وبلاگ

درد مفصل را چگونه درمان کنیم ؟

در سنین بالا درد مفصل را می‌توان در مفاصل مختلف بدن احساس کرد. سن، وزن، آسیب‌های قبلی، استفاده بیش‌ازحد از مفصل و بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند از علت‌های درد مفاصل باشند.

هم‌اکنون دردهای مفصلی شایع‌ترین علت از کارافتادگی و ناتوانی افراد مسن هستند و با‌ توجه به روند رو‌ به‌ رشد چاقی، شیوع آن رو به افزایش است. اما آرتروز و دردهای مفصلی دقیقاً چه هستند؟

درد مفصل، یکی از مشکلات شایع در بسیاری از افراد است و معمولاً در دست‌ها، پاها، باسن، زانوها یا ستون مهره‌ها احساس می‌شود. درد ممکن است ثابت باشد یا به‌صورت دوره‌ای عود کند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

گاهی اوقات ممکن است در مفصل احساس سفتی، سوزش، درد ضربان‌دار یا تیرکشنده داشته باشیم. علاوه بر این، ممکن است صبح‌ها در مفصل احساس سفتی داشته باشیم. این سفتی به مرور و با حرکت و فعالیت، نرم شده و احساس بهتری پیدا می‌کنیم. بااین‌حال، فعالیت بیش‌ازحد می‌تواند باعث تشدید درد شود.

درد مفاصل ممکن است بر کارایی مفصل تأثیر بگذارد و توانایی ما را برای انجام کارهای اساسی محدود کند. درد شدید مفاصل می‌تواند کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار دهد. درمان درد مفاصل معمولاً نه‌تنها بر کنترل درد، بلکه بر بهبود فعالیت‌ها و عملکردهای کاهش‌یافته تمرکز دارد.

در ابتدا باید بدانیم که به محل اتصال دو استخوان مفصل گفته می‌شود که توسط کپسول مفصلی و رباط‌ها احاطه شده است. بین استخوان‌ها، بافتی سفت ولی انعطاف‌پذیر به نام غضروف وجود دارد که همراه با مایع لزجی که در فضای مفصلی ترشح می‌شود، حرکت روان مفصل را فراهم می‌سازد و از سایش استخوان‌ها بر روی یکدیگر جلوگیری می‌کند.

آرتروز چیست؟

آرتروز معمولا به ساییدگی مفصل اطلاق می‌شود که غالبا با درد، تغییر‌شکل یا تورم مفصل و محدودیت حرکت همراه است. عموما پس از بی‌حرکت ماندن طولانی (هنگام برخواستن از بستر، سفرهای طولانی و…) سفتی مفصل، درد و محدودیت حرکت وجود دارد که به مرور زمان کمتر می‌شود.

آرتروز و دردهای مفصلی در خانم‌ها، مخصوصا پس از یائسگی، شایع‌تر است. همچنین مفاصل زانو، گردن، مهره‌های کمر، انگشتان، مچ دست و لگن بیشتر از سایر نقاط بدن دچار آرتروز می‌شوند.

علل درد مفصل

شایع‌ترین علل درد مزمن در مفاصل عبارت‌اند از:

 • استئوآرتریت: که یکی از شایع‌ترین انواع آرتریت (التهاب مفصل) است. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که غضروف بین استخوان‌ها از بین رفته و درنتیجه، مفاصل دردناک و سفت می‌شوند. استئوآرتریت به آهستگی ایجاد می‌شود و معمولاً در میان‌سالی رخ می‌دهد.
 • آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی): یک بیماری مزمن است که باعث تورم و درد مفاصل می‌شود. این بیماری معمولاً انگشتان و مچ دست را درگیر می‌کند و اغلب باعث تغییر شکل مفاصل می‌شود.
 • نقرس: یک بیماری دردناک است که در آن تجمع کریستال‌های اسیداوریکی (اورات) در مفاصل باعث درد و تورم شدید می‌شود. هنگامی‌که سطح اسید اوریک در خون بالا باشد، کریستال‌های اسیداوریکی (اورات) می‌توانند تشکیل شوند. این وضعیت معمولاً در شست پا رخ می‌دهد.
 • بورسیت (التهاب دردناک بورس یا بورسا): معمولاً در اثر استفاده بیش‌ازحد از مفصل ایجاد می‌شود. بورسا کیسهای کوچک حاوی مایع است که به‌عنوان بالشتک برای کاهش اصطکاک بین بافت‌های بدن عمل می‌کند. این کیسه به‌ویژه در مجاورت تاندون‌های نزدیک مفاصل بزرگ قرار دارد. بورسیت در لگن، زانو، آرنج یا شانه شایع‌تر است.
 • عفونت‌های ویروسی: که ممکن است باعث درد مفاصل شوند.
 • آسیب‌ها: مانند شکستگی استخوان یا رگ به رگ شدن
 • تاندونیت: به معنای التهاب تاندون است. تاندون، نوار انعطاف‌پذیری است که استخوان و ماهیچه را به هم متصل می‌کند. تاندونیت در آرنج، پاشنه یا شانه شایع‌تر است و معمولاً در اثر استفاده بیش‌ازحد از مفصل بروز می‌یابد.

علل ابتدایی درد آرتروز

 • چاقی و تغذیه نامناسب
 • ضربه به مفصل، آسیب‌های ورزشی یا تصادف
 • افزایش سن
 • عوامل ارثی و ژنتیکی: ممکن است برخی از ژن‌هایی که از والدین به ما می‌رسد، احتمال بروز آرتروز را زیاد کند.

علائم آرتروز چه هستند؟

آرتروز زندگی فرد بیمار را روزبه‌روز سخت‌تر می‌کند. این بیماری باعث ایجاد درد در مفصل‌های درگیر می‌شود و به مرور زمان تحرک را محدودتر و محدودتر می‌کند. علائم آرتروز ممکن است هفته‌به‌هفته یا حتی گاهی روزبه‌روز متفاوت باشد. باید بدانیم که آرتروز یک بیماری مزمن است که برای مدت بسیار طولانی همراه بیمار خواهد بود.

برای تشخیص آرتروز می‌توان به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کرد. به‌طور معمول پزشک، عکس رادیوگرافی یا سایر آزمایش‌ها و روش‌های تصویربرداری را درخواست می‌کند.

درمان درد مفصل

این بیماری پیش‌رونده و مزمن است و متاسفانه درمان قطعی ندارد. با وجود این، طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی در کنترل و درمان چندین نوع از آرتریت‌ها صورت گرفته است. به‌عنوان مثال در مورد آرتریت‌های التهابی ثابت شده که آغاز زودهنگام درمان مناسب می‌تواند در کنترل بیماری بسیار مفید باشد.

به عبارت دیگر، با دریافت درمان مناسب آرتروز و پیگیری درست می‌توان علائم آرتروز را کنترل کرد. در هر شرایطی هم که باشیم، باید به فعالیت و تحرک ادامه دهیم. تحرک داشتن و ادامه دادن به فعالیت جسمی نه‌تنها برای سلامت عمومی ما بسیار لازم است، بلکه به درمان آرتروز نیز کمک می‌کند.

به‌طور خلاصه، با راهکار‌هایی مثل حرکات ورزشی صحیح و آب‌درمانی، فیزیوتراپی، کاهش وزن، تغذیه مناسب، گرم یا سرد کردن مفصل و داروهای ضد‌التهاب و ضد‌درد می‌توان آرتروز را کنترل کرد.

اگرچه ممکن است درمان قطعی برای درد وجود نداشته باشد، اما می‌توانیم آن را مدیریت کنیم. گاهی اوقات درد ممکن است با مصرف داروهای بدون نسخه یا انجام تمرین‌های روزانه ساده از بین برود. گاهی اوقات، درد ممکن است نشانه‌ی مشکلاتی باشد که فقط با مصرف دارو یا جراحی قابل اصلاح است.

روش های درمانی درد مفصل

 • درمان‌های خانگی ساده: مانند استفاده کوتاه‌مدت از پد گرم یا یخ، بر روی ناحیه آسیب‌دیده که ممکن است چند بار در روز توصیه شود.
 • ورزش: ورزش می‌تواند به بازگشت قدرت و عملکرد مفصل کمک کند. پیاده‌روی، شنا یا سایر ورزش‌های هوازی با شدت کم، برای این منظور بسیار مناسب هستند. افرادی که تمرینات شدید یا فعالیتهای ورزشی داشته‌اند، ممکن است لازم باشد که شدت تمرین خود را کم کنند. تمرینات کششی ملایم برای این افراد بسیار کمک‌کننده خواهند بود.
  پیش از شروع یا ادامه هر برنامه ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنیم.
 • کاهش وزن: در افرادی که اضافه‌وزن یا چاقی دارند، برای کاهش فشار بر مفاصل، ممکن است کم کردن وزن پیشنهاد شود.
 • مصرف مسکن‌ها: استفاده از استامینوفن، یا داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن، با مشورت پزشک یا داروساز، ممکن است به کاهش درد کمک کند.
  قبل از مصرف این داروها، چنانچه سابقه‌ی زخم معده، بیماری کلیوی یا بیماری کبدی داریم، باید به پزشک خود اطلاع دهیم.
 • درمان‌های موضعی: مانند پمادها یا ژل‌هایی که بر روی پوست مفصل دردناک استفاده می‌شوند، ممکن است به کاهش درد کمک کنند. برخی از این محصولات ممکن است بدون نسخه پزشک قابل تهیه باشند و بعضی تنها با تجویز پزشک قابل استفاده‌ هستند.
 • درمان گیاهی: شما میتوانید به سادگی با کپسول گیاهی زد-تریکوم زجاج تمامی دردهای مفصلی و ارتروزی خود را درمان کنید.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مورد نیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین زجاج کلاب را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *