وبلاگ

مصطکی و خواص فوق العاده آن

گیاه دارویی مصطکی در فارسی به نام های «رماس»، «رماست» و «کِیَه»، در انگلیسی به اسم های صمغ یمن و یا اشک خیوس و در کتاب‌های طب سنتی با نام‌های «مصطکی»، «مصطکی رومی»، «کندر رومی»، «مستکی» و «علِک رومی» ذکر شده است. همچنین کلمه mastic از لغتی یونانی به معنای به هم ساییدن دندان‌ها یا جویدن مشتق شده است.

در مصر باستان صمغ مصطکی برای مومیایی کردن اجساد و خوشبو کردن دهان مورد استفاده بوده است. در حال حاضر نیز صمغ  گیاه مصطکی به منظور عطر و طعم دهنده در نوشیدنی‌ها و آدامس‌های یونانی کاربرد دارد. از میوه این درخت روغنی خوراکی استخراج می‌شود که به روغن مصطکی معروف است و خاصیت قابض داشته، در برخی مناطق به جای روغن زیتون برای پخت خوراک مصرف میشود، ولی محصول عمده آن صمغ رزینی است که در اثر خراش‌های طبیعی یا خراش‌هایی که به همین منظور بر درخت وارد میکنند استخراج و در مصارف دارویی و صنعت داروسازی استفاده می‌شود.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

صمغ مصطکی چیست؟

صمغ این گیاه یک رزین طبیعی است که از تنه و شاخه‌های درختچه مصطکی ( Pistacia lentiscus var. Chia) تولید می‌شود. درختچه‌ مصطکی درختچه ای به ارتفاع حداکثر ۴ متر بوده که و از خانواده پسته است. از تنه این درخت صمغی رزینی به شکل اجسام کوچک، شیشه‌ای، تقریباً کروی و به رنگ زرد متمایل به قرمز با بوی خوشبوی تربانتین استخراج می‌گردد. میوه ان پس از رسیدن سیاه رنگ میشود و صمغ این گیاه هنگام بریدن پوست به صورت اشک تولید می شود. صمغ مصطکی از طریق این برش ها به صورت مایع شفاف و صمغی چکه می کند که به مرور زمان جامد می شود. 

طب سنتی از صمغ مصطکی به عنوان داروی بسیاری از ناراحتی های گوارشی استفاده می کرده است. یونانیان معتقد بودند که می تواند درد معده، زخم معده و سوء هاضمه را درمان کند. فعالیت ضد زخم این رزین به صورت تجربی نیز ثابت شده است.

فواید درمانی صمغ مصطکی 

صمغ مصطکی همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی ثابت شده است. مهمتر از همه، اثر آنتی اکسیدانی قوی دارد و از تولید و فعال شدن ترکیبات پیش التهابی جلوگیری می کند.

کاهش دهنده عفونت H.PYLORI ، زخم، و التهاب

صمغ مصطکی میتواند عفونت و زخم هلیکوباکتر پیلوری را درمان کند و همچنین دارای خواص ضد باکتریایی است.

بنابراین، احتمالاً در کاهش عفونت هلیکوباکتر پیلوری مؤثر است. این عفونت بیماری زای پیشرونده در صورت عدم درمان می تواند منجر به گاستریت مزمن و زخم معده شود.

عصاره صمغ این گیاه کاهش 30 برابری کلونیزاسیون هلیکوباکتر پیلوری را نشان داد. اما شواهد کافی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد. 

با این حال، برخی فرض می کنند که این خاصیت به دلیل مونو و سسکوئی ترپنوئیدها (روغن های ضروری) و تری ترپنوئیدها (مثلاً اسید ماستیکادینونیک) است که در صمغ موجود است.

همچنین این رزین در مصرف طولانی مدت عوارض جانبی ندارد. بنابراین، مصرف معمول آدامس مصطکی ممکن است کلونیزاسیون هلیکوباکتر پیلوری در معده شما را کنترل کند.

فعالیت روی سوء هاضمه عملکردی

سوء هاضمه احساس ناراحت کننده یا درد در قسمت میانی بالای معده است. معمولاً با نفخ، دل درد، تهوع، استفراغ و سوزش معده درد همراه است.

در مطالعات مختلف، آنتاگونیست‌های گیرنده هیدروژن و مهارکننده‌های پمپ پروتون باعث بهبود سوء هاضمه نشدند. داروهای گیاهی مانند Iberogast و عصاره برگ کنگر فرنگی نتایج امیدوارکننده ای را نشان دادند. صمغ مصطکی یک جایگزین گیاهی شناخته شده است که می تواند این بیماری را درمان کند.

تقریباً 25 درصد وزن کل آن پلیمر است. در یک محیط اسیدی، این ماده به صمغ روان تبدیل می‌شود که می‌تواند اثرات محافظتی سلول‌های معده در بیماران داشته باشد. صمغ دارای اسیدهای تری ترپنوئیدی است که می تواند اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی روی این سلول ها داشته باشد. جالب است بدانید بیماران مبتلا به سوء هاضمه تحت درمان با آدامس این گیاه دو برابر بیشتر نسبت به گروه مصرف کننده دارو بهبود یافتند.

 آدامس مصطکی همچنین می تواند فشار خون را تنظیم کند. به دلیل اثر ضد التهابی، این رزین می تواند سفتی عروق و هایپرتروفی را بهبود بخشد.

به عبارت دیگر، صمغ مصطکی می تواند شریان ها و عروق بافت میانی قلب را شل کند و به همین خاطر می‌تواند فشار روی قلب را کاهش دهد.

موثر در حفظ و سلامت دندان ها

آدامس مصطکی به دلیل خواص ضد میکروبی خود می تواند با باکتری های دهان مبارزه کند. جویدن آدامس/صمغ مصطکی می تواند پلاک ، التهاب لثه و پوسیدگی دندان را کاهش دهد.

این صمغ در آشپزخانه های یونانی، ترکی و عربی به صورت پودر به عنوان افزودنی غذایی ، به صورت ژل حاوی قند به عنوان شیرین کننده و به عنوان روغن مصطکی به عنوان افزودنی شیرین در نوشیدنی ها استفاده می شود.

کاهش دهنده شدت بیماری التهابی روده (IBD) را کاهش دهد

التهاب قسمت هایی از روده می تواند باعث بیماری التهابی روده شود. این التهاب می تواند در نتیجه یک حمله بیماری زا، تجمع چربی، گاستریت و غیره باشد. بیماری کرون و کولیت اولسراتیو اشکال شایع IBD هستند. به دلیل اثر ضد التهابی ثابت شده، صمغ مصطکی می تواند یک درمان عالی در این مورد باشد. همچنین دارای فعالیت های ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که می تواند به رفع علت IBD کمک کند.

در چندین مطالعه، درمان آدامس مصطکی شدت بیماری کرون را کاهش داد. سطح ترکیبات پیش التهابی در سرم مانند IL-6، CRP و TNF-α را کاهش داد. صمغ مصطکی همچنین سایر عوامل مسئول مهاجرت گلبول های سفید خون به محل های ملتهب را مهار کرد.

میزان مصرف صمغ مصطکی  

مصطکی را می‌توان بصورت جوشانده، مصرف خوراکی و روغن مصطکی استفاده نمود. همچنین جویدن یا خوردن آدامس مصطکی می تواند دندان ها، شکم و روده شما را پاک کند.

حدود 0.06 میلی گرم در میلی لیتر از این صمغ می تواند به طور موثر هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرد. غلظت‌های کمتر از 125 میکروگرم بر میلی‌لیتر و 500 میکروگرم در میلی‌لیتر، 50 درصد و 90 درصد سویه‌های هلیکوباکتر پیلوری را مهار کردند.

با این حال، اطلاعات بیشتری برای کمک به تصمیم گیری در مورد دوز مناسب صمغ مصطکی مورد نیاز است. می توانید با پزشک یا متخصص مربوطه تماس بگیرید تا در مورد این صمغ بیشتر اطلاعات کسب کنید

مصطکی صمغی است که به درمان بسیاری از بیماری ها کمک می کند. خواص آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد باکتریایی آن به خوبی شناخته شده است. فواید صمغ مصطکی بسیار است. مصرف متعادل این داروی قدیمی ممکن است به کاهش عفونت هلیکوباکتر پیلوری، اثر بر سوء هاضمه عملکردی، درمان زخم، کاهش شرایط التهابی و به حداقل رساندن شدت بیماری التهابی روده (IBD) کمک کند.

اجزای فعال صمغ مصطکی

صمغ مصطکی به دلیل مشخصات بیوشیمیایی پر قدرت، دارای فعالیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. دارای تری ترپن های اولانان، یوفان، نوع لوپین است.

آلفا توکوفرول، پلی فنل ها، وربنون، آلفا ترپینئول و لینالول نیز در صمغ شناسایی شدند.

تری ترپن ها با اثر کاهش دهنده فشار خون صمغ مصطکی همراه بوده اند. لینالول و ترکیبات مشابه مسئول فعالیت ضد باکتریایی آن بودند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی مورد نیاز خود را به سادگی از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *