وبلاگ

سنگ مثانه و روش درمان گیاهی

بیماری سنگ مثانه توده‌های سفتی از مواد معدنی‌ای هستند که در مثانه قرار دارند. این سنگ‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که مواد معدنی موجود در ادرارِ غلیظ، کریستالیزه شوند. این وضعیت اغلب هنگامی رخ می‌دهد که شما نتوانید بطور کامل مثانه‌تان را تخلیه کنید.

از درد شدید شکمی گرفته تا وجود خون در ادرار، می‌توانند جزو نشانه‌ها و علایم سنگ مثانه باشند؛ البته گاهی اوقات هم سنگ مثانه هیچ علامتی از خود بروز نمی‌دهد.

سنگ‌های مثانه‌ی کوچک ممکن است بدون نیاز به درمان دفع شوند ولی برای بعضی از آن‌ها به دارو یا جراحی نیاز است. اگر در جهت علاج سنگ مثانه اقدام نکنید، ممکن است دچار عفونت و عوارض دیگر شوید.

علایم

بعضی اوقات سنگ‌های مثانه (حتی سنگ‌های بزرگ) مشکلی ایجاد نمی‌کنند؛ ولی اگر سنگی به دیواره‌ی مثانه آسیب بزند یا مسیر جریان ادرار را مسدود کند، ممکن است علایم زیر ظهور کنند:

 • درد در ناحیه‌ی تحتانی شکم
 • درد یا ناراحتی در آلت یا بیضه‌ها در مردان
 • سوزش ادرار
 • تکرر ادرار
 • دشوار بودن دفع ادرار یا منقطع بودن جریان ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • کدر یا تیره‌رنگ شدن ادرار

علل ایجاد سنگ‌های مثانه

سنگ‌های مثانه معمولاً هنگامی تشکیل می‌شوند که مثانه بطور کامل تخلیه نشود و مواد موجود در ادرار کریستال تشکیل دهند. بعضی از عفونت‌ها می‌توانند منجر به ایجاد سنگ مثانه شوند و گاهی اوقات عاملی که روی توانایی مثانه در نگهداری، ذخیره یا دفع ادرار تاثیر می‌گذارد هم ممکن است سبب تشکیل سنگ مثانه شود. هر گونه ماده‌ی خارجی موجود در مثانه می‌تواند باعث تشکیل سنگ مثانه گردد.

شایع‌ترین عواملی که سبب ایجاد سنگ مثانه می‌شوند، عبارتند از:

 • بزرگ شدن غده‌ی پروستات. بزرگ‌شدن غده‌ی پروستات (هایپرپلازی پروستاتی خوش‌خیم) می‌تواند سبب تشکیل سنگ مثانه در مردان شود. غده‌ی پروستات بزرگ شده می‌تواند مسیر جریان ادرار را مسدود کرده و از تخلیه‌ی کامل مثانه جلوگیری کند.
 • آسیب دیدن اعصاب. در حالت طبیعی، اعصابی پیام‌ها را از مغز به عضلات مثانه انتقال می‌دهند و بدین ترتیب، انقباض و استراحت آن‌ها را کنترل می‌کنند. اگر این اعصاب در نتیجه‌ی سکته‌ی مغزی، آسیب نخاعی یا سایر مشکلات صدمه ببینند، ممکن است نتوانید مثانه‌ی خود را بطور کامل تخلیه کنید.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید به سادگی تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

 • التهاب. التهاب مثانه که گاهی اوقات بر اثر عفونت‌های مجرای ادراری یا پرتودرمانیِ انجام‌شده بر روی لگن رخ می‌دهد، می‌تواند سبب ایجاد سنگ مثانه شود.
 • وسایل پزشکی. سوندهای مثانه – لوله‌های باریکی که از میزراه عبور داده می‌شوند تا ادرار موجود در مثانه را تخلیه کنند – می‌توانند منجر به تشکیل سنگ مثانه شوند. همچنین اشیائی مانند وسایل پیشگیری از بارداری یا استنت‌های ادراری که تصادفاً ممکن است وارد مثانه شوند نیز می‌توانند در ایجاد سنگ نقش داشته‌باشند. کریستال‌های معدنی که بعداً به سنگ تبدیل می‌گردند، تمایل دارند که بر سطح این وسایل تشکیل شوند.
 • سنگ‌های کلیوی. سنگ‌های کلیه مشابه سنگ‌های مثانه نیستند؛ این سنگ‌ها به روش متفاوتی ایجاد می‌شود. سنگ‌ کلیوی کوچک ممکن است از طریق میزنای‌ها وارد مثانه شوند و در صورتی که دفع نگردند، سنگ‌های مثانه را ایجاد نمایند.

ریسک‌فاکتورها

سنگ‌ مثانه در کودکانی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند، شایع است؛ دلیل این موضوع، غالباً کم‌آبی بدن (dehydration)، عفونت، ناهنجاری‌های مجرای ادراری و داشتن رژیم غذایی کم‌پروتئین می‌باشد. در سایر نقاط دنیا سنگ‌های مثانه بیشتر در بزرگسالان تشکیل می‌شود.

عواملی که سبب افزایش خطر ابتلا به سنگ‌های مثانه می‌شوند، عبارتند از:

 • انسداد سوراخ خروجی مثانه. هر وضعیتی که سبب انسداد مسیر عبور ادرار از مثانه به میزراه – لوله‌ای که ادرار را از بدن خارج می‌کند – شود، می‌تواند منجر به ایجاد سنگ مثانه شود. انسداد سوراخ خروجی مثانه علل متعددی دارد ولی شایع‌ترین علت آن، بزرگ شدن پروستات می‌باشد.
 • مثانه‌ی نورورژنیک. سکته‌ی مغزی، آسیب‌های نخاعی، بیماری پارکینسون، دیابت، فتق دیسک بین‌ مهره‌ای و تعداد دیگری از عوامل می‌توانند به اعصابی که عملکرد مثانه را کنترل می‌کنند آسیب بزنند. بعضی از کسانی که دچار مثانه‌ی نوروژنیک هستند، دارای پروستات بزرگ یا عوامل دیگر مسدودکننده‌ی مجرای خروجی مثانه نیز می‌باشند و همین امر احتمال تشکیل سنگ‌های مثانه را در آنان بیشتر می‌کند.

عوارض ثانویه

آن دسته از سنگ‌های مثانه که دفع نشده‌اند – حتی آن‌هایی که بدون علامت هستند – می‌توانند سبب ایجاد عوارضی شوند؛ از جمله:

 • اختلال عملکردی مزمن مثانه. سنگ‌های مثانه‌ای که معالجه نشده‌اند می‌توانند مشکلات ادراری طولانی‌مدت را به وجود بیاورند؛ مثل: درد یا تکرر ادرار. این سنگ‌ها همچنین می‌توانند در سوراخ خروجی مثانه که به میزراه متصل می‌شود، تجمع پیدا کنند و مسیر عبور ادرار را مسدود سازند.
 • عفونت‌های مجرای ادراری. عفونت‌های بازگشتی باکتریایی مجرای ادراری ممکن است ناشی از سنگ‌های مثانه باشند.

پیشگیری از سنگ مثانه

سنگ‌های مثانه معمولاً بر اثر وضعیتی ایجاد می‌شوند که پیشگیری از آن دشوار است؛ ولی شما می‌توانید با رعایت نکات زیر احتمال تشکیل این سنگ‌ها را کاهش دهید:

 • راجع به موارد غیر عادی در رابطه با ادرار سؤال کنید. معالجه‌ی زودهنگام بزرگ‌شدگی پروستات یا سایر مشکلات اورولوژیک ممکن است سبب کاهش خطر تشکیل سنگ مثانه شود.
 • مایعات فراوان بنوشید. نوشیدن بیشتر مایعات، به ویژه آب، ممکن است با کاهش غلظت مواد معدنی مثانه، از ایجاد سنگ جلوگیری نماید. میزان آب مصرفی به سن، اندازه، سلامت و میزان فعالیت شما بستگی دارد. میزان مایعات مصرفی مناسب برای خودتان را از پزشک بپرسید.

درمان سنگ مثانه

شما به سادگی میتوانید با استفاده از پودر شکننده سنگ کلیه زجاج به صورت صد در صد گیاهی و بدون هیچ عارضه ای بیماری سنگ مثانه خود را درمان کنید.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای موردنیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *