معرفی گیاهان دارویی, وبلاگ

بیش فعالی و نشانه های آن

اختلال بیش فعالی- نقص توجه (Attention Deficit Hyperactive Disorder, ADHD) یکی از شایعترین اختلالات تکاملی عصبی دوران کودکی است. معمولاً فرد توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و فرد از فعّالیّت بدنی غیرمعمول و بسیار بالا برخوردار است. این اختلال با فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی یا ترکیبی از این موارد همراه است.

هر فردی با شک بیش فعالی باید به دقت تحت نظر یک پزشک معاینه گردد. بسیاری از این افراد، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی داشته باشند. علی‌رغم اینکه بیش فعالی بسیار رایج است، پزشکان و محققان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث به وجود آمدن این اختلال می‌شود.

اعتقاد بر این است که این اختلال منشا عصبی دارد و ژنتیک نیز ممکن است در وقوع آن نقش داشته باشد. نتیجه‌ی برخی از مطالعات می‌گویند که کاهش دوپامین عاملی در وقوع بیش فعالی است.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی آنلاین درمان کنید .

داروخانه گیاهی زجاج کلاب حافظ سلامتی شما .

شربت اسطوخودوس بیوفیتا

شربت اسطوخودوس بیوفیتا به شما کمک می کند تا سموم و مواد زائد را از سیستم اعصاب مرکزی و بدن دفع کنید در نیتجه این امر حس آرامش ایجاد می شود و استرس و اضطراب از بین می رود. این شربت به شما کمک می کند تا دردهای میگرنی, قاعدگی و … را به راحتی درمان کنید.

دوپامین یک ماده شیمیایی در مغز است که به انتقال سیگنال‌ها از یک عصب به عصب دیگر کمک می‌کند و در تحریک واکنش‌ها و حرکات احساسی نقش دارد. همچنین یک تحقیق دیگر، وجود یک تفاوت ساختاری در مغز این افراد را نشان می‌دهد. یافته‌ها نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیش فعالی حجم ماده خاکستری کمتری دارند. ماده خاکستری شامل نواحی مغزی است که به افراد کمک می‌کند:

 • صحبت کنند.
 • خودشان را کنترل کنند.
 • تصمیم‌گیری کنند.
 • حرکت عضلات خود را کنترل کنند.

افرادی که دچار بیش فعالی از نوع بی‌توجهی هستند، معمولا:

 • به جزئیات توجهی ندارند و به راحتی حواسشان پرت می‌شود.
 • زود خسته می‌شوند.
 • در تمرکز بر روی وظیفه‌ی خود مشکل دارند.
 • مدادها، کاغذها یا دیگر اقلام مورد نیاز برای تکمیل یک کار را گم می‌کنند.
 • به نظر نمی‌رسد که به حرف کسی گوش کنند و به آن توجه کنند.
 • آرام حرکت می‌کنند و به نظر می‌رسد که در حال خیال‌بافی هستند.
 • اطلاعات را کندتر و با دقت کمتری نسب به دیگران تفسیر می‌کنند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید در داروخانه آنلاین زجاج کلاب تمامی داروهای گیاهی خود را به صورت آنلاین خریداری کنید .

تمامی محصولات خریداری شده از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود .

بیش از ۶۰ درصد کودکان مبتلا به بیش فعالیه مچنان علائم اختلال خود را در بزرگسالی هم حفظ می‌کنند. با این حال برای بسیاری از این افراد، علائم ADHD با افزایش سن کاهش می‌یابد یا کم‌تر نمود پیدا می‌کند. در این زمینه، این باور وجود دارد که درمان این اختلال مهم است زیرا بیش فعالی درمان نشده در بزرگسالان می‌تواند تاثیر منفی بر بسیاری از جنبه‌های زندگی آن‌ها داشته باشد. علائمی مانند مشکل در مدیریت زمان، فراموشی و بی‌تابی می‌توانند باعث مشکلاتی را در محل کار، خانه و روابط افراد بزرگسال به وجود آورند.

 درمان ADHD معمولا شامل درمان‌های رفتاری، دارو درمانی و یا هر دو است. انواع درمان‌های رفتاری شامل روان‌درمانی و یا صحبت درمانی (تاک تراپی) است. در صحبت درمانی، شما یا فرزندتان در مورد این که چگونه بیش فعالی بر زندگی شما تاثیر می‌گذارد و راههایی که به شما در مدیریت کردن آن کمک می‌کند، صحبت خواهید کرد. نوع دیگری از درمان، رفتاردرمانی است. این روش درمانی می‌تواند به شما و یا کودک شما در یادگیری نحوه نظارت و مدیریت رفتار شما کمک کند. زمانی که با اختلال بیش فعالی زندگی می‌کنید، مصرف کردن برخی از داروها (ریتالین، دگزامفتامین،آتوموکسیفین و …) نیز می‌توانند بسیار مفید باشند. داروهای اختلال ADHD طوری طراحی شده‌اند که بر روی مواد شیمیایی مغز تاثیر بگذارند؛ به طوری که شما را قادر سازند اعمال خود را به نحو بهتری کنترل کنید.

پیشگیری از بیش فعالی:

 • در زمان بارداری از هر چیزی که ممکن است به رشد جنین آسیب وارد کند، اجتناب کنید. برای مثال الکل مصرف نکنید، داروهای تفریحی و سیگار مصرف نکنید.
 • از اینکه کودکتان در معرض آلاینده‌ها و سموم قرار بگیرد، محافظت کنید از قبیل دود سیگار و سرب موجود در رنگ (که در بعضی از ساختمان‌های قدیمی یافت می‌شود).

راه‌های کنترل :

خوردن صبحانه مناسب ( افت فشار خون) – آموزش تنفس عمیق (یوگا و مدیتیشن) – قدم زدن – ورزش کردن – گوش کردن موسیقی‌های آرامبخش – داشتن یک ناحیه‌ی آرامش در یک محیط- مکمل‌های گیاهی- آموزش نوروفیدبک

لطفا پیج مارا در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *