مقالات علمی ورزشی, وبلاگ

بیماری ریزش مو و درمان آن

بیماری ریزش مو که به نام «آلوپسی» یا «طاسی» نیز شناخته می‌شود، به بیماری ریزش مو از بخشی از سر یا بدن گفته می‌شود. میزان آن می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد.درک چرخه رشد مو برای ارزیابی ریزش مو، در فهمیدن  و درک ایـن اخـتلال می‌تواند بـسیار حائز اهمیت باشد. به طور کلی بیماری ریزش مو می‌تواند خود حکایتی از بیماری آلوپسی و در واقع یک بیماری منحصر به فرد باشد؛ یا می‌تواند شاهدی بـر اختلالی سیستمیک یا عفونی باشد.

چرخه رشد مو شامل ۳ فاز میباشد

آناژن (فاز رشد) در موهای سر به طور متوسط ۳  سال طول می‌کشد و طول مو را مـشخص میکنود، ۹۰ درصد فولیکول‌های مو در این مرحله قرار دارند.

کاتاژن (فاز پسرفت):  یک مرحله ناشی از آپوپتوز سلول‌های ماتریکس مو است و به طور متوسـط سه هفته طول می‌کشد و شامل ۱ تا ۲ درصد از همه فولیکول‌های مو است.

تلوژن (فاز استراحت) تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد فولیکول‌های مو را شامل می‌شود و به طور متوسط ۳ ماه طول می‌کشاند

انواع بیماری ریزش مو

 • آره آتا (Areata Alopecia): از دست دادن مو به شکل طاسی در ناحیه ای از سر
 • تلوژن (telogen effluvium): از دست دادن مو به فرم پراکنده
 • ریزش موی آندروژنیک (Androgenic Alopecia): از دست دادن مو، ناشی از افزایش فعالیت آندروژن‌ها
 • آناژن (anagen effluvium):  به علت شیمی درمانی، رادیوتراپی و …
 • ریزش موی تریکوتیلومانیا (trichotillomania): کندن موها توسط فرد بیمار

 Areata Alopecia

بیماری ریزش مو آره آتا: یک بیماری خود ایمنی است  که گاهی با سایر بیماری‌های اتوایمیون مانند: آنمی پرنیشیوز و بیماری‌های اتوایمیون تیروئید همراهی  دارد. در ایجاد این بیماری عوامل ارثی و محیطی نقش دارند در ۲ درصد از جمعیت است که شیوع آن در زنان و مردان یکسان است. این حالت ممکن است در هر فردی با هر سنی بروز کند . اما بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان دیده می‌شود.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید .

تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد .

داروخانه گیاهی زجاج کلاب حافظ سلامتی شما .

تظاهرات بالینی آره آتا: معمولا به شکل ناحیه‌ای گرد یا بیضی از بیماری ریزش مو تظاهر پیدا می‌کند که به آن patchy alopecia areata می‌گویند و شایع‌ترین شکل بیماری است. شکل منتشر آلوپسی آره آتا (diffuse alopecia areata) با کم پشت شدن منتشر موهای سر تظاهر پیدا می‌کند. علاوه بر فولیکول‌های مو، ناخن‌ها نیز ممکن است درگیر شوند. شایع‌ترین علامت فرورفتگی در سطح ناخن است، ولی گاهی سطح ناخن شبیه سمباده می‌شود که به آن trachyonychia می‌گویند.

بیماری ریزش مو در هر ناحیه‌ای از بدن ممکن است ایجاد شود، ولی معمولاً از سر شروع می‌شود. گاهی تمام موهای سر ریزش پیدا می‌کند که به آن alopecia totalis می‌گویند. ریزش تمام موهای بدن alopecia universalis نام دارد. گاهی نواری از قسمت‌های مختلف سر ریزش پیدا می‌کند که به آن ophiasis گفته می‌شود. در موارد نادری موهای جلوی سر ریزش پیدا می‌کند و موهای پشت سر باقی می‌ماند و الگویی شبیه ریزش موی آندروژنیک ایجاد می‌شود که به آن sisaipho می‌گویند.

telogen effluvium

بیماری ریزش مو تلوژن: از دست دادن مو به فرم پراکنده (telogen effluvium) است. معمولاً دو تا چهار ماه پس از عواملی نظیر استرس، استفاده از داروها و اختلال غدد آندوکرین بروز می‌کند. در این نوع از ریزش، موها به صورت زودرس وارد فاز تلوژن (مرحله استراحت در چرخه رشد مو) می‌شوند. بنابراین درصد موهای تلوژن بیش از ۱۵ درصد است. در این نوع از بیماری ریزش مو ، موها به طور منتشر کم پشت می‌شوند.

علل بیماری ریزش مو تلوژن:

 • ریزش موی نوزادی و پس از زایمان که به صورت فیزیولوژیک رخ می‌دهند.
 • پس از تب بالا مثل مالاریا
 • عفونت شدید
 • بیماری مزمن شدید مثل: لوپوس و ایدز
 • استرس روانی طولانی و شدید
 • بعد از جراحی
 • خونریزی و کمبود آهن
 • هایپرتیروئیدی و هایپوتیروئیدی

Androgenic Alopecia

آلوپسی آندروژنیک از دست دادن مو، ناشی از افزایش فعالیت آندروژن‌ها است که رایج‌ترین شکل ریزش مو به حساب می‌آید. بیماری ریزش مو آندروژنیک ممکن است پس از بلوغ در هر دو جنس روی دهد. آندروژن‌ها در میان هورمون‌هایی که مکانیـسم تنظیـم بیولوژیکی سیکل مو را تعدیل می‌کنند، غالب هستند. در این میان تستوسترون مهم‌ترین نقش را بر عهده دارد. تقریبا تمام افراد سطوحی از ریزش موی آندروژنیک را دارند.

عوامل متعددی مانند روند سیکل ماهانه، مصرف داروها، سابقه فامیلی، کم خونی و بارداری ممکن است موجب بیماری ریزش مو شوند

در خانم‌ها اغلب ریزش مو در ناحیه فرونتال شدیدتر از ناحیه پاریتال است و الگویی شبیه درخت کاج را ایجاد می‌کن

Anagen effluvium

شیمی درمانی، رادیوتراپی یا مسمومیت با تالیوم با آسیب سلول‌های ماتریکس موجب ریزش موها می‌شود که به آن آناژن افلوویوم می‌گویند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مورد نیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید .

تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

شما همچنین میتوانید از مشاوره رایگان در داروخانه آنلاین زجاج کلاب استفاده کنید .

Trichotillomania

تریکوتیلومانیا به دلیل کندن موها توسط بیمار ایجاد می‌شود و در کودکان نسبت به بزرگسالان و خانم‌ها نسبت به آقایان شایع‌تر است. این بیماری معمولاً در ابتدای کودکی و نوجوانی شروع می‌شود.

تظاهر بالینی تریکوتیلومانیا: در ناحیه اسکالپ و گاهی در ناحیه ابروها و مژه‌ها دیده می‌شود. ناحیه درگیر شکل عجیب و حاشیه نامنظم و موهایی با اندازه‌های مختلف دارد. برای درمان ریزش مو تریکوتیلومانیا از رفتار درمانی یا دارو درمانی استفاده می‌شود.

لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *