وبلاگ

سیستم ایمنی بدن انسان

در بدن انسان سیستم ایمنی به دو بخش ایمنی ذاتی و اکتسابی تقسیم می شود. اصطلاح ایمنی ذاتی گاهی برای شامل موانع فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی استفاده می شود، اما معمولاً عناصر سیستم ایمنی (نوتروفیل ها، مونوسیت ها، ماکروفاژها، مکمل، سیتوکین ها و پروتئین های فاز حاد) را در بر می گیرد که دفاع فوری میزبان را فراهم می کنند. ایمنی اکتسابی شامل واکنش های اختصاصی آنتی ژن از طریق لنفوسیت های T و لنفوسیت های B است. در حالی که پاسخ ذاتی سریع است اما گاهی اوقات به دلیل عدم اختصاصیت به بافت های طبیعی آسیب می رساند. پاسخ ایمنی اکتسابی ​​دقیق است، اما چندین روز یا هفته طول می کشد تا ایجاد شود.

ایمنی ذاتی سیستم ایمنی

ماکروفاژها، سلول های ایمنی که از مونوسیت ها متمایز می شوند، در تعادل ایمنی ذاتی و اکتسابی ​​همکاری می کنند. این سلول‌های ایمنی دارای طیف گسترده‌ای از گیرنده‌های تشخیص الگو هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد الگوهای مولکولی خاص مرتبط با پاتوژن‌ها  را شناسایی کنند. یکی از ویژگی‌های اصلی واکنش ذاتی، جذب و فعال‌سازی نوتروفیل‌ها در محل عفونت برای ریشه‌کن کردن پاتوژن‌ها است. در مراحل اولیه عفونت یا آسیب بافتی، سیتوکین ها از ماکروفاژهای فعال شده آزاد می شوند که منجر به تقسیم پیش سازهای میلوئیدی در مغز استخوان و جذب نوتروفیل ها در محل آسیب می شوند.

نوتروفیل‌ها برای ایجاد محل عفونت از یک فرآیند چند مرحله‌ای استفاده می‌کنند که شامل واسطه‌های پیش‌التهابی، مولکول‌های چسبنده، مواد شیمیایی جذب کننده و کموکاین‌ها است. نقش فیزیولوژیکی اصلی ائوزینوفیل ها محافظت از میزبان در برابر عفونت های انگلی است. چنین عفونت هایی باعث تولید آنتی ژن اختصاصی IgE می شوند. اگرچه بازوفیل ها و ماست سل ها در مقایسه با سایر گلبول های سفید تعداد نسبتا کمی دارند، اما در برخی از شدیدترین واکنش های ایمنی مانند آنژیوادم و آنافیلاکسی نقش دارند.

ماست سل ها

ماست سل ها و بازوفیل ها دارای گیرنده های میل ترکیبی بالا برای IgE هستند که به سرعت هر IgE موضعی را جذب می کنند. اتصال عرضی این گیرنده ها با اتصال آنتی ژن به IgE منجر به دگرانولاسیون و آزادسازی واسطه های از پیش ساخته شده مانند آمین های وازواکتیو، هیستامین و سروتونین می شود. سلول های کشنده طبیعی (natural killer cells) حدود 15 درصد از تمام لنفوسیت های در گردش را تشکیل می دهند و نقش مهمی در دفاع در برابر عوامل بیماری زا و سرطان دارند.

سلول های کشنده طبیعی مورفولوژی لنفوسیت ها را دارند اما گیرنده آنتی ژن خاصی ندارند. آن ها گیرنده های ایمونوگلوبولین (FcR) را حمل می کنند و به اهداف پوشش داده شده با آنتی بادی متصل می شوند که منجر به سمیت سلولی وابسته به آنتی بادی می شود. همچنین آنها گیرنده هایی برای MHC کلاس I روی سطح خود دارند. اگر در تعامل با یک سلول، این گیرنده محدود نشود، سلول کشنده طبیعی برای لیز کردن هدف برنامه ریزی می شود. این امر با ترشح پرفورین ها بر روی سطح سلولی که سلول کشنده طبیعی به آن چسبیده است به دست می آید.

ایمنی اکتسابی

ویژگی ایمنی اکتسابی استفاده از گیرنده های اختصاصی آنتی ژن بر روی سلول های T و B برای هدایت پاسخ های موثر هدفمند در دو مرحله است. ابتدا آنتی ژن به سلول T یا B اختصاصی آنتی ژن ارائه شده و شناسایی می شود که منجر به آغاز، فعال سازی و تمایز سلول می شود که معمولا در محیط تخصصی بافت لنفاوی رخ می دهد. دوم، پاسخ موثر یا به دلیل خروج سلول‌های T فعال از بافت لنفوئیدی و بازگشت به محل بیماری، یا به دلیل آزاد شدن آنتی‌بادی از سلول‌های B فعال شده (سلول‌های پلاسما) به خون و مایعات بافتی رخ می‌دهد.

لنفوسیت های B و T از سلول های پیش ساز درون مغز استخوان رشد می کنند. سلول‌هایی که از تیموس و مغز استخوان بیرون می‌آیند هنوز با آنتی‌ژن خاص خود در یک پاسخ ایمنی مواجه نشده‌اند. این سلول ها بافت های لنفاوی ثانویه غدد لنفاوی، طحال، لوزه ها و بافت لنفاوی مرتبط با مخاط را پر می کنند. برای اینکه آن ها با آنتی ژن خاص خود روبرو شوند، باید سیستمی وجود داشته باشد که آنها را به هم نزدیک کند. بافت‌های لنفاوی آن ها برای این فرآیند فراهم می‌کنند. علاوه بر لنفوسیت های T و B، آن ها حاوی سلول های ارائه دهنده آنتی ژن کارآمد هستند و قادر به تولید سیتوکین های لازم برای حفظ لنفوسیت های T و B هستند.

آنتی اکسیدان ها و سیستم ایمنی

سیستم ایمنی اولین خط دفاعی بدن در برابر میکروارگانیسم های عامل بیماری و سایر مواد مضر باقی می باشد. عوامل زیادی بر بیمار شدن یا نبودن یک فرد تأثیر می گذارد. با این حال، نقش تغذیه در ایمنی در چند دهه اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. توجه زیادی به تأثیر مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ها بر جنبه های خاص عملکرد سیستم ایمنی بدن شده است. ویتامین C که به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود، یک آنتی اکسیدان شناخته شده است.

در طول عملکرد سیستم ایمنی مانند فاگوسیتوز، گونه های اکسیژن و نیتروژن فعال تولید می شود که اگر کنترل نشوند . می توانند با ایجاد آسیب اکسیداتیو بر اجزای سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارند. این مورد در افراد مسن یا در هنگام التهاب که در آن نسل بیش از حد این گونه‌های واکنش‌پذیر وجود دارد، بیشتر از آن است که دفاع‌ها به شکل آنتی‌اکسیدان‌ها از آن مراقبت کنند. مکمل های غذایی با آنتی اکسیدان ها ممکن است در چنین شرایطی کمک زیادی کند. نشانه هایی از مزایای احتمالی مکمل های آنتی اکسیدانی وجود دارد. ترکیبات طبیعی گیاهان دارویی که دارای فعالیت آنتی اکسیدانی و تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند به عنوان عوامل درمانی در این زمینه بالقوه هستند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

آنتی اکسیدان ها سیستم دفاعی خط اول در برابر آسیب رادیکال های آزاد هستند . و نقش بسیار مهمی در حفظ مراقبت های بهداشتی بهینه ایفا می کنند. تحقیقات امروزی بر فواید بالقوه و معجزه آسای مواد مغذی یا مکمل های آنتی اکسیدانی در زندگی روزمره ما متمرکز شده است. اگرچه شواهد نشان می دهد که درمان آنتی اکسیدانی منجر به محافظت سلولی می شود، مزایای بالینی بالقوه ناشی از آنتی اکسیدان های تغذیه ای و مکمل هنوز مورد بحث گسترده است.

علاوه براین آنتی اکسیدان ها ممکن است نقش افزایشی یا حتی هم افزایی در کاهش خطر ابتلا به برخی از بیماری‌های شایع و کشنده ناشی از افزایش سن داشته باشد . مصرف کافی آنتی اکسیدان ها مانند مکمل های بتاکاروتن و ویتامین C یا برخی از میوه ها و سبزیجات که به عنوان آنتی اکسیدان های ضروری گزارش شده اند . و نقش حیاتی در کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری ها دارند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مورد نیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود.

برای چندین دهه، ترکیبات مشتق شده از محصولات طبیعی اثربخشی خود را به عنوان عوامل درمانی در زمینه های مختلف مانند . اختلالات متابولیک، بیماری های قلبی عروقی، التهاب و اختلالات عصبی نشان داده اند. محصولات طبیعی مانند داروهای گیاهی، اسیدهای چرب و پروبیوتیک ها نیز در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند. آنها سیستم ایمنی را به شیوه ای پلیوتروپیک کنترل می کنند و در فرآیندهای مختلف ایمنی اکتسابی/ ذاتی شرکت می کنند. بنابراین، محصولات طبیعی پتانسیل زیادی برای درمان انواع خاصی از بیماری های ایمنی و التهابی، مانند آرتریت روماتوئید، پسوریازیس پلاکی، اسپوندیلیت آنکیلوزان، بیماری کرون، و کولیت اولسراتیو دارند.

رسوراترول

داروی رسوراترول (trans-3,4,5-trihydroxystilbene) یک پلی فنول طبیعی است که در ریواس و میوه هایی مانند زغال اخته، بسیاری از انواع انگور قرمز و بادام زمینی یافت می شود. رسوراترول می تواند خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضد سرطانی، ضد میکروبی، ضد نورودژنراتیو و استروژنی از خود نشان دهد.

در گیاهان در پاسخ به آسیب های مکانیکی، عفونت قارچی و اشعه ماورای بنفش تولید می شود. بالاترین سطح طبیعی رسوراترول در Polygonum cuspidatum یافت می شود، گیاهی که صدها سال است در طب سنتی آسیایی برای درمان التهاب و سایر بیماری ها استفاده می شود. غلظت رسوراترول بین گونه های گیاهی به طور قابل توجهی متفاوت است. به عنوان مثال، در زغال اخته غلظت رسوراترول تنها حدود 32 نانوگرم بر گرم است. در مقایسه با سطوح 1920 و 3540 نانوگرم در گرم به ترتیب در بادام زمینی و انگور.

مشاوره پزشکی آنلاین

شما میتوانید در داروخانه آنلاین زجاج کلاب از مشاوره رایگان آنلاین بهرهمند شوید.

این دارو می تواند از طریق انتشار غیرفعال، اندوسیتوز، یا از طریق پروتئین های ناقل وارد سلول شود . و به گیرنده های خاصی مانند گیرنده اینتگرین αvβ3 متصل شود. داروی رسوراترول به تعدیل ایمنی ذاتی و سازگار، تحریک فعال شدن ماکروفاژها . سلول‌های T و سلول‌های کشنده طبیعی و همکاری در تنظیم مهاری سلول‌های T CD4+ CD25+  کمک می‌کند. رسوراترول همچنین نقش کلیدی در محافظت از اندوتلیوم در برابر التهاب، کاهش تولید مقادیر زیادی فاکتور محرک کلنی(GM-CSF) دارد. رسوراترول با تاثیر بر سطوح سلولی پروستاگلاندین E2 که نقش مهمی در تنظیم پاسخ ایمنی ایفا می کند، پاسخ سیستم ایمنی را تعدیل می کند.

در نهایت، رسوراترول ترشح کموکاین‌ هایی مانند COX-2 را در بیماری‌های التهابی مختلف تنظیم می‌کند. با فعال کردن و تحریک ماکروفاژها و تولید IL-1 و  IL-6پاسخ سیستمیک به ضایعات را تسهیل می کند و با بازسازی بافت همکاری می کند.  رسوراترول اثرات تعدیل کننده ایمنی قوی بر عملکرد دندرتیک سل ها اعمال می کند . به طوری که از بیان مولکول های CD80 و CD86 و MHC کلاس II جلوگیری می کند . که منجر به سرکوب بلوغ دندرتیک سل ها می شود و ظرفیت دندرتیک سل ها برای تحریک تکثیر سلول های CD4+ T را کاهش می دهد.

مشاوره تحت نظر پزشک متخصص

تمامی مشاوره های داروخانه گیاهی زجاج کلاب تحت نظر پزشکان متخصص انجام میگیرد.
لطفا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *