معرفی گیاهان دارویی, وبلاگ

فشار خون و بررسی جامع آن

فشار خون نیرویی است که از طرف خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود و این خون از طرف قلب داخل شریان‌ها می‌گردد. به کمک این فشار است که خون به تمام نقاط بدن و اندام‌ها می‌رسد. افزایش فشار خون که فشار خون بالا یا هایپرتنشن نیز نامیده می‌شود . بیماری خطرناکی است؛ زیرا قلب با فشار بیشتری کار می‌کند که این در دراز مدت باعث خستگی آن و باعث سخت شدن جداره رگ‌ها یا آترواسکلروز شده و موجب نارسایی قلبی و ارگان‌های دیگر می‌شود. فشار خون نرمال ۸۰/۱۲۰ است که کمتر از آن به‌عنوان فشار پایین و بالاتر از۱۲۰/۱۸۰ بعنوان فشار بالا در نظر گرفته می‌شود

 

علل افزایش فشار خون

تاکنون عامل اصلی افزایش فشار خون به طور کلی شناسایی نشده اما نوع زندگی شما و سیستم بدنی شما در تشکیل فشار خون بالا نقش دارد. به‌جز پاره‌ای از عوامل ژنتیکی که سابقه خانوادگی فشار خون بالا را در شما متذکر می‌شود، عواملی چون: اضافه وزن و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب، رژیم غذایی پرنمک، استرس و اضطراب، مصرف مشروبات الکلی، بیماری‌های مزمن کلیوی و اختلالات غدد فوق کلیوی و تیروئید در داشتن فشار خون بالا موثر است .

پیشگیری از فشار خون

برای پیشگیری از فشارخون بهترین راه، پیروی از سبک مناسب زندگی است . که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از استفاده از مواد غذایی سالم . کم چرب و سرخ نکرده، استفاده به اندازه از ادویه‌ها . انجام فعالیت فیزیکی مناسب یعنی تقریباً روزی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه حرکات نرمشی و یا پیاده روی آهسته . و همچنین ترک کردن انواع دخانیات مثل سیگار و قلیان، دوری از مصرف مشروبات الکلی و از همه مهم‌تر دوری از استرس و داشتن خواب کافی و عمیق.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی مدنظر خود را از داروخانه گیاهی زجاج کلاب تهیه کنید .

روغن سیر نوشاد

روغن سیر نوشاد از عصاره سیر به دست آمده است .

موارد مصرف:

خوراکی:

  • کاهنده چربی خون و
  • کاهنده قند و غلظت خون

عوارض افزایش فشار خون

فشار بالا چون بر روی دیواره رگ‌ها اثر می‌گذارد به طور کلی موجب نارسایی قلبی . حمله‌های قلبی، سکته قلبی و سکته‌های مغزی و نارسایی کلیه و مشکلات در اندام‌های دیگر می‌شود. همچنین نارسایی قلبی می‌تواند سبب مشکل در تنفس و عدم توانایی در انجام کارهای روزمره شود و شرایط زندگی را برای فرد دشوار سازد.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید در داروخانه آنلاین زجاج کلاب تمامی داروهای گیاهی مدنظر خود را تهیه کنید .

تمامی سفارشات داروخانه آنلاین زجاج کلاب و داروهای گیاهی خریداری شده از داروخانه آنلاین در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

علائم فشار بالا

متاسفانه فشار بالا در بیشتر مواقع هیچ گونه علامت و نشانه ای از خود بروز نمی‌دهد و باید همواره در مراجعه به پزشک درخواست کنترل آن را بفرمایید .

اگر فشار شما به طور ناگهانی خیلی بالا برود، می‌تواند موجب علائمی مثل سردرد شدید، سرگیجه، مشکلات بینایی، درد قفسه سینه، تنفس سخت و ضربان قلب نامنظم و حتی گاهی اوقات وجود فشار در ادرار بشود. در صورت بروز هر کدام از حالت‌های بالا باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد تا علاوه بر تغییر روش زندگی به کمک داروهای کنترل کننده، بتوان فشار را کنترل کرد.

عوامل ایجاد فشار پایین

مصرف پاره‌ای از داروها مثل مسکن‌ها، کنترل‌کننده‌های استرس و ضد افسردگی‌ها، داروهای قلبی و داروهای مدر و آرامبخش‌ها و همچنین استفاده از مشروبات الکلی می‌تواند باعث بروز فشار پایین بشود. به‌عنوان عوامل غیر دارویی موثر در ایجاد فشار پایین، می‌توان دیابت پیشرفته، تغییرات ناگهانی ریتم ضربان قلب (آریتمی)، کاهش شدید آب و املاح بدن، حمله قلبی، نارسایی قلبی، واکنش‌های آلرژیک یا شوک آنافیلاکسی، کم خونی و در پاره‌ای از مواقع از ورزش‌های آرام‌بخش مثل یوگا و مدیتیشن را نام برد.

پس از مراجعه به پزشک چنانچه هیچ کدام از عوامل یاد شده، موجب بروز فشار پایین در شما نباشد . می‌توان علت آن را به صورت سیستم بدنی شما یاد کرد که برای کنترل آن بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:

  • مواد غذایی خود را به‌صورت وعده‌های کوچک و مکرر استفاده نمایید.
  • از کمی نمک بیشتر در وعده‌های غذایی استفاده کنید.
  • مصرف آب و مایعات خود را بالا ببرید.
  • صبح‌ها هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید قبل از خارج شدن از تخت کمی مکث نمایید.
  • در صورتی که مجبور هستید طولانی‌مدت بایستید؛ حتما با مشاوره پزشک از جوراب واریس استفاده نمایید.
  • از تنش و استرس دوری کنید.
  • ورزش مرتب و روزانه را فراموش نکنید.

فشار پایین و عوارض آن

ممکن است که گاهی اوقات بر اثر ایستادن‌های طولانی و یا کم غذایی و یا بی‌آب شدن بدن، دچار افت فشار بشوید. علائم فشار پایین به‌صورت سرگیجه، سبکی سر، تاری دید، زیاد شدن ضربان قلبف احساس تهوع و در نهایت ضعف عمومی بروز می‌کند.

فشار بالا و رژیم غذایی

فشار بالا و فشار پایین هرکدام می‌توانند عوارضی داشته باشند و نه‌تنها به قلب، بلکه به سایر ارگان‌ها آسیب وارد کنند. بنابراین مراجعه به پزشک و اقدام برای درمان این مسئله امری ضروری است. همچنین باید به یاد داشته باشد؛ گاهی اوقات تغییر در رژیم غذایی و محدود کردن مصرف برخی غذاها می‌تواند سبب افزایش فشار ویا کاهش آن شود. به همین دلیل باید هنگام انتخاب مشاور تغذیه دقت بسیاری داشته باشید و مشاوری را انتخاب نمایید که یک رژیم اصولی برای شما تعیین کند؛ در این‌صورت با پیروی از آن رژیم در طول روز دچار افت فشار خون ویا افزایش فشار خون نمی‌شوید

لطفا مارا در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *