وبلاگ

بزرگی پروستات و روش‌های درمانی

پروستات در شکم، جلوی رکتوم و مابین آلت تناسلی و پشت پوبیس (شرمگاه) قرار دارد و یکی از بدترین بیماری های این عضو بدن بزرگی پروستات است. مجرای ادراری، لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد و همچنین از پروستات عبور می کند. این غده در باروری مردان نقش دارد و مایع پروستات را که بخشی از مایع منی است ، می سازد و ترشح می کند.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای 40 سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش خیم می باشد.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

  • علائم ادراری در بیمار
  • معاینه مقعدی از بیمار
  • آزمایش ادرار
  • انجام آزمایش PSA  برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد(مربوط به رشد درون مجرایی یا خارج مجرایی پروستات).

علت های زیادی برای بزرگی پروستات بیان شده است که به اصلی ترین آنان میپردازیم ولی در کل علت اصلی آن مشخص نشده است

غده پروستات در آقایان به دلیل افزایش تعداد سلول های خود (هایپرپلازیا) بزرگتر می شود که هورمون های مردانه ( آندروژن ها)، استروژن، رشد فرد، سابقه فامیلی، چاقی ، بیماری دیابت ،سبک زندگی بی تحرک ، رژیم غذایی ضعیف، سکته، ام اس، آلزایمر، عفونت مثانه، و از همه مهمتر سن فرد (سن بالا 40 سال شانس ابتلا به BPH را افزایش چشمگیری میدهد) و …. میتوان دلیل آن باشد.

علائم ادراری بزرگی پروستات

به خاطر مکان مجرای ادراری، پروستات متورم می تواند مانع از عبور ادرار به خارج از مثانه شود که خود می تواند باعث مشکلات فراوانی در مردان شود و اکثر علائم هم ادراری است.

البته باید به این نکته توجه کرد که پروستات میتواند دو نوع رشد درون مجرایی (با علامت) یا خارج مجرایی (علائم کمتر یا علائم اندک) داشته باشد

علائم رشد پروستات عبارت است از

  • تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار
  • شروع ادرار کردن با ناراحتی
  • کاهش فشار ادرار
  • نشتی ادرار
  • عدمکنترل ادرار
  • چکه کردن ادرار پس اتمام عمل ادرار کردن

داروخانه گیاهی زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی بیماری های خود را در داروخانه گیاهی زجاج کلاب درمان کنید.
تمامی داروهای موجود در داروخانه گیاهی زجاج کلاب کاملا گیاهی است و هیچگونه عوارض جانبی ندارد.
داروخانه گیاهی زجاج کلاب حامی سلامتی شما عزیزان.

وقتی که پروستات بزرگ می‌شود و مجرای ادرار آقایان در نتیجه آن باریک تر می‌شود، مثانه ممکن است نتواند به راحتی با این شرایط کنار آید و در تخلیه کامل ادرار دچار مشکل خواهد شد.

 هم جنین بزرگی و مشکل پروستات میتواند با درد همراه باشد که بیمار این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالای استخوان پوبیس احساس می کند. در این مواقع دفع مدفوع همراه با درد است و درد در بیضه‌ها منتقل می شود.

باید به این نکته توجه کرد که برخی بیماری ها با پروستات اشتباه گرفته میشود ازجمله

فلج عصبی مثانه

بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

عفونت ادراری

بیماری التهاب و عفونت پروستات

عوارض بزرگی بیش از حد پروستات

وقتی که پروستات بزرگ می‌شود و مجرای ادرار آقایان در نتیجه آن باریک تر می‌شود، مثانه ممکن است نتواند به راحتی با این شرایط کنار آید و در تخلیه کامل ادرار دچار مشکل خواهد شد. در برخی موارد ممکن است مسدود شدن مسیر ادرار توسط غده پروستات، منجر به برگشت ادرار یا ایستایی ادراری در آقایان شود. در نتیجه بروز چنین مشکلی، عفونت های مجاری ادراری به صورت مداوم به وجود می‌آیند.

از جمله دیگر نتایج منفی این شرایط می‌توان به سنگ مثانه، دیورتیکولا مثانه و همچنین آسیب به مثانه و کلیه اشاره داشت. ناتوانی ناگهانی در ادرار کردن (احتباس ادراری حاد) نیز ممکن است یکی از مشکلات فرد در این شرایط باشد که یک شرایط بسیار حاد تلقی می‌شود و به سرعت باید تحت درمان قرار گیرد.

جلوگیری از بزرگی پروستات

در صورت رعایت موارد زیر می توانید خطر ابتلا به بزرگ شدن پروستات را کاهش دهید:

یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات انتخاب کنید. از انواع میوه ها، سبزیجات (علل الخصوص گوجه فرنگی و هندوانه ) و غلات کامل استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری هستند که می توانند به سلامتی شما کمک کنند.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، به شما در حفظ وزن کمک می کند و روحیه شما را بهبود می بخشد. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

وزن سالم داشته باشید. اگر وزن فعلی شما سالم است، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر روزهای هفته برای حفظ آن تلاش کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن در تهیه برنامه ای برای کاهش وزن سالم از پزشک خود کمک بخواهید.

داروخانه آنلاین زجاج کلاب

شما میتوانید تمامی داروهای مورد نیاز خود را از داروخانه آنلاین زجاج کلاب خریداری کنید.
بخش دسته بندی درمانی داروخانه آنلاین زجاج کلاب به شما در خرید داروی مدنظرتان کمک میکند.
تمامی سفارشات شما از داروخانه آنلاین زجاج کلاب در کمتر از سه روز برای شما ارسال میشود.
شما همچنین میتوانید از مشاوره پزشکی رایگان در داروخانه آنلاین زجاج کلاب استفاده کنید.
لطفا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *