وبلاگ

بیماری بیش فعالی و روش‌های درمانی

ADHD یا اختلال کمبود توجه یا بیماری بیش فعالی، یکی از شایع ترین اختلالات عصبی رشدی است که معمولاً برای اولین بار در دوران کودکی تشخیص داده می شود و اغلب تا بزرگسالی ادامه می یابد. فرد مبتلا به بیماری بیش فعالی تفاوت هایی در رشد مغز دارد. کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در توجه و کنترل رفتارهای تکانشی مشکل داشته باشند یا بیش از حد فعال باشند.

البته همه افراد در کودکی گاهی برای تمرکز کردن، گوش دادن و پیروی از دستورالعمل‌ها تلاش می‌کنند؛ اما برای کودکان مبتلا به بیماری بیش فعالی ، این کارها دشوار تر است. مشکلات می تواند آنقدر فراگیر و پایدار باشد که در تمام جنبه های زندگی در خانه، تحصیل، اجتماع و محل کار آنها دخالت کند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب به سادگی درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

افراد مبتلا به ADHD می توانند در زندگی بسیار موفق باشند. با این حال، بدون شناسایی و درمان مناسب، بیماری بیش فعالیممکن است عواقب جدی داشته باشد، از جمله شکست تحصیلی و شغلی، استرس، افسردگی، مشکل در روابط، سوء مصرف مواد و صدمات ناشی از تصادف. تشخیص زودهنگام و درمان بسیار مهم است.

بیماری بیش فعالی چه علائمی دارد؟

این افراد می توانند علائمی را در هر یک یا همه موارد زیر نشان دهند:

مشکل در تمرکز، بی دقتی و عجله، فراموشی در انجام کارها، گم کردن وسایل، دقت نکردن به جزئیات مهم، قطع کردن حرف افراد در حین صحبت کردن، مشکل در انجام کارهای بی سر و صدا و در نوبت منتظر ماندن

همچنین ممکن است بیش از حد صحبت کنند، به خوبی به دستورالعمل ها گوش ندهند، واکنش های احساسی شدید برای موقعیت ها داشته باشند یا به راحتی منحرف شوند.

انواع بیماری بیش فعالی

بسته به اینکه کدام علائم در فرد قوی‌تر است، سه نوع مختلف ADHD وجود دارد:

  1. Inattentive  یا بی توجه

فرد در تمرکز، تکمیل وظایف، توجه به جزئیات، پیروی از دستورالعمل ها یا مکالمات با مشکل شدید مواجه است، به راحتی حواسش پرت می شود و از کارهایی که نیاز به تلاش ذهنی مداوم دارد اجتناب می کند.

  • Hyperactive-Impulsive  یا بیماری بیش فعالی-تکانشگری

این نوع ADHD عمدتا کمتر مورد توجه قرار می گیرد. این افراد زیاد صحبت می کنند و با نشستن طولانی مدت مشکل دارند. فرد احساس بی قراری می کند و ممکن است حرف های دیگران را زیاد قطع کند یا در زمان های نامناسب صحبت کند. برای فرد سخت است که منتظر نوبت خود بماند یا به دستورات گوش دهد. کودکان کوچکتر ممکن است به طور مداوم بدوند یا بپرند. همینطور ممکن است بیش از دیگران تصادف و جراحات داشته باشد.

  • Combined  یا ترکیبی

شایعترین نوع ADHD است. افراد مبتلا، ترکیبی از علائم بی توجهی و بیش فعالی را نشان می دهند که شامل ناتوانی در توجه، تمایل به تکانشگری و سطوح بالای ​​فعالیت و انرژی است. علائم می توانند در طول زمان تغییر کنند.

علل و عوامل خطر برای بیماری بیش فعالی چیست؟

علت و عوامل خطر ADHD همچنان ناشناخته است، اما تحقیقات فعلی نشان می دهد که ژنتیک نقش مهمی در ابتلا به ADHD ایفا می کند.

علاوه بر ژنتیک، دانشمندان احتمال موثر بودن علل دیگری مانند آسیب مغزی، زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، قرار گرفتن در معرض خطرات محیطی (مانند سرب) و مصرف الکل و تنباکو در دوران بارداری را مطرح می کنند. در اوایل بزرگسالی نیز، ADHD ممکن است با افسردگی، اختلالات خلقی یا رفتاری و سوء مصرف مواد همراه باشد.

تحقیقات، از دیدگاه های رایج مبنی بر اینکه ADHD ناشی از خوردن بیش از حد قند، تماشای بیش از حد تلویزیون، یا عوامل اجتماعی و محیطی است، پشتیبانی نمی کند. البته، بسیاری از عوامل ممکن است علائم را بدتر کند؛ اما شواهد به اندازه کافی قوی نیستند که این موارد را به عنوان علل اصلی مطرح کنند.

بیماری بیش فعالی چگونه تشخیص داده می شود؟

توجه و کنترل خود با رشد کودکان کم کم پیشرفت می کند. بچه ها این مهارت ها را با کمک والدین و معلمان یاد می گیرند. اما برخی از کودکان در توجه کردن، گوش دادن یا انتظار بهتر نمی شوند. وقتی این موضوع ادامه پیدا کند و شروع به ایجاد مشکل در مدرسه، خانه و بین دوستان کند، ممکن است ADHD باشد.

هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص ADHD وجود ندارد. بنابراین، یک ارزیابی جامع برای تشخیص، رد سایر علل و تعیین وجود یا عدم وجود شرایط همزمان ضروری است. این ارزیابی شامل تاریخچه دقیق و ارزیابی بالینی از عملکرد تحصیلی، اجتماعی، عاطفی و سطح رشد فرد باشد.

همچنین به عنوان بخشی از ارزیابی، یک پزشک باید یک معاینه کامل، از جمله ارزیابی شنوایی و بینایی برای رد سایر مشکلاتی که ممکن است . باعث ایجاد علائم مشابه ADHD شوند، انجام دهد.

آیا بیماری بیش فعالی یک ناتوانی است؟

در حالی که ADHD یک اختلال عصبی رشدی است . یک ناتوانی یادگیری نیست. با این حال، علائم ADHD می تواند یادگیری را برای فرد دشوار کند. همچنین، ممکن است ADHD در برخی از افرادی که دارای ناتوانی یادگیری هستند نیز رخ دهد و اثرات مادام العمر داشته باشد.

زمانی که کودک تحت درمان قرار می‌گیرد و علاوه بر آن سبک زندگی سالمی را دنبال میکند (غذای سالم می‌خورد، به اندازه کافی می‌خوابد و ورزش می‌کند) و همچنین والدین حامی داشته باشند که می‌دانند چگونه به ADHD واکنش نشان دهند، بهبود می‌یابد.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
شما میتوانید از بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب برای یافتن داروی خود استفاده کنید.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود.

لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *