سلامت, وبلاگ

میگرن و روش های درمانی

میگرن یک بیماری عصبی-عروقی و شایع ترین علت سردرد است و حدود ۱۵% از زنان و ۶% از مردان را مبتلا  می سازد.

سندرمی خوش خیم و راجعه و یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردردهای یک طرفه متوسط تا شدید بوده که  غالبا با علایمی در سیستم عصبی خودمختار همراه است. سردرد ماهیتا ضربان‌دار است و از ۲ تا ۷۲ ساعت ادامه دارد که می تواند با تهوع، استفراغ، افزایش حساسیت به نور و صدا همراه باشد .حملات سردرد شدید، بدون توجه به علت اغلب به صورت ضربانی و همراه با استفراغ و حساسیت به لمس پوست سر توصیف می شوند و سردردهای خفیف تر به صورت ناراحتی غیر مشخص، فشارنده و نوار مانند و غالباً در تمام سر هستند که نمایی از سردرد تنشی به شمار می آیند.

بیش از یک سوم افراد مبتلا به سردرد‌های میگرنی نشانه‌های پیش درامدیura  را حس می‌کنند یعنی نوعی اختلالات گذرای دیداری، حسی، زبانی یا حرکتی که نشان می‌دهند سردرد به زودی شروع خواهد شد.

علل میگرن

این باور وجود دارد که میگرن به دلیل نوعی اختلال در رگهای خونی و عصبی باشد. همچنین نوسان سطح هورمون می‌تواند نقش داشته باشد؛ این بیماری در زمان بلوغ، در پسرها کمی بیشتر از دخترهاست، اما در میان زنان حدود دو تا سه برابر بیشتر از مردان است .

سردردهای میگرنی در خانم ها معمولا در دوره بارداری کاهش می‌یابند.

علت حمله میگرنی ناشناخته مانده است. تحقیقات نشان می‌دهد عوامل ژنتیکی و محیطی می‌توانند در این امر نقش داشته باشند ،حدود دو سوم افراد مبتلا سردردها را از خانواده به ارث می‌برند.

بسیاری از عوامل محرک و دلایلی که می‌تواند برای حملات میگرنی وجود داشته باشد شامل موارد زیر است:

عوامل محرک میگرن

 1. تغییرات هورمونی در زنان به عنوان محرک عمل می‌کند. به نظر می‌رسد نوسانات سطح استروژن به دلیل دوره‌های قاعدگی، بارداری و یا یائسگی باعث ایجاد سردرد حاد می‌شود.
 2. نوشیدنی‌ها  به ویژه نوشیدنی‌هایی که حاوی الکل یا کافئین هستند، مانند مشروبات الکلی ، قهوه ونوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند باعث ایجاد بیماری در مردان و زنان شود.
 3. مواد غذایی برخی از مواد غذایی خاص مانند پنیر و غذای فرآوری شده شور،برخی از شیرین کننده‌های مصنوعی یا حتی حذف وعده‌های غذایی می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود.
 4. استرس یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده ، استرس است. استرس و تنش در خانه یا محل کار از عوامل شناخته شده‌ای است که می‌تواند باعث این بیماری شود.
 5. داروها بعضی داروها مسبب شروع حملات بیماری هستند. مانند داروهای ضد بارداری خوراکی
 6. عوامل جسمی درگیر شدن در ورزش شدید ممکن است باعث سردرد شود. بنابراین، می‌تواند در الگوی خواب تغییراتی ایجاد کند. گاهی اوقات خواب زیاد نیز می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود.
 7. محرک‌های حسی قرار گرفتن در معرض نور شدید، صدای بلند یا بوی های تند می‌تواند میگرن را تحریک کند.

v انواع میگرن

میگرن بدون اورا و با اورا دو نوع کلینیکی عمدة میگرن هستند.   

 نوع با اورا یک اختلال عصبی مرکزی موقت است و با نشانه هایی مثل اختلال بینایی، خواب رفتگی یک طرفه و اختالات زبانی  مشخص می شود و تا 30 درصد در جمعیت رایج است  .مبتلایان بیماری با اورا ترکیبی از علايمی شامل علايم بصری،حسی، گفتاری و زبان را دارند که هر کدام به طور کامل برگشت پذیرند. بعلاوه حداقل 2 تا از نشانه های اختلال تکلم  ، سرگیجه، وزوز گوش، دوبینی، بی نظمی، حرکات عضلانی  ، کاهش سطح آگاهی را نیز دارند .

میگرن با اورا عمدتأ توسط فاکتورهای ژنتیکی توصیف میشود.

داروخانه گیاهی

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید .

تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد .

میگرن بدون اورا با فاکتورهای محیطی و ژنتیکی مشخص می شود دید دوتایی، بینایی دو و سه بعدی،درک تغییر وزن و اندازة بدن در بیماران بدون اورا بیشتراز نوع با اورا است .

تظاهرات بالینی میگرن تحت تأثیر عوامل تغذیه ای و گوارشی نیز قرار میگیرد، این عوامل شامل اختلال گوارشی در طول و بین حملات بیماری ، افزایش اشتها، افزایش میگرن با چاقی، التهاب سیستمیک و گوارشی همراه شده با بیماری توسط تغذیه، آلرژی های غذایی خاص مثل لبنیات و گلوتن هستند .

عوارض جانبی بیماری

بیماران به طور متوسط یک حمله در هر ماه و 25 درصد آن ها حداقل دو حمله در هر ماه دارند.

بیمارانی با بیش از یک حمله در هر ماه در معرض خطر ابتلا به ضایعات مغزی هستند.

میگرن تأثیر عمیقی روی عملکرد کلی و سلامت فرد نه تنها در طول حمله حاد، بلکه در رابطه با انجام کارها، روابط اجتماعی و خانوادگی و موفقیت در امور دارد.

داروخانه آنلاین

شما میتوانید تمامی داروهای موردنیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

شما میتوانید داروی مدنظر خود را در دسته بندی دارویی مشخص کنید یا از مشاوره آنلاین داروخانه آنلاین زجاج کلاب استفاده کنید .

 تشخیص بیماری

هیچ آزمایش مشخصی وجود ندارد که بتواند به تشخیص میگرن منجر شود.

 ارزیابی سابقه خانوادگی و  آزمایش‌ خون و تصویربرداری برای رد سایر دلایل سردرد و یک گزارش دقیق از علائم بیمار به تشخیص کمک می کند.

درمان میگرن

درمان پزشکی و اصلاح سبک زندگی، همراه با یکدیگر می‌توانند در درمان این بیماری کمک می کند.

تغییر در سبک زندگی می‌تواند در کاهش حملات و شدت آن کمک کند، مانند:

 1. خواب کافی و با کیفیت خوب
 2. کاهش استرس
 3. نوشیدن مقدار زیادی آب
 4. ورزش خفیف منظم
 5. کاهش مصرف گلوتن

  با توجه به نوع بیماری و همچنین شدت علائم،  موارد زیر نیز توصیه می شود:

 1. داروهای میگرن برای پیشگیری
 2. تزریق بوتاکس
 3. ماساژ درمانی
 4. تزریق درمانی
 5. طب سوزنی
 6. بلوک های عصبی

لطفا مارا در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *