وبلاگ

بیماری دیابت را با گیاهان درمان کنیم

بیماری دیابت یکی از پر رواج ترین بیماری های جهان محسوب می‌شود و از نظر تعداد مبتلایان و همچنین عوارض جانبی، یکی از مهمترین مسائل سلامت جامعه به شمار می‌آید. بیماری دیابت در اثر ناتوانی بدن برای تولید انسولین یا استفاده نامناسب از آن به وجود می‌آید. با توجه به اینکه این بیماری تاثیر زیادی بر سلامتی افراد می‌گذارد، تلاش برای کنترل آن با استفاده از روش‌های مختلفی از جمله روش‌های درمانی گیاهی انجام می‌شود.

علل بیماری دیابت

علل بیماری دیابت می‌تواند عوامل مختلفی از جمله ژنتیکی، محیطی، رفتاری و زیستی باشد. عوامل ژنتیکی و موروثی به عنوان یکی از عوامل مهم بیماری دیابت شناخته شده‌اند. عوامل محیطی نیز می‌توانند با تحریکاتی مانند چربی، اشعه UV، دود سیگار، تغییرات دمایی و آلودگی هوا بیماری دیابت را به دنبال داشته باشند. عوامل رفتاری مانند فعالیت بدنی کم، تغذیه نامناسب، کم خوابی و استرس نیز به شکل بسیار مهمی بر بروز بیماری دیابت تاثیر می‌گذارند.

تشخیص بیماری دیابت

تشخیص بیماری دیابت به وسیله بررسی سطح قند خون، آزمایش A1C و آزمایش گلوکز پلاسما انجام می‌شود. سطح قند خون می‌تواند نشان دهنده سطح گلوکز در خون در زمان خاصی باشد. آزمایش A1C نیز میزان گلوکز خون در دوره 3 ماه گذشته را نشان می‌دهد. آزمایش گلوکز پلاسما هم از محبوبیت بسیار خوبی در تشخیص بیماری دیابت برخوردار است.

روش‌های درمانی بیماری دیابت

روش‌های درمانی بیماری دیابت شامل داروها، رژیم غذایی، ورزش و روش‌های درمانی گیاهی است.

داروهای بیماری دیابت

داروهای بیماری دیابت شامل انسولین، متفورمین، سولفونیل‌یورها و تیازولیدین‌ها هستند. این داروها به شکل خوراکی یا تزریقی قابل مصرف هستند. داروهای بیماری دیابت معمولا برای کاهش سطح گلوکز خون و کنترل بیشتر بیماری استفاده می‌شوند. البته این داروها نیز عوارض جانبی دارند که باید در نظر گرفته شوند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی مهمترین روش درمانی بیماری دیابت است. رژیم غذایی باید شامل مواد غذایی با شاخص گلیسمیک کم و فیبر بالا باشد. مصرف غلات کامل، سبزیجات، میوه‌های تازه، ماهی و گوشت کم چرب در رژیم غذایی بیمار دیابتی موثر است. در مقابل مصرف مواد غذاییی مانند شیرینی، نوشابه، غذاهای چرب و غیره باید محدودیت داشته باشید.

ورزش

ورزش و فعالیت بدنی نیز مهمترین روش‌های کنترل بیماری دیابت است. ورزش باعث کاهش سطح گلوکز خون و افزایش حساسیت به انسولین می‌شود. برای کنترل بیماری دیابت، باید روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

روش‌های درمانی گیاهی بیماری دیابت

درمان گیاهی نیز می‌تواند به عنوان یک روش درمانی جایگزین برای بیماری دیابت مورد استفاده قرار گیرد. برخی گیاهانی که به‌طور سنتی برای درمان بیماری دیابت استفاده می‌شوند عبارتند از:

بیشه‌سبز

برگ‌های بیشه‌سبز حاوی ترکیبی به نام گیمنامین هستند که می‌تواند به تنظیم سطح گلوکز خون در بیماران دیابتی کمک کند. به علاوه، این گیاه می‌تواند به عنوان ضد التهاب و آنتی‌اکسیدان هم عمل کند.

شیرین‌بیان

در برگ‌های شیرین‌بیان یک ترکیب به نام اسکوپولتین وجود دارد که باعث کاهش سطح گلوکز خون می‌شود. برای مصرف این گیاه، می‌توانید چای شیرین‌بیان را به جای چای ساده مصرف کنید.

بید مادر

برگ‌های بید مادر شامل ترکیباتی هستند که می‌تواند به کاهش سطح گلوکز خون کمک کند. همچنین، این گیاه می‌تواند به عنوان آنتی‌اکسیدان و ضد التهاب هم عمل کند.

زرشک

زرشک دارای ترکیبات فیتوشیمیایی است که می‌تواند به کاهش سطح گلوکز خون و بهبود حساسیت به انسولین کمک کند. به علاوه، مصرف زرشک می‌تواند به عنوان ضد التهاب و ضد باکتری هم عمل کند.

سینامون

سینامون می‌تواند به کاهش سطح گلوکز خون و بهبود حساسیت به انسولین کمک کند. برای مصرف سینامون، می‌توانید آن را به شکل پودر یا به صورت عصاره مصرف کنید.

گیاهان دیگر

گیاهانی مانند بید مغزی، جنگلی، تره بار، نعناع، پیازچه، بوقناق و… نیز می‌توانند به عنوان روش درمانی گیاهی برای بیماری دیابت استفاده شوند.

قرص گلوکوهرب برای درمان بیماری دیابت

قرص گلوکوهرب (Glucophage) یا متفورمین، یک داروی قند خون است که برای کنترل دیابت نوع 2 استفاده می‌شود. این دارو با کاهش سطح گلوکز در خون کمک می‌کند که بدن بهتر بتواند از این گلوکز برای انرژی استفاده کند. عملکرد اصلی قرص گلوکوهرب افزایش حساسیت به انسولین است که باعث می‌شود بدن بیشترین استفاده را از انسولین خود بکند و کمک می‌کند بهبود سلامتی شما را به دست آورید. این دارو با کاهش جذب گلوکز در روده و افزایش تخلیه گلوکز از کبد نیز کمک می‌کند.

معمولاً این دارو همراه با تغییر در سبک زندگی و تغییرات در رژیم غذایی و ورزش استفاده می‌شود.

قرص زد-دیابت و دیابت

قرص زد-دیابت ساخت شرکت زجاج درمان طوس اولین داروی گیاهی بدون هیچ گونه عوارض جانبی برای دیابت دیابت در کشور.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *