سلامت, وبلاگ

سرطان مری و درمان آن

اگر سلول‌های غیر طبیعی در بافت مری به صورت خارج از کنترل رشد کنند، سرطان مری ایجاد می‌شود. این سلول‌ها کم‌کم تشکیل تومورهای سرطانی خواهند داد. دو نوع متداول سرطان مری عبارتند از :

کارسینوم سلول‌های سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) : این نوع از سرطان مری از سلول‌هایی موسوم به سلول‌های بافت سنگفرشی آغاز می‌شوند، این بافت قسمت داخلی مری را پوشنده است. این نوع از سرطان مری قسمت بالایی و میانی مری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma) : این نوع از سرطان در بافت‌هایی که برای راحت‌تر کردن عمل بلع موکوس تولید می‌کنند، ایجاد می‌شود. این نوع از سرطان معمولاً قسمت‌های پایینی مری را درگیر می‌کند.

در حالی که درصد افراد مبتلا به کارسینوم سلول‌های سنگفرشی در آمریکا در حال کاهش است، تعداد بیش‌تری از افراد به سرطان مری از نوع آدنوکارسینوم مبتلا می‌شوند. برخی از اشکال دیگری از سرطان مری که به ندرت دیده می شوند . شامل سرطان سلول کوچک، سارکوم، لنفوم، ملانوما و کوریوکارسینوم است.

عوامل ایجاد سرطان مری

چندین عامل وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش خواهند داد. این عوامل عبارتند از :

 • سن بالا : احتمال ابتلا به سرطان مری در افراد بالای ۶۰ سال بیش‌تر از افراد ۶۰ سال و جوان‌تر است.
 • جنس مذکر : مردان سه برابر بیش‌تر از زنان به سرطان مری مبتلا می‌شوند.
 • نژاد : سرطان مری از نوع کارسینوم سلول‌های سنگفرشی . در افراد آفریقایی – آمریکایی و افراد آسیایی بیش‌تر دیده می‌شود . در حالی که آدنو کارسینوم بیش‌تر افراد سفیدپوست را درگیر می‌کند.
 • مصرف تنباکو : این مورد شامل مصرف انواع مواد دخانی خواهد شد.

پیشگیری از سرطان

 • مصرف الکل : مصرف بی‌رویه و زیاد الکل خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش خواهد داد.
 • مری بارت و ریفلاکس شدید اسید معده : بر اثر ریفلاکس شدید و مزمن اسید معده . سلول‌های قسمت پایینی مری تغییر شکل داده . و بیماری مری بارت (Barrett’s esophagus) را ایجاد خواهد کرد. حتی اگر فرد به این بیماری مبتلا نباشد هم افرادی که طولانی مدت دارای سوزش سر دل هستند هم در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند.
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) : در مناطقی از جهان مانند آسیا و جنوب آفریقا که خطر ابتلای افراد به سرطان مری بالا است، عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی شانس ابتلا به سرطان مری از نوع کارسینوم سلول‌های سنگفرشی را افزایش خواهد داد.
 • باقی بیماری‌ها و مشکلات : مشکلات و بیماری‌های دیگری هم هستند که با سرطان مرتبط هستند. مانند آشالازی (achalasia) و تیلوسیس (tylosis)
 • در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن در محیط کار : افرادی که در خشکشویی‌ها . به مدت زیادی با حلال‌های شیمیایی سرکار دارند . بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند.
 • سابقه ابتلا به سرطان : افرادی که پیش‌تر در ناحیه گردن و سر به سرطان مبتلا بودند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان هستند.

علائم سرطان مری

علائم سرطان مری هنگامی که سرطان مری در مراحل ابتدایی است، معمولاً قابل ملاحظه نیست . در واقع سرطان مری زمانی علائم اولیه خود را نشان می‌دهد که بیماری نسبتا پیشرفت کرده باشد. با پیشرفت بیماری، یک یا چند مورد از علایم زیر را در بیمار  می‌توان مشاهده کرد :

 • مشکل در بلع غذا (دیسفاژی) : این مشکل اغلب جزء علایم اولیه ابتلا به سرطان مری است که در نتیجه تشکیل تومور و تنگ شدن مسیر مری ایجاد می‌شود.
 • حالت تهوع : پس از خوردن غذا بیمار احساس حالت تهوع میکنئ .
 • درد : وجود درد در ناحیه سینه یا پشت سینه در زمان بلع غذا (اودینوفاژی یا بلع دردناک غذا)
 • کاهش وزن
 • استفراغ خونی
 • سرفه : که به طور خاص در زمان بلع غذا مشاهده می‌شود
 • گرفتگی صدا
 • رفلکس اسیدی : علائم رفلکس معده می‌تواند در مراحل اولیه بیماری مشاهده شود و در زمان پیشرفت سرطان در ناحیه پایین مری نزدیک معده تشدید شود. این علائم شامل درد در ناحیه سینه و سوزش سر دل است.

تشخیص سرطان مری

 • بلع باریم : در آزمایش بلع باریم به بیمار محلولی حاوی باریم خورانده می‌شود . باریم به علت خاصیت خود باعث می‌شود . که مری در تصاویر رادیولوژی واضح‌تر دیده شود.
 • ازوفاگوسکوپی : با انجام روش تشخیصی ازوفاگوسکوپی (Esophagoscopy) پزشک قادر خواهد بود . که با استفاده از یک لوله‌ی نازک که به سر آن چراغ و دوربین متصل شده . و آندوسکوپ نام دارد قسمت داخلی مری را مشاهده کند. از این روش که برای مشاهده‌ی قسمت بالایی معده استفاده می‌شود . آندوسکوپی فوقانی گفته می‌شود.
 • نمونه برداری : در طول ازوفاگوسکوپی دکتر ممکن است . مقدار کمی از بافت مری را هم خارج کند، بافت خارج شده . به دقت زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا سلول‌های سرطانی احتمالی شناسایی شوند.
 • سونوگرافی آندوسکوپی مری (EUS) : در این روش از امواج صوتی برای تولید تصاویر درون بدن استفاده خواهد شد.
 • سی تی اسکن : برای ارزیابی وسعت انتشار تومور سرطانی در سینه‌ی فرد بیمار این روش تشخیصی انجام می‌شود.

درمان سرطان مری

اگر سرطان به قسمت های دیگر بدن سرایت نکرده باشد، پزشک ممکن است برای درمان آن عمل جراحی را توصیه کند. در غیر این صورت پزشک می تواند شیمی درمانی یا پرتودرمانی را به عنوان بهترین دوره عمل پیشنهاد دهد. این روش های درمانی گاهی اوقات برای کوچک کردن تومورها در مری انجام می شوند تا جراح راحت تر بتواند آن ها را از بدن خارج کند.

عمل جراحی

روند درمانی برای تومور مری، بر اساس نوع سلول های درگیر در سرطان، مرحله سرطان، سلامت کلی بیمار و ترجیحات او برای درمان تعیین می شود. عملیاتی که برای معالجه سرطان استفاده می شود عبارتند از :

 • جراحی برای برداشتن تومورهای بسیار کوچک : در شرایطی که تومور کوچک و هنوز انتشار نیافته باشند و محدود به لایه های سطحی مری باشد، پزشك می تواند با استفاده از روش آندوسكوپ و چندین برش كوچك، تومور و حاشیه بافت سالم اطراف آن را از بین ببرد. در روش جراحی باز و سنتی، جراح از طریق برش بزرگتر عمل می کند تا بخشی از مری و بعضا غدد لنفاوی اطراف آن را خارج کند. محل جراحی با بافت از معده یا روده بزرگ بازسازی می شود.
 • جراحی برای برداشتن بخشی از مری : در حین جراحی مری، جراح قسمتی از مری که حاوی سرطان است را همراه با بخشی از قسمت فوقانی معده و غدد لنفاوی مجاور از بین می‌برد و مری باقی مانده به معده وصل می شود. معمولاً این کار با کشیدن معده . به سمت بالا برای اتصال با مری باقیمانده انجام می شود.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید .

تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد .

شما میتوانید با استفاده از مشاوره پزشکی داروخانه گیاهی زجاج کلاب بیماری خود را نیز تشخیص دهید .

داروخانه گیاهی زجاج کلاب حافظ سلامتی شما .

 • جراحی برای برداشتن بخشی از مری و قسمت بالای معده : در طی این روش، جراح بخشی از مری، غدد لنفاوی مجاور و بخش بزرگی از معده را برمی دارد. سپس بقیه معده را به سمت بالا کشیده و به مری وصل می‌کند. در صورت لزوم، بخشی از روده بزرگ برای کمک . به پیوستن به این دو استفاده می‌شود.

درمان‌های قابل استفاده برای انسداد مری و مشکلات بلع غذا می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

 • آزاد کردن انسداد مری : اگر سلول‌های سرطانی باعث تنگ شدن این لوله شوند، جراح ممکن است از یک آندوسکوپ و ابزارهای خاص برای وارد کردن یک لوله فلزی (استنت) برای باز نگه داشتن مری استفاده کند. سایر انتخاب‌های موجود در این حالت شامل جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی، لیزر درمانی و درمان فوتو دینامیک است.
 • استفاده از لوله غذا دهی : پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد از یک لوله غذا دهی . در صورتی استفاده کنید که با مشکل بلع مواجه بوده یا عمل جراحی مری انجام داده باشید. یک لوله غذا دهی امکان وارد شدن مستقیم غذا به معده یا روده کوچک را فراهم می‌کند و به این ترتیب امکان بهبود مری پس از درمان سرطان مری ایجاد می‌گردد.
 •  

شیمی درمانی

در این روش درمانی از دارو برای کشتن یا توقف رشد سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. برخی از داروهای شیمی درمانی به صورت قرص بوده و برخی دیگر مستقیماً وارد جریان خون می‎شوند. برای سرطان مری معمولا قبل از جراحی برای کوچک‌تر کردن تومورها از شیمی درمانی استفاده می‌شود.

رایج‌ترین عوارض جانبی شیمی درمانی شامل حالت تهوع، استفراغ، ریزش مو، زخم‎های دهانی و خستگی است که این عوارض جانبی معمولاً موقت هستند و باید با پیشرفت درمان کاهش پیدا کنند.

پرتودرمانی

پرتودرمانی از پرتوهای پرتوان برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند.این روش درمان معمولاً همراه با شیمی درمانی انجام می شود و معمولاً در هنگام استفاده از درمان ترکیبی عوارض جانبی شدیدتر است.

عوارض جانبی اشعه می تواند شامل خستگی، آسیب‌های پوستی، درد یا مشکل هنگام بلع و زخم‌های دردناک در پوشش مری باشد. بیماران ممکن است مدت ها پس از اتمام درمان برخی از عوارض جانبی درمان  از جمله تنگی مری را تجربه کنند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مدنظر خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشوند .

داورخانه آنلاین زجاج کلاب 24 ساعت هفته در خدمت شما عزیزان میباشد .

شما میتوانید انتقادات و پیشنهاد خود از داروخانه آنلاین زجاج کلاب را برای ما ارسال کنید .

درمان هدفمند

درمان های هدفمند، به عنوان روشی برای درمان سرطان  می توانند پروتئین های خاصی را بر روی سلول های سرطانی هدف قرار دهند. بخش کوچکی از سرطانهای مری را می توان با داروی Trastuzumab درمان کرد که پروتئین HER2 را در سطح سلول سرطانی هدف قرار می دهد. همچنین، سرطان ها با ایجاد رگ های خونی جدید می توانند رشد پیدا کنند. Ramucirumab نوعی درمان هدفمند به نام آنتی بادی مونوکلونال است که می تواند در درمان تومور استفاده شود.

لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *