه شوید.

تسکین درد‌های عصبی

از دیگر خواص ناخنک می‌توان به تسکین درد‌های عصبی اشاره کرد. از ناخنک می‌تواند به عنوان یک آرام بخش اعصاب استفاده کرد. گیاه ناخنک می‌تواند به موجب آرامش روح و روان شده و به داشتن خوابی راحت کمک کند. ناخنک همچنین موجب تنظیم ضربان قلب می‌شود و از این طریق موجب کاهش استرس و اضطراب می‌شود. برای تسکین سردرد‌های عصبی خود می‌توانید از گیاه ناخنک یا اکلیل الملک استفاده کنید.

خواص ناخنک برای روماتیسم

تسکین درد‌های روماتیسم و درد‌های مفصلی از دیگر خواص ناخنک است. برای بهره‌مندی از خواص ناخنک برای تسکین درد‌های روماتیسم می‌توانید روغن ناخنک را در محل درد‌ بمالید و این کار را تا زمان بهبود کامل ادامه دهید. (روغن ناخنک را می‌توانید از عطاری تهیه کنید.) یک راه دیگر برای تسکین درد روماتیسم استفاده از ضماد ناخنک است. دو قاشق ضماد ناخنک را در نصف لیوان عرق دارچین به مدت ۱ ساعت قرار داده و بعد از خیس خوردن آن را بر روی موضع‌های مدنظر قرار دهید. انجام این کار در هنگام شب و پیش از خواب موجب تسریع بهبودی می‌شود.

مضرات ناخنک

گیاه ناخنک در کنار خواص و فواید فراوانی که برای سلامتی دارد، در صورت زیاده روی در مصرف آن می‌تواند عوارض و مضراتی را نیز به همراه داشته باشد. افراط و زیاده‌روی در مصرف ناخنک موجب استفراغ می‌شود. علاوه بر این زیاده روی در مصرف ناخنک می‌تواند منجر به آسیب به بیضه‌ها می‌شود و به همین علت توصیه می‌شود که ناخنک همراه با مویز، انجیر و عسل و به مقدار معین مصرف شود. مقدار ایمن مصرف ناخنک یا اکلیل الملک به این صورت است که ده گرم از تخم ناخنک و هشتاد گرم از عصاره گیاه ناخنک قابل استفاده است.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای موردنیاز خود را به سادگی از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *