وبلاگ

خردل گیاهی معروف با خواص درمانی مختلف

گیاه خردل گیاهی است از تیره شبو و برگ های بدون کرک و گل های زرد رنگ دارد. دانه آن دارای گلوکزیدی به نام سینیگروزید است که محرک هاضمه می باشد. دانه گیاه خردل و به خصوص خردل سیاه به صورت چاشنی، ادویه  و گاهی به صورت دارو مورد استفاده قرار می گیرد، طبیعت آن گرم و خشک بوده است. در این مقاله به بررسی خواص درمانی این گیاه میپردازیم.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

ترکیب‌های شیمیایی خردل

آلیل ایزوتیوسیانات، 4-هیدروکسی بنزیل ایزوتیوسیانات و هیدروکسی بنزیل ایزوتیوسیانات موجود در خردل، با تحریک گیرنده‌های خاص خود، در بدن باعث ایجاد حس تندی و گرم شدن می‌شوند. فنیل ایزوتیوسیانات، بنزیل ایزوتیوسیانات و سولفورافان تندی نسبتاً کمتری دارند. گروه سولفوکسید موجود در سولفورافان (CH3-SO-(CH2)4-N=C= S) از دیدگاه ساختاری، شبیه یک گروه تیول (R-S-H) است که بوی پیاز یا سیر مانندی در غذا تولید می‌کند.

خوراک دام

بیشتر برگ‌های خردل پس از جمع‌آوری بذرهای آن به‌عنوان علوفه و بقایای دانه به‌عنوان خوراک در صنایع دام‌پروری و آبزی‌پروری استفاده می‌شوند. کنجاله خردل از آمینواسید‌، پروتئین‌های قابل‌هضم بیشتری نسبت به دیگر منابع پروتئینی مشتق شده از گیاهان برخوردار است . با این حال، درصد آرژنین در کنجاله خردل بسیار کم است. برای رفع این کاستی، آن را با کنجاله سویا که حاوی مقادیر بالایی آرژنین است مخلوط می‌کنند.

اصلاح، تقویت و پالایش خاک توسط خردل

پس از استخراج روغن از دانه‌های خردل، از مواد باقی‌مانده برای تأمین مواد مغذی ارزشمند خاک استفاده می‌شود. این روش کم‌هزینه با کمترین سمیت، به‌ویژه برای کشورهای در حال توسعه، جذاب است. این ماده به دلیل نسبت کربن به نیتروژن مطلوب و همچنین مواد مغذی ضروری و یون‌های کمیابی چون فسفر، پتاسیم، منیزیم، گوگرد، روی، منگنز و مس، منبع غذایی باکیفیتی را برای خاک فراهم می‌کند . استفاده از خردل به‌عنوان کود شیمیایی می‌تواند به رشد سریع ریشه و سلامت کلی گیاه کمک کند.

کاربردهای درمانی خردل

در گذشته از این گیاه برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شد. استفاده از خردل در طب سنتی به ویژگی‌های ضدمیکروبی، ضددیابت، ضددرد و … آن تکیه دارد. خردل ادرارآور است و در رفع کمبود ویتامین C، درمان سرماخوردگی و آنفولانزا، آب‌مروارید، تنگی‌نفس اثربخش بوده است. همچنین فعالیت ضدسرطان، ضدنقرس، ضدشوره، ضدگرفتگی ماهیچه، ضدالتهاب، ضداعتیاد دارد. خردل ملین و اشتهاآور است و به‌عنوان پادزهر در مارگزیدگی و اختلالات پوستی نیز سودمند شناخته می‌شود

 پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرطان یکی از خواص خردل است. دانه‌های گیاه خردل دارای مقادیر زیادی از فیتونوترینت‌هایی به‌نام «گلوکوزینولات‌» هستند. گلوکوزینولات‌ها در پیشگیری از سرطان‌هایی مانند سرطان مثانه، سرطان روده بزرگ و سرطان دهانه رحم مؤثرند. گلوکوزینولات‌ها به کمک آنزیم «میروسیناز» موجود در خردل تجزیه و به «ایزوتیوسیانات» تبدیل می‌شود. مطالعات زیادی از خواص ضدسرطانیِ ایزوتیوسیانات‌ها حکایت دارند. این ترکیبات از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و مانع تشکیل تومورهای بدخیم می‌شوند. خواص ضدسرطانیِ دانه‌ی خردل موجب افزایش سطح گلوتاتیون می‌شود و بدون تأثیر بر سلول‌های عادی، به «آپوپتوز» کمک می‌کند. آپوپتوز مرگ برنامه‌ریزی‌شده‌ی سلول‌هاست که انجام‌نشدن آن می‌تواند موجب بروز سرطان شود.

کمک خردل به بهبود درماتیت تماسی

درماتیت تماسی نوعی التهاب پوست است. دانه‌ی خردل در درمان درماتیت تماسی مؤثر است. براساس پژوهش‌ها مصرف دانه‌ی خردل با کمک به ترمیم بافت‌ها و کاهش ورم گوش موجب بهبود علائم ناشی از درماتیت تماسی می‌شود.

بهبود سلامت قلب

روغن خردل یکی از بهترین روغن‌ها برای کمک به سلامت قلب است. مطالعات انجام‌شده برای ارزیابی اثرات آن روی بیماران مستعد حملات قلبی، نتایج مثبتی را در کاهش آریتمی قلب، هایپرتروفی بطنی و دردهای قفسه‌ی سینه نشان داد. به‌نظر می‌رسد اسیدهای چرب امگا ۳ در کنار سایر اجزای مفید موجود در روغن خردل، مسئول تأثیر آن بر سلامت قلب هستند.

درمان اختلالات تنفسی با خردل

دانه‌ی خردل به درمان سرماخوردگی و درمان مشکلات سینوس کمک می‌کند. دانه‌ی خردل خاصیت ضداحتقان فوق‌العاده‌ای دارد و موجب پاک‌سازی مخاط از مسیر عبور هوا می‌شود. در آیورودا (یک علم باستانی که در آن از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود) دانه‌ی خردل به‌عنوان یک غذا با طبع گرم شناخته می‌شود که در تنظیم وضعیت بدن مؤثر است. مدت‌هاست که روش‌های خانگی از دانه‌ی خردل یا روغن آن در درمان گستره‌ی وسیعی از ناراحتی‌های مرتبط با سینوس استفاده می‌کنند. به‌عنوان مثال از پاشویه‌ی پودر خردل در رفع احتقان اندام‌های تنفسی و از غرغره‌کردن چای خردل برای تسکین زخم‌های گلو استفاده می‌شود. گرمای حاصل از این گیاه به عمق بافت‌ها نفوذ و از تشکیل مخاط اضافی جلوگیری می‌کند. البته باید مراقب خاصیت گرمازایی خردل باشید، زیرا ممکن است باعث سوزش بافت‌ها شود.

همچنین دانه‌ی خردل در درمان برونشیت مزمن مؤثر است. طی حمله‌ی آسم، انجام ماساژ با ترکیب روغن خردل و مقدار کم کافور با تجزیه‌ی خلط، می‌تواند به تنفس آسان کمک کند. در گذشته، از ضمادهای تهیه‌شده از دانه‌ی خردل در درمان برونشیت و کمک به گردش خون استفاده می‌شده است.

کمک به دفع سموم

دانه‌ی خردل مانند داروهای استفراغ‌آور است و می‌تواند از بدن در برابر سموم محافظت کند. عصاره‌ی تهیه‌شده از دانه‌ی خردل در پاک‌سازی بدن از سموم مؤثر است. این ویژگی در زمان مسمومیت ناشی از مواد مخدر یا مصرف زیاد مشروبات الکلی اهمیت زیادی دارد.

درمان درماتوفیتوز توسط خردل

درماتوفیتوز (کچلی یا قارچ پوستی) یک بیماری پوستی مشترک بین انسان و حیوان است که به‌وسیله‌ی قارچ‌هایی به‌نام «درماتوفیت» ایجاد می‌شود. دانه‌ی خردل با خواص ضدباکتری‌اش، می‌تواند به درمان زخم‌های ناشی از درماتوفیتوز کمک کند. برای درمان درماتوفیتوز ابتدا پوست خود را با آب گرم بشویید، سپس خمیر خردل را روی محل موردنظر بمالید.

محافظت از پوست و مو

یکی از خواص خردل کمک به سلامت پوست و مو است. جوشاندن برگ حنا با آب و مقداری روغن خردل، آن را به دارویی سالم برای رشد مو تبدیل می‌کند. همچنین می‌توانید دانه‌ی خردل را در روغن کنجد یا روغن نارگیل حرارت بدهید و سپس آن را صاف‌ کنید. روغن حاصل می‌تواند به درمان آکنه و شفافیت پوست کمک کند.

خاصیت درمانی خردل برای اعصاب

گیاه خردل خاصیت گرمازایی دارد و برای افراد مبتلا به آسیب‌های عصبی مفید است. خردل می‌تواند با برانگیختن تکانه‌های عصبی و تقویت اعصاب به روند درمان کمک کند.

کمک به سم‌زدایی بدن

برگ‌های خردل به لطف وجود آنتی‌اکسیدان‌های قوی و مقدار زیاد فیبرشان می‌توانند در سم‌زدایی بدن مؤثر باشند. گلوکوزینولات‌های موجود در برگ خردل به تنظیم فعالیت آنزیم‌های مسئول دفع سموم در بدن کمک می‌کند. درنتیجه سموم مضر راحت‌تر از بدن دفع می‌‌شوند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی موردنیاز خود را به سادگی از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *