وبلاگ

بیماری التهاب روده و درمان گیاهی

(IBD) بیماری التهاب روده ، در حقیقت اصطلاح جامعی است که برای بیماری­هایی به کار می­رود که باعث التهاب مزمن و آسیب دستگاه گوارش می­شوند. IBD، دوبیماری اصلی را شامل می­شود: کرون و کولیت اولسراتیو. اصلی­ ­ترین عامل افتراق این دو فرم از یکدیگر براساس ناحیه درگیری است که در کرون تمام دستگاه گوارش بویژه ایلئوم و سکوم درگیر می­شوند اما در کولیت اولسراتیو درگیری محدود به رکتوم و کولون می­باشد.

شیوع بیماری التهاب روده

شیوع بیماری التهابی روده با روند فزاینده­ای در سراسر جهان همراه است. بیماری IBD می­تواند در هر سنی مشاهده شود اما عمده درگیری در سنین 15 تا 35 سال است. هر دوجنس در معرض ابتلا قرار دارند اما طبق مشاهدات بیماری کولیت اولسراتیو در آقایان نسبت به بانوان فراوانی بیشتری دارد. بیماری التهابی روده عمدتا در کشورهای بزرگ، در مناطق شهری و اغلب در نواحی شمالی است . با این حال بالاترین میزان بروز بیماری کرون در کانادا و بیشترین بروز کولیت السراتیو را در ایسلند، دانمارک و ایالات متحده شاهد هستیم.

علت بیماری التهاب روده

از بیماری التهابی روده به عنوان یک بیماری با علت نامشخص یاد می­کنیم . اما با این حال طبق بررسی­های انجام شده بنظر می­رسد بیماری حاصل ترکیب نقص سیستم ایمنی، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی است. یک سیستم ایمنی با عملکرد مناسب به ارگانیسم­های خارجی مانند ویروس­ها و باکتری­ها حمله می­کند تا از بدن محافظت کند اما در IBD، سیستم ایمنی بدن به محرک­های محیطی پاسخ نادرستی می­دهد که باعث التهاب دستگاه گوارش می­شود. این واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی، در افرادی رخ می­دهد که ژن­های ارثی دارند که آن­ها را مستعد ابتلا به IBD می­کند. عوامل محیطی ناشناس به عنوان محرک عمل می­کنند تا پاسخ ایمنی مضر را در روده ها آغاز کنند.

کرون(Crohn’s disease)

بیماری کرون در بیماری التهاب روده ، می­تواند هربخش از دستگاه گوارش انسان از دهان تا مقعد را درگیر میکند .اما شایع­ترین ناحیه در قسمت ایلئوم یعنی انتهای روده باریک و سکوم است. در این بیماری ضایعات می­توانند بصورت متعدد و پراکنده در کنار نواحی سالم باشند که به اصطلاح ضایعات بصورت پرشی هستند و این مشخصه بیماری کرون است. بیماری کرون بصورت تمام جداری می­باشد.

علائم

بیماری التهاب روده معمولا با دردشکمی، اسهال، کاهش اشتها و تب آغاز می­شود. در بیمارانی که درگیری کولون وجود دارد، بیماری از اسهال خونی و دردشکمی حاد شکایت دارد. بیمارانی که درگیری وسیع روده باریک دارند، با توجه به سوء جذب مواد غذایی، ویتامین­ها و املاح صفراوی؛ آنمی فقر آهن و کاهش وزن نیز  مشاهده می­شود. در برخی بیماران علائم خارج روده­ای مثل التهاب عنبیه، آرتریت، التهابات پوستی و اریتم ندوزوم و چماقی شدن انگشتان را شاهد هستیم.

کولیت اولسراتیو(Ulcerative colitis)

بیماری کولیت اولسراتیو به رکتوم و کولون محدود می­شود. در این بیماری برخلاف کرون التهاب فقط در داخلی ترین لایه پوشش روده رخ می­دهد. درگیری معمولاً از رکتوم شروع می­شود، اما ممکن است به طور مداوم گسترش یابد و کل یا قسمتی از کولون کولون را درگیر کند. در این بیماران ضایعات پرشی نیز دیده نمی­شود.

علائم بیماری التهاب روده

شروع علائم بیماری با درد و کرامپ شکمی شدید همراه با اسهال خونی با خروج مواد موکوئید می­باشد. بیمار ممکن است تب، تهوع، بی اشتهایی، ضعف و خستگی، کاهش وزن و آنمی داشته باشد. از تظاهرات خارج روده­ای پری­کلانژیت، کلانژیت­اسکلروزان، پلی­آرتریت و تظاهرات­پوستی است.

هم بیماری کرون و هم بیماری کولیت اولسراتیو، هر دو دارای دوره­های فعال و خاموش هستند بدین معنی که علائم بیماری به مدت چندین هفته و یا حتی چندین ماه قطع می­شوند و سپس مجددا تحت تاثیر عواملی چون استرس، رژیم غذایی نا مناسب، مصرف داروهای خاص و یا سیگار کشیدن و یا عوامل ناشناخته فعال می­شود.

تشخیص بیماری التهاب روده

IBD با استفاده ترکیبی از آندوسکوپی (برای بیماری کرون) یا کولونوسکوپی (برای کولیت اولسراتیو) و روش­های تصویربرداری، مانند رادیوگرافی، MRI، یا  CTتشخیص داده می‌شود. آندوسکوپی کپسولی گزینه دیگری است که در آن بیمار کپسولی حاوی دوربین را می­بلعد و در نتیجه به متخصص سلامت اجازه می‌دهد روده کوچک را معاینه کند. پزشکان همچنین ممکن است نمونه­های مدفوع را بررسی کنند تا مطمئن شوند علائم ناشی از عفونت نیست یا آزمایش خون برای کمک به تأیید تشخیص انجام دهند.

درمان بیماری التهاب روده

هیچ رژیم استانداردی برای مدیریت همه افراد مبتلا به IBD وجود ندارد. رویکرد درمان باید متناسب با فرد باشد. عواملی همچون شدت بیماری، محل آناتومیک بیماری، پاسخ قبلی به دارو، عوارض جانبی دارو و دیگر بیماری­هایی که فرد دارد رویکرد درمان را تعیین می­کنند. از جمله داروهای موثر بر بیماری التهابی روده می­توان موارد زیر را نام برد:

آمینوسالیسیلات­ها: داروهای این خانواده حاوی ماده ۵-آمینوسالیسیلات هستند. این داروها خط اول درمان هستند و درکاهش علائم بیمار و رسیدن به بهبودی موثرند که هم فرم خوراکی و هم فرم رکتال دارند. از جمله این داروها می­توان سولفاسالازین، اولسالازین و مزالازین را نام برد.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارضی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

کورتیکواستروئیدها: این داروها برای بیماری التهاب روده که شامل پردنیزون، پردنیزولون و بودزوناید می‌شوند، بر توانایی بدن برای شروع و حفظ یک فرآیند التهابی تأثیر می‌گذارند و سیستم ایمنی را کنترل می­کنند. باتوجه به عوارض شدیدی که این داروها می­توانند بگذارند، معمولا تنها در زمان شعله­ور شدن استفاده می­شوند و مصرف طولانی مدت آن­ها توصیه نمی­شود چراکه ممکن است حال بیمار را بدتر کنند.

ایمونوساپرسیو: این­ داروها با جلوگیری از حمله سیستم ایمنی به سلول­های روده عمل می­کنند ودرنتیجه منجر به کاهش التهاب می­شوند. با این حال، ممکن است حدود 3 ماه طول بکشد تا اثر کنند و ممکن است عوارض جانبی مانند افزایش خطر عفونت ایجاد کنند.

آنتی­بیوتیک­ها: آنتی بیوتیک­های سیپروفلوکساسین و مترونیدازول برای افراد مبتلا به بیماری کرون که روده بزرگ یا ناحیه اطراف مقعد را تحت تاثیر قرار می­دهد، فواید کمی دارند. شواهد علمی قابل توجهی برای حمایت از استفاده از آنتی بیوتیک­ها در درمان کولیت اولسراتیو وجود ندارد.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای موردنیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
میتوانید از دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب استفاده کنید.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

آنتی‌بادی مونوکلونال: این‌ها جدیدترین درمان‌های توسعه‌یافته برای IBD هستند که برای افراد مبتلا به بیماری متوسط تا شدید که به خوبی به درمان‌های مرسوم پاسخ نداده‌اند، استفاده می‌شوند. از این داروها می­توان ادالیموماب، سرتولیزوماب، گلیموماب و اینفلیکسیماب را نام برد.

جراحی: برخی بیماران به دارودرمانی پاسخ مناسبی نمی­دهند و نیازمند عمل جراحی هستند. حدود 30 درصد بیماران کولیت اولسراتیو ممکن است نیازمند عمل جراحی شوند که فرم شایع جراحی آن کولکتومی(برداشتن روده و رکتوم) است. بیماران مبتلا به کرون نیز حدود 70 درصدشان نیازمند جراحی خواهند شد که بسته به شدت و محل درگیری نوع جراحی متفاوت خواهد بود.

داشتن سبک زندگی مناسب یعنی رژیم غذایی صحیح(پرهیز از غذاهای­چرب و فست­فود، محدود کردن مصرف لبنیات، اجتناب از غذا تند و حاوی کافئین­بالا، محدود کردن مصرف فیبر، خوردن وعده مکرر کوچک به­جا وعده حجیم)، نداشتن­استرس، سیگار نکشیدن و حمایت­روحی می­تواند کمک­کننده باشد.

IBD و سرطان

بیماران مبتلا به بیماری­التهابی­روده، در معرض ریسک سرطان کلورکتال هستند که این امر می­تواند تحت تاثیر التهاب مزمن و طولانی مدت جداردستگاه­گوارش باشد و یا بخاطر استفاده طولانی مدت از داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی که این مورد ریسک سرطان­های خارج روده­ای را نیز افزایش می­دهد. البته ایجاد سرطان به فاکتورهایی مثل طول مدت بیماری، سن بیمار و وسعت­درگیری نیز بستگی دارد.

تشخیص­های افتراقی

بیماری­های سلیاک و IBS علائمی مشابه IBD می­توانند ایجاد کنند اما شدت و پاتوژنز درگیری بسیار متفاوت با IBD بوده و درمان متفاوتی نیز دارند که تشخیص اینها با دادن شرح حال مناسب و انجام آزمایش­ها و بررسی­های تکمیلی برای پزشک ممکن است.

لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *