وبلاگ

بیماری فشار خون و راهکارهای درمانی

بیماری فشار خون بالا یک بیماری شایع است که در آن نیرویی که خون به دیواره های شریان شما وارد میکند زیادتر از حد نرمال است و در نهایت ممکن است باعث مشکلاتی مانند بیماری های قلبی شود.

 اندازه گیری فشار خون بر حسب میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) نشان داده می شود. دو عدد دارد:

فشار سیستولیک(عدد بالا): اولین یا عدد بالایی فشار موجود در شریان های شما را هنگام تپش قلب اندازه گیری می کند

فشار دیاستولیک(عدد پایین): عدد دوم یا پایینی فشار موجود در شریان ها را بین دو ضربان اندازه گیری میکند‌

اگر 120 سیستولیک و 80 دیاستولیک باشد، می توانید بگویید: “120 روی 80” یا بنویسید “120/80 میلی متر جیوه”

وقتی فشار خون در دو روز مختلف گرفته شود و فشار سیستولی در دو روز بالاتر از 140 میلیمتر جیوه باشد و فشار دیاستولی هم در دو روز بالاتر از 90 میلی متر جیوه باشد در این حالت هایپرتنشن یا فشارخون بالا تشخیص داده میشود.

پمپاژ خون

بیماری فشار خون هم با مقدار خونی که قلب پمپاژ می کند و هم میزان مقاومت شریان ها در برابر جریان خون تعیین می شود. هر چه قلب شما خون بیشتری پمپاژ کند و شریان های شما باریک تر باشد، فشار خون شما بالاتر می رود.

شما می توانید سال ها بدون هیچ علامتی فشار خون بالا داشته باشید. بیماری فشار خون بالا کنترل نشده خطر ابتلا به مشکلات  جدی از جمله حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد. خوشبختانه فشار خون بالا به راحتی قابل تشخیص است. و هنگامی که متوجه شدید فشار خون بالا دارید، می توانید با کمک پزشک خود آن را کنترل کنید.

علائم

اکثر افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا هیچ علامتی ندارند حتی اگر فشار خون به سطوح خطرناکی برسد(قاتل خاموش).تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است سردرد، تنگی نفس یا خونریزی از بینی داشته باشند اما این علائم مختص این بیماری نیستند و معمولاً تا زمانی که فشار خون بالا به مرحله شدید و خطرناک نرسد، رخ نمی‌دهند.تنها راه تشخیص فشار خون بالا این است که یک متخصص سلامت فشار خون را اندازه گیری کند. اندازه گیری فشار خون سریع و بدون درد است.اگرچه افراد می توانند فشار خون خود را با استفاده از دستگاه های خودکار اندازه گیری کنند، اما ارزیابی توسط یک متخصص  برای ارزیابی خطر و شرایط مهم است.

علل بیماری فشار خون

دو نوع فشار خون بالا وجود دارد.

فشار خون اولیه

برای بیشتر بزرگسالان، هیچ دلیل قابل شناسایی برای فشار خون بالا وجود ندارد. این نوع فشار خون بالا که فشار خون اولیه (ضروری) نامیده می شود . به تدریج در طی سالیان متمادی ایجاد می شود.

بیماری فشار خون ثانویه

برخی افراد به دلیل یک بیماری زمینه ای فشار خون بالا دارند. این نوع فشار خون بالا که فشار خون ثانویه نامیده می شود . تمایل دارد به طور ناگهانی ظاهر شود و باعث افزایش فشار خون نسبت به فشار خون اولیه شود. شرایط و داروها مختلف می توانند منجر به فشار خون ثانویه شوند، از جمله:

آپنه انسدادی خواب

بیماری کلیوی

تومورهای غده فوق کلیوی

مشکلات تیروئید

نقایص مادرزادی در رگ های خونی

برخی داروها مانند قرص های ضد بارداری، داروهای سرماخوردگی، مسکن های بدون نسخه 

مواد مخدر غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین ها

ریسک فاکتور ها

بیماری فشار خون بالا ریسک فاکتور های زیادی دارد، از جمله:

سن: خطر ابتلا به فشار خون بالا با افزایش سن افزایش می یابد. تا حدود 64 سالگی، فشار خون بالا در مردان شایع تر است. زنان بعد از 65 سالگی بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند.

نژاد: فشار خون بالا به ویژه در میان مردم آفریقایی رایج است.

سابقه خانوادگی: فشار خون بالا معمولاً در خانواده ها دیده می شود.

اضافه وزن یا چاق بودن: هر چه وزن شما بیشتر باشد، خون بیشتری برای تامین اکسیژن و مواد مغذی به بافت هایتان نیاز دارید. همانطور که مقدار جریان خون از طریق رگ های خونی شما افزایش می یابد، فشار روی دیواره شریان نیز افزایش می یابد

عدم تحرک بدنی: افرادی که غیر فعال هستند معمولا ضربان قلب بالاتری دارند. هرچه ضربان قلب شما بیشتر باشد، قلب شما باید با هر انقباض سخت‌تر کار کند و نیروی وارده بر شریان‌های شما قوی‌تر می‌شود.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید .

تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد .

داروخانه گیاهی زجاج کلاب حافظ سلامتی شما .

استفاده از تنباکو در بیماری فشار خون . : نه تنها سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو بلافاصله فشار خون شما را به طور موقت افزایش میابد . بلکه مواد شیمیایی موجود در تنباکو می تواند به دیواره رگ های شما آسیب برساند.

نمک (سدیم): سدیم بیش از حد در رژیم غذایی شما می تواند باعث حفظ مایعات در بدن شود که باعث افزایش فشار خون می شود

پتاسیم :پتاسیم به تعادل میزان سدیم در سلول های شما کمک می کند..

نوشیدن بیش از حد الکل .با گذشت زمان، نوشیدن زیاد می تواند به قلب شما آسیب برساند. مصرف بیش از یک پیک در روز برای زنان و بیش از دو پیک در روز برای مردان ممکن است بر فشار خون شما تأثیر بگذارد

استرس:سطوح بالای استرس می تواند منجر به افزایش موقت بیماری فشار خون شود

گاهی اوقات بارداری باعث افزایش فشار خون نیز می شود

عوارض.

حمله قلبی یا سکته مغزی: فشار خون بالا می تواند باعث سخت شدن و ضخیم شدن شریان ها (آترواسکلروز) شود که می تواند منجر به حمله قلبی، سکته یا سایر عوارض شود.

آنوریسم: افزایش فشار خون می تواند باعث ضعیف شدن و برآمدگی رگ های خونی شود و آنوریسم ایجاد کند.

نارسایی قلبی: برای پمپاژ خون در برابر فشار بالاتر در عروق، قلب باید سخت تر کار کند. این باعث ضخیم شدن دیواره های اتاق پمپاژ قلب می شود (هیپرتروفی بطن چپ). در نهایت، عضله ضخیم شده ممکن است . برای پمپاژ خون کافی برای رفع نیازهای بدن شما مشکل داشته باشد، که می تواند منجر به نارسایی قلبی شود.

رگ های خونی ضعیف و باریک در کلیه های شما: این می تواند از عملکرد طبیعی این اندام ها جلوگیری کند.

ضخیم شدن، باریک شدن یا پاره شدن رگ های خونی در چشم: این می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مودرنیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

شما همچنین میتوانید از بخش دسته بندی دارویی داروخانه آنلاین زجاج کلاب داروی مدنظر خود را پیدا کنید .

سندرم متابولیک: این سندرم گروهی از اختلالات متابولیسم بدن شما است، از جمله افزایش اندازه دور کمر، تری گلیسیرید بالا، کاهش لیپوپروتئین با چگالی بالا و بیماری فشار خون بالا و سطح انسولین بالا. این شرایط احتمال ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

مشکل در حافظه یا درک: فشار خون بالا کنترل نشده همچنین ممکن است بر توانایی شما در فکر کردن، به خاطر سپردن و یادگیری تأثیر بگذارد. مشکل حافظه یا درک مفاهیم در افراد مبتلا به فشار خون بالا شایع تر است.

زوال عقل: باریک یا مسدود شدن شریان ها می تواند جریان خون به مغز را محدود کند و منجر به نوع خاصی از زوال عقل (زوال عقل عروقی) شود. سکته مغزی که جریان خون به مغز را قطع می کند نیز می تواند باعث زوال عقل عروقی شود.

لطفا پیج داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *