وبلاگ

بیماری فشارخون و عوامل موثر

بیماری فشارخون یکی از علائم اصلی حیات است، هنگامی که سرخرگ‌های بزرگ، قابلیت ارتجاع و استحکام طبیعی خود را از دست بدهند و عروق کوچک نیز باریکتر شوند، فشار خون بالا می‌رود. در بیماری فشارخون بالا گاهی‌ کشنده‌ بی‌سر و صدا نامیده‌ می‌شود ، زیرا تا مراحل‌ انتهایی‌ اکثرا هیچ‌ علامتی‌ ندارد.فشارخون‌ به طور طبیعی‌ در اثر استرس و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشارخون‌ بالا است‌، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ بالاتر از حد طبیعی‌ است.

 اندازه گیری فشار خون

اصولا فشارخون در بخش‌های مختلف سیستم گردش خون متفاوت است ولی در اندازه گیری، بیماری فشارخون به دو نوع فشارخون سیستولی و دیاستولی تقسیم می شود.

فشار خون سیستولیک: همان عدد اول یا عدد بالا در اندازه‌گیری فشار خون است. این عدد نشان‌دهنده حداکثر فشاری است که خون شما به دیواره شریان‌ها (سرخرگ‌ها) هنگام ضربان قلب وارد می‌کند

فشار خون دیاستولیک: همان عدد دوم یا عدد پایین در اندازه‌گیری بیماری فشارخون است. این عدد نشان‌دهنده حداقل فشاری است که خون شما به دیواره شریان‌ها (سرخرگ‌ها) هنگام استراحت قلب وارد می‌کند.

یک دستگاه به نام فشار سنج . برای گرفتن فشارخون استفاده می شود. این دستگاه دارای یک بازوبند یک پمپ و یک درجه است. یک گوشی پزشکی نیز برای اندازه گیری بیماری فشارخون مورد نیاز است. برای گرفتن فشار خون، بهتر است . که شما در حالت نشسته بوده و پاها روی هم نباشد. آستین دست مورد نظر را کاملا بالا بزنید به گونه‌ای که بازوبند کاملا روی بازوی شما قرار گیرد. در این حالت بازوبند توسط پمپ تا جایی باد می‌شود . که جریان خون دست شما قطع شود. سپس کم کم باد موجود در بازوبند خارج شده . تا مجددا جریان خون برقرار شود و در دو نقطه صدای نبض ثبت می‌شوند. این دو نقطه همان بیماری فشارخون سیستولیک و دیاستولیک هستند.

بیماری فشار خون نرمال

فشارخون پایین‌تر از ۸۰/۱۲۰ میلی‌متر جیوه. به عنوان فشارخون طبیعی در نظر گرفته می‌شود. اگر فشارخون ما در این دسته قرار دارد، عادات مناسب زندگی سالم مانند رژیم غذایی سالم و ورزش مداوم را دنبال کنیم.

فشار خون افزایش یافته

این دسته از فشارخون به مواردی اطلاق می‌شود که فشارخون سیستولیک دائما بین ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی‌متر جیوه و فشارخون دیاستولیک پایین‌تر از ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد. افراد با فشارخون افزایش‌یافته با احتمال بیشتری به پرفشاری خون مبتلا می‌شوند، مگر اینکه اقدامات لازم جهت کنترل افزایش فشارخون انجام گیرد.

پرفشاری خون درجه یک

به مواردی گفته می‌شود. که بیماری فشارخون سیستولیک دائما بین ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی‌متر جیوه یا فشارخون دیاستولیک بین ۸۰ تا ۸۹ میلی‌متر جیوه باشد. در این مرحله از پرفشاری خون، پزشک ما را به تغییر روش زندگی توصیه می‌کند تا از پیشرفت افزایش پرفشاری خون جلوگیری کند. در مواردی نیز به علت وجود ریسک‌ بیماری‌های قلبی عروقی، مانند گرفتگی عروق، پزشک ممکن است برای ما دارو تجویز کند

درمان بیماری فشارخون در داروخانه گیاهی

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید .

تمامی داروخای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد .

داروخانه گیاهی زجاج کلاب حافظ سلامتی شما .

پرفشاری خون درجه دو

پرفشاری خون درجه دو هنگامی اتفاق می‌افتد که فشارخون به طور دائم بالاتر از ۹۰/۱۴۰ میلی متر جیوه باشد. در این مرحله شاید لازم باشد با تجویز ترکیبی از چند دارو توسط پزشک، پرفشاری خون کنترل شود. همچنین پزشک ما را به تغییر در عادات زندگی توصیه خواهد کرد

حمله پرفشاری خون:دراین شرایط حتما نیاز به اقدامات فوری پزشکی دارد.

در این حالت، اگر فشار خون ما بالاتر از 120/180 میلی‌متر جیوه بود، پنج دقیقه صبر کنیم و دوباره بیماری فشارخون خود را اندازه بگیریم.

در صورتی که فشارخون ما کماکان بالاتر از 120/180 میلی متر جیوه بود، لازم است بلافاصله با پزشک خود تماس بگیریم.

اگر فشارخون ما در اولین نوبت اندازه‌گیری بالاتر از 120/180 میلی متر جیوه بود و علائمی مانند درد قفسه سینه، درد پشت، کوتاه شدن نفس‌ها، احساس ضعف و بی‌حالی، عرق سرد یا تاری دید را تجریه کردیم، بلافاصله و قبل از اندازه‌گیری مجدد، ضروری است با اورژانس تماس بگیریم.

داروهای موثر در بیماری فشارخون در داروخانه آنلاین

شما میتوانید تمامی داروهای مدنظر خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

شما میتوانید بیماری خود را در دسته بندی دارویی داروخانه آنلاین زجاج کلاب درمان کنید .

 علل ایجاد فشار خون بالا

علل بروز این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است ولی برخی عوامل فرد را مستعد ابتلا به بیماری فشارخون می کنند از جمله:

1- سن‌ بالای‌ ۶۰ سال با افزایش سن احتمال بروز فشار خون افزایش می یابد

2- چاقی و اضافه وزن

3- سیگار کشیدن

4- مصرف الکل

5- رژیم‌ غذایی‌ حاوی‌ نمک‌ زیاد یا چربی‌ اشباع‌ شده‌ و عدم مصرف میوه و سبزی

6- کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی کافی

7- استرس

8- عوامل‌ ژنتیکی‌، اگر یکی از والدین و یا هر دو دچار فشار خون بالا باشند، خطر ابتلای فرد به بیماری فشارخون بیشتر است.

9- مصرف‌ قرصهای‌ ضد حاملگی ‌، استروییدها و بعضی‌ از انواع‌ داروهای‌ مهارکننده‌ اشتها

10- نژاد : سفید پوستان ونژاد هندواروپایی بیشتر دچار افزایش فشار خون می شوند

لطفا مارا در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *