معرفی گیاهان دارویی, وبلاگ

ترمیم پوست و سوختگی

در جامعه بشري تغييرات بدفرم و ناهنجاري هاي پوستي ناشي از سوختگي و جراحات حاصل از جراحي و حوادث و امثال آن ها در فرد بازتاب هاي رواني و رفتاري ناخوشايندي ايجاد مي كنند که ترمیم سوختگی بحث بسیار حیز اهمیتی است .

ماتريكس خارج سلولي [ECM] بزرگ ترين جزء تشكيل دهنده پوست طبيعي است كه ژل مانند است و به وسيله سلول هاي پوست توليد مي شود.

اجزا ماتريكس خارج سلولي عبارت اند از:

  • پلي ساكاريد هاي مختلف
  • آب
  • پروتئين هاي كلاژني

 پوست داراي الاستيسيتي و قابليت تراكم پذيري بالايي مي باشد. اين ويژگي ها به دليل اثر دو دسته اصلي از مولكول هاي تشكيل دهنده ECM مي باشد كه به وسيله فيبروبلاست و سلول هاي اپي درم ترشح مي شوند:

 1) پروتئين هاي ساختاري فيبري شكل مانند: كلاژن ها، الاستين، فيبرونكتين و لامينين كه به ECM استحكام و حالت ارتجاعي مي بخشند

 2) پروتئوگليكان ها مثل درماتان سولفات و هيالورونيك اسيد، كه معمولا از چندين رشته گليكوزآمينوگليكان كه از يك هسته پروتئيني منشعب مي شوند. پروتئوگليكان ها مولكول هاي بزرگ و جاذب آب هستند كه حالت ضربه گيري ECM را براي حفظ سلول ها ايجاد مي كنند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما به سادگی میتوانید تمامی بیماری های خود از جمله ترمیم سوختگی را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید .

تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد .

اسکار و زخم

ایجاد اسکار یک مرحله طبیعی از فرآیند ترمیم سوختگی به دنبال آسیب است. ظاهر اسکار و درمان ویژه ی آن تابعی از عوامل مختلف بوده و عمق و اندازه زخم یا برش و محل آسیب در تعیین آن نقش دارد. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی انتخاب متد درمانی می توان به سن، وضعیت ژنتیکی و نژادی و جنسیت افراد اشاره کرد

زخم چه انواعی دارد؟

انواع مختلف اسکار شامل موارد زیر است:

کلوئیدی: این زخم ها در نتیجه عملکرد ترمیمی بیش از حد پوست ایجاد می شوند و ویژگی مشخصه آن ها این است که از ناحیه آسیب فراتر می روند

سفت شده یا کنتراکچر: این نوع زخم ها اغلب به دنبال ترمیم سوختگی پوست ایجاد گردیده و موجب ناتوانی در حرکت عضلات و عملکرد عصبی است.

زخم های هایپرتروفیک: این زخم ها همانند زخم های کلوئیدی برجسته و قرمز هستند؛ اما تفاوت آن ها با کلوئید در این است که زخم های هایپرتروفیک از محدوده آسیب فراتر نمی روند.

ناشی از آکنه یا زخم های آتروفیک: اگر مبتلا به آکنه شدید باشید، آثار و عوارض آن را به صورت اسکارهایی در پوست خود مشاهده خواهید کرد. انواع مختلفی از زخم های ناشی از آکنه وجود دارد و شکل این زخم ها از حفره های عمیق در پوست تا اسکارهای زاویه دار و مواج متغیر است.

چه درمان هایی برای ترمیم سوختگی و از بین بردن جای زخم است؟

درمان جای زخم با کرم ، پماد یا ژل
از بین بردن جای زخم با لایه برداری شیمیایی
درمان حذف اسکار به روش جراحی
درمان های تزریقی از بین بردن جای زخم
از بین بردن جای زخم با لیز

سوختگی

سوختگی نوعی اسیب به پوست یا بافت است که در اثر گرما ،برق،مواد شیمیایی،اصطحکاک یا پرتو به وجود می اید

انواع سوختگی و ترمیم سوختگی

  • سوختگی درجه 1

در این نوع سوختگی، فقط لایه خارجی پوست یا اپیدرم تخریب می شود و دارای علائم زیر است:

– پوست قرمز می شود.

– پوست ورم می کند.

– برخی مواقع درد هم وجود دارد.

اگر این نوع سوختگی بخش هایی از دست، پا، صورت، کشاله ران، باسن و یا مفاصل بزرگ را درگیر کند، نیاز به درمان پزشکی دارد.

  • سوختگی درجه 2

هنگامی که اولین و دومین لایه پوست (اپیدرم و درم) تخریب شوند، سوختگی درجه 2 نام دارد.

 علائم آن عبارت است از:

– تاول پوستی بروز می کند.

– پوست به شدت قرمز و لکه لکه می شود.

– درد و ورم شدیدی وجود دارد.

از یخ برای محل سوختگی استفاده نکنید. استفاده از یخ بر روی محل سوختگی باعث می شود که بدن فرد بسیار سرد شود و موجب تخریب بیشتر زخم شود

  • سوختگی درجه 3

در این نوع سوختگی، تمام لایه های پوست تخریب می شوند و باعث آسیب دائمی بافت می شود. بافت چربی، ماهیچه و حتی استخوان نیز ممکن است درگیر شوند.

منطقه سوختگی ممکن است سیاه و خشک شود.

 

سوختگی ها چگونه درمان می شوند؟

هنگامی که سوختگی خیلی شدید نیست . گرفتن محل سوختگی زیر آب سرد و روان به مدت 10 دقیقه و یا شستشو با مواد شیمیایی مخصوص سوختگی . به مدت 20 دقیقه می تواند از بروز عوارض ناشی از سوختگی جلوگیری کند. علاوه بر این، پس از سوختگی، خیلی سریع باید لباس های فرد را از محل سوختگی خارج کرد. پس از این، به منظور جلوگیری از بروز هر گونه عفونت و یا ورود میکروب به داخل بدن، باید محل سوختگی در محفظه های پلاستیکی مخصوص و یا مواد استریل نگهداری شود.

سوختگی های خفیف و معمولی می توانند با گازهای استریل و همچنین مسکن های مخصوص درمان شوند. اما در عین حال اگر این سوختگی ها شدت یابند و یا در ناحیه صورت، دست و یا مفاصل بدن اتفاق بیافتند، باید خیلی سریع فرد به بیمارستان منتقل شود.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مدنظر خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

این طور که آمارهای رسمی نشان می دهند، به طور کلی 10 درصد از کل سوختگی هایی که بروز می کنند، به مراقبت های پزشکی و بیمارستانی نیاز دارند. این در حالی است که بیش از 50 درصد سوختگی های بدن، بسیار شدید هستند و شانس زنده ماندن فرد بسیار کم است.

سوختگی های عمیق و شدید به درمان های طولانی مدت و مراقبت های ویژه نیازمند است که در برخی مواقع می تواند شامل پیوند پوست و یا درمان های دیگر برای جلوگیری از کشیدگی پوست و همچنین درمان های روانی شود.

لطفا صفحه رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *