وبلاگ

بیماری فشارخون و روش‌های درمانی

یکی از رایج ترین بیماری های در بین افراد بیماری فشارخون نسبتی است که با استفاده از دو عدد اندازه‌گیری می‌شود: عدد اول که فشارخون سیستولیک نامیده می‌شود، فشار موجود در شریان‌ها را در هنگام ضربان قلب اندازه‌گیری می‌کند. عدد دوم که فشارخون دیاستولیک نامیده می شود، فشار موجود در شریان های شما را زمانی که قلب شما بین ضربان ها استراحت می کند، اندازه گیری می کند.

اعداد فشارخون شما به چه معناست؟

عدد اول فشار سیستولیک و عدد دوم فشار دیاستولیک را نشان میدهد . تنها راه برای تشخیص فشارخون بالا (HBP یا پرفشاری خون) آزمایش فشارخون است. تحلیل نتایج کلید کنترل فشارخون بالا است.
توجه: تشخیص فشار خون بالا باید با پزشک متخصص تایید شود. پزشک همچنین باید هر گونه فشارخون پایین غیرمعمول را ارزیابی کند.

دسته بندی بیماری فشارخون:

نرمال:

اعداد فشارخون کمتر از 80/120 ( 120 بر روی 80 ) میلی‌متر جیوه در محدوده طبیعی در نظر گرفته می‌شوند. اگر نتایج شما در این دسته قرار می گیرد، عادات قلبی سالم مانند پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم را رعایت کنید.

بالاتر از نرمال:

فشارخون بالاتر از نرمال زمانی است که ازمایشات به طور مداوم بین 120-129 سیستولیک و کمتر از 80 میلی‌متر جیوه دیاستولیک باشد. افراد مبتلا به فشارخون بالاتر از نرمال احتمالاً به فشارخون بالا مبتلا می‌شوند مگر اینکه اقدامات لازم برای کنترل این بیماری را انجام دهند.

پرفشاری خون مرحله اول:

پرفشاری مرحله اول زمانی است که فشارخون به طور مداوم بین 130-139 سیستولیک یا 80-89 میلی متر جیوه دیاستولیک نوسان کند. در این مرحله از فشارخون بالا، پزشکان احتمالاً تغییرات سبک زندگی و عادات غذایی را تجویز می کنند و ممکن است بر اساس خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک مانند حمله قلبی یا سکته، داروهای فشار خون را نیز تجویز کنند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

پرفشاری خون مرحله دوم :

پرفشاری خون در بیماری فشارخون مرحله دوم زمانی است که فشارخون به طور مداوم در محدوده 140/90 (140 بر روی 90) میلی متر جیوه یا بالاتر است. در این مرحله از فشارخون بالا، پزشکان احتمالا ترکیبی از داروهای فشارخون و تغییر سبک زندگی و عادات غذایی را تجویز می کنند.

فشارخون بحرانی :

این مرحله از فشارخون بالا نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اگر فشارخون شما به طور ناگهانی از 180/120 (180 بر روی 120 )میلی متر جیوه فراتر رفت، پنج دقیقه صبر کنید و سپس دوباره فشارخون خود را آزمایش کنید. اگر نتیجه هنوز به طور غیرعادی بالاست، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است یک فشارخون بحرانی را تجربه کنید.

اگر فشار خون شما بالاتر از 180/120 ( 180  بر روی 120 ) میلی متر جیوه است و احساس اسیب‌دیدگی برخی از اندام هارا دارید مثل درد قفسه سینه، تنگی نفس، کمردرد، بی حسی، ضعف، مشکل در بینایی یا مشکل در صحبت کردن را دارید، منتظر نمانید تا ببینید آیا فشارخون‌تان خود به خود پایین می آید و با اورژانس تماس بگیرید.

کدام عدد در بیماری فشارخون مهم تر است؟

به طور معمول، توجه بیشتری به فشارخون سیستولیک (عدد اول) به عنوان یک عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی برای افراد بالای 50 سال داده می شود. در اکثر افراد ، فشار خون سیستولیک به طور پیوسته با افزایش سن به دلیل سفتی فزاینده شریان های بزرگ ، ایجاد پلاک ها در طولانی مدت و افزایش وقوع بیماری های مختلف قلب عروقی ، افزایش میابد.

با این حال، ممکن است برای تشخیص فشارخون بالا از اندازه گیری فشارخون سیستولیک یا دیاستولیک استفاده شود. بر اساس مطالعات اخیر، خطر مرگ ناشی از بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی با هر 20 میلی متر جیوه افزایش سیستولیک یا 10 میلی متر جیوه افزایش دیاستولیک در بین افراد 40 تا 89 ساله دو برابر می شود.

بیماری فشارخون پایین :

علائم فشارخون پایین چیست؟

*خستگی
*تاری دید
*گیجی
*غش
*حالت تهوع

بیماری فشارخون پایین یا افت فشارخون زمانی در نظر گرفته می شود که 90 میلی متر جیوه برای فشار سیستولیک و 60 میلی متر جیوه برای فشار دیاستولیک و یا کمتر وجود داشته باشد.

علائم بالا می تواند ناشی از تعدادی از مسائل از جمله دارو، کم آبی بدن و سایر مسائل بالقوه جدی پزشکی باشد. در حالی که فشار خون بالا می تواند مشکلات خود را برای سلامتی ایجاد کند، نباید اثرات افت فشار خون را نادیده گرفت. افت شدید فشار خون یا فشار خون پایین می تواند منجر به شوک شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در واقع، یک مطالعه آلمانی نشان داد که در افراد مسن مبتلا به فشار خون بالا هیچ خطر ملموسی برای مشکلات کشنده وجود ندارد، اما نرخ بالاتری از مشکلات در افراد با فشار خون پایین تر، به ویژه در دوران بارداری (از جمله وزن کم هنگام تولد و مرگ و میر پیش از زایمان) وجود دارد.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مورد نیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در انتخاب محصول مورد نظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود.
شما همچنین به سادگی و بدون هیچ هزینه ای میتوانید از مشاوره رایگان تحت نظر دکتر متخصص در داروخانه آنلاین زجاج کلاب بهرهمند شوید.
لطفا مارا در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *