وبلاگ

بیدمشک و خواص دارویی آن

گیاه بیدمشک، درختچه‌ای برگ‌دار از نژاد بید است که می‌تواند تا ۱۰ متر رشد کند. سنبل‌های این گیاه که معمولاً دارای گل‌های زرد کمرنگ است، اسانس معطری دارد. این گیاه در آغاز فصل بهار به عمل می‌آید و اسانس گرفته شده از آن که به عرق بید مشک معروف است، در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌رود.
بیدمشک منطقه کاملا سایه را تحمل نمی کند و اغلب در زمین های باز، در حاشیه های جنگل یا جنگل های خلوت و در امتداد سواحل، رودخانه ها، دریاچه ها و جاده ها رشد می کند.

بیدمشک می تواند تا 10 متر (33 فوت) رشد کند، با تاج های عریض و تنه بزرگ تا یک متر. تنه و شاخه ها دارای پوست های خاکستری رنگی و چوب سخت زرد و قرمز هستند. برگ نسبتا بزرگ، سبز و طولی 3 تا 12 سانتیمتر است. شکوفه بیدمشک قبل از شاخ و برگ در ماه آوریل یا مه ظاهر می شود. گل ها به صورت نقره ای هستند و گل های بیدمشک ماده و نر را در درختان جداگانه رشد می دهند.

پس از گل دهی، گل های ماده کپسول سبز و مویی را تشکیل می دهند که حاوی دانه های کوچک متعددی است که در موها قرار دارد. اندازه کوچک دانه ها همراه با موها در پراکندگی کمک می کند. دانه ها نیاز به جوانه زنی دارند.

استفاده از قطعات گیاهی:عمدتا پوستی است که از نظر پزشکی استفاده می شود. جوانه ها، گل های بیدمشک جوان، شاخه های تازه و برگ ها می توانند مصرف شوند.

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را به سادگی در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داوخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

درمان بی‌خوابی با بیدمشک

بیدمشک دارای ترکیباتی مانند تانن، سالیسین، ژرانیون و مقدار کمی اسید اسیتیک است که باعث آرامش ذهنی و رفع خستگی می‌شود و به بهبود کیفیت خواب افراد کمک می‌کند. توصیه شده است افرادی که از بی‌خوابی رنج می‌برند، ۵۰ گرم بیدمشک خشک شده را به مدت دو دقیقه در یک لیتر آب جوشانده و اجازه دهند ۱۰ دقیقه دم بکشد؛ سپس این دمنوش را صاف کرده و روزانه سه فنجان از آن را مصرف کنند.

درمان جوش صورت

مصرف دمنوش بیدمشک به ضدعفونی‌کردن و سم زدایی دستگاه گوارش کمک بسیاری می‌کند. همچنین این دمنوش حرارت درونی بدن را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. بنابراین مصرف این گیاه می‌تواند به از بین بردن جوش‌های صورت و بدن کمک کند. علاوه بر این ماساژ دادن صورت با عرق بیدمشک می‌تواند منجر به شادابی هرچه بیشتر پوست شود.

کاهش دمای بدن با بیدمشک

عرق بیدمشک اگر فاقد شیرین کننده باشد، قند خون را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. معمولاً به افرادی که از کم خونی رنج می‌برند، توصیه می‌شود به طور منظم از عرق بیدمشک استفاده کنند. علاوه بر این، زمانی که دمای بدن فرد از مقدار معمولی بیشتر باشد، مصرف عرق بیدمشک می‌تواند در کاهش تب بسیار مفید واقع شود.

موارد منع مصرف بیدمشک

افرادی که قند خون پایین دارند، نباید در مصرف این گیاه زیاده روی کنند. زنان باردار و شیرده و کودکان زیر دو سال نیز باید در مصرف بیدمشک احتیاط کنند. علاوه بر این، افرادی که از زخم‌های دستگاه گوارشی و نفخ شکم رنج می‌برند، باید از مصرف بیدمشک و عرق آن خودداری کنند.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای گیاهی موردنیاز خود را به سادگی از داروخانه آنلاین زجاج کلاب تهیه کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکنید.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما عزیزان ارسال میشود.
لطفا پیج رسمی داروخانه آنلاین ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *