وبلاگ

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل یک نو ع پدیده پوستی ویروسی است.در واقع یک تومور خوش خیم غیر سرطانی .
این تومور در لایه رویی پوست ایجاد می شود و معمولا چند هفته ای از بین می رود.
زگیل ها را ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می کند.ویروسی که احتمالا آن را با نام HPV شنیده یا خوانده اید.

 

دو نوع زگیل وجود دارد:

زگیل معمولی :می توانند در هر قسمتی از بدن به وجود بیایند.در قسمت های مختلف بدن مثل پوست دست ایجاد می شود.معمولا یک واحد هستند.

زگیل تناسلی: فقط روی اندام های تناسلی ایجاد می شوند.اندام هایی مثل:لگن ،آلت تناسلی ،دور معقد (زگیل معقدی هم گفته می شود)،وازن .
زگیل های معقدی ممکن است در گروه های چندتایی خودشان را نشان دهند و در صورت عدم درمان بیشتر می شوند
زگیل های تناسلی گنبدی شکل نیستند اما از سطح پوست بالاتر هستند و به شکل تخت رشد می کنند.
نکته:بعد از بین رفتن زگیل تناسلی جای آن باقی نمی ماند.

 

علل  بوجود آمدن زگیل تناسلی؟

دلیل ایجاد این نوع زگیل ها هم همان ویروس پاپیلوم یا HPV است.این ویروس می تواند به شکل عفونت جنسی،از طریق روابط جنسی منتقل شود.
در زنان زیر 25 سال فعال از نظر جنسی بیشترین ابتلاء به بیماری را دارند.علاوه بر سن پایین،تعدد ازدواج زن و مرد و عفونت همزمان دیگر مثال تبخال ژنیتال یا سایر عفونت
ها احتمال بیماری را بیشتر می کند.
و تا زمانی که زگیل ها بطور کامل ریشه کن نشده باشند، خطر انتقال عفونت به همسر وجود دارد،از این رو بهتر است پیشگیری به عمل آید.
همه ویروس های پاپیلوما خطرناک نیستند و همه آن ها هم ناحیه تناسلی را در گیر نمی کنند اما پیش از نیمی از افرادی که روابط جنسی دارند،جایی در طول دوره فعالیت
جنسی شان این عفونت را تجربه می کنند.
اچ پی وی می تواند روی پوست ناحیه تناسلی وجود داشته باشد اما لزوما زگیل به وجود نیاورد،یا چند ماه بعد آن را به وجود بیاورد.همین موضوع باعث می شود بسیاری از
افراد مبتلا،تا ماه ها یا حتی سال ها متوجه نشوند.
بعضی از انواع ویروس اچ پی وی می تواند به سلول های دهانه رحم برسند  و در آن ناحیه سرطان به وجود بیاورند.بنابراین پزشکان به تمام افرادی که روابط جنسی دارند
پیشنهاد میکنند چند وقت یکبار چکاپ انجام بدهند چون ابتلا به ویروس اچ پی وی یک بیماری مقاربتی محسوب می شود.

 

خطرات زگیل تناسلی برای بانوان:

این ویروس طیفی از ضایعات مخاطی به شکل زگیل های خوش خیم تناسلی تا ضایعات پیش سرطانی گردن را ایجاد می کند که می تواند در نهایت به سرطان گردن رحم منجر شود.انواعی از این ویروس که بیشتر ایجاد زگیل تناسلی می کند،تیپ 6 و 11 است و انواع دیگر بیشتر در ایجاد ضایعات پیش سرطانی گردن رحم موثر هستند.در بعضی موارد تمام این انواع در یک فرد یافت می شود.

زگیل تناسلی در وضعیت حاملگی:

زگیل ها معمولا در طی بارداری افزایش می یابد و از نظر تئوریک احتمال عفونت نوزاد در طی زایمان طبیعی وجود دارد که این عفونت ندرتا می تواند باعث زگیل در روی حنجره نوزاد شود،ولی خطرآن بسیار کم است،به طوری که انجام عمل سزارین را الزامی نمی کند،مگر اینکه به دلیل وجود زگیل های تناسلی احتمال اشکال در ترمیم زخم های زایمان طبیعی وجود داشته باشد.

 

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل‌های تناسلی درمان‏های مختلفی دارند. در بعضی از مواقع، یک عمل جراحی کوچک و بدون بیهوشی می‎تواند به شما کمک کند تا در زمان کوتاهی زگیل روی پوستتان را بردارید. لیزر هم یکی از عوامل موثر بر زگیل‌های تناسلی است. اشعه‌های نور لیزر، بافت لیزر را می‌سوزانند و از بین می‏‎برند و زگیل خود به خود از سطح پوست جدا می‌شود.

زگیل تناسلی مثل هر بیماری ویروسی دیگری در مرحله فعال عائم خودش را نشان می دهد.درست مثل تبخال که ممکن است ویروس غیر فعال آن در بدن ما وجود داشته باشد و در یک موقعیت خاص بیرون بیاید. احتی در زمان غیر فعال ،اچ پی وی می تواند منتقل شود پس باید مراقب آن باشیم.بیشتر افراد مبتلا به اچ پی وی علامتی ندارند و یا علائم خیلی خفیف دارند که معمولا از آن ها عبور می کنند.
این علائم شامل درد،خونریزی خفیف،خارش و سوزش است و گاهی در صورت درمان نشدن ،گسترده شدن زگیل ها تا جایی که با چشم  دیده شوند،این علائم یعنی چند هفته تا چند ماه از رابطه جنسی بیماری زا گذشته.

 

نکات قابل توجه:

در صورت داشتن علائم ،حتمابه پزشک متخصص مراجعه کنید
زگیل های گردن رحم در بسیاری از موارد آنقدر کوچک هستند که برای دیدن آنها به دستگاه بزرگنمایی نیاز است. اگر ضایعات ظاهر نا متقارن داشته باشد یا فاصله پس از درمان عود کند،به نمونه برداری نیاز دارد،برای تائید تشخیص از روش های آزمایشگاهی باید استفاده کرد.
باید مراقب باشید که به نواحی دارای زگیل ضربه وارد نشود زیرا ممکن است باعث خونریزی شود
چون زگیل ها خود عفونی هستند ،از دست زدن به آنها خودداری کنید.
برای زنانی که زگیل تناسلی دارند حتما تست پاپ اسمیر انجام شود و از نظر وجود ویروس پاپیلومی انسانی در گردن رحمی برسی شوند
استفاده از کاندم زنانه یا مردانه در رابطه زناشویی،انتقال بیماری را تا حدی کاهش می دهد
هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی(زن یا مرد)،باید تا کامل شدن دوره درمان از برقراری رابطه خود داری کند.

 

پیشگیری و درمان:

زگیل های تناسلی درمانهای مختلفی دارند ،مثل:لیزر ،جراحی کوچک و بدون بیهوشی و…

موثر ترین راه پیشگیری :

اجتناب از آلودگی و بهداشت فردی است
سازمان غذا و دارو ی آمریکا یک واکسن موثر بر پیشگیری از عفونت با ویروس پاپیلوم  انسانی نوع 18،16،11 به نام  گارداسیل را برای زن و مرد تائید شد.زنان این واکسن را به صورت استفاده می کنند.
در زنانی که قبلا آلوده به ویروس پاپیلوم انسانی نشده اند،تجویز واکسن صد درصد از آلوده شدن به ویروس پاپیلوم انسانی نوع 18،16،11 پیشگیری می کند
این واکسن در زنان و مردان  26-9 ساله مورد تائید قرار گرفته.
واکسن دیگری به نام سرواریکس وجود دارد که از ابتلا به ویروس پاپیلوم انسانی نوع 18،16 پیشگیری می کند
توجه داشته باشید که واکسن درمان کننده نیست بلکه پیشگیری از ابتلا به بیماری می باشد
پماد گیاهی سوسپانسیون ضد زگیل تناسلی ادیب
پماد ضدمیخچه و زگیل ادیب درم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *